Batı Avrupalı ​​güçler İran’a nükleer anlaşmayı kabul etmesi için baskı yapıyor


BERLİN — Batı Avrupalı ​​güçler, müzakerelerde aylar süren bir duraklamanın ardından 2015 nükleer anlaşmasını yeniden canlandırmayı kabul etmesi için İran’a baskı yapıyor ve şu anda masada olanın “mümkün olan en iyi anlaşma” olduğu konusunda uyarıyor.

Viyana’da uzun süredir devam eden müzakerelere başkanlık eden Avrupa Birliği’nin dış politika şefi Çarşamba günü “İran Nükleer Anlaşması’nı kurtarmak istiyorsak şimdi karar zamanı” diye tweet attı. Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, anlaşmaya tam uyumun hala mümkün olduğunu, ancak bunun için İran’dan mümkün olan en kısa sürede olumlu bir yanıta ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bu, kısmen Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ara seçimlerin yaklaşması nedeniyle anlaşmayı kurtarmak için zamanın tükenmekte olduğuna dair artan endişeyi yansıtıyor.

İran ve altı dünya gücü – ABD, Fransa, Almanya, İngiltere, Rusya ve Çin – 2015 yılında, Tahran’ın ekonomik yaptırımların kaldırılması karşılığında uranyum zenginleştirmesini büyük ölçüde sınırladığı nükleer anlaşmayı kabul etti. 2018’de dönemin ABD Başkanı Donald Trump, Amerika’yı anlaşmadan tek taraflı olarak çekmişti.

Anlaşmanın fiilen çöküşünden bu yana, İran gelişmiş santrifüjler kullanıyor ve zenginleştirilmiş uranyum stokunu hızla artırıyor. Viyana’da anlaşmayı yeniden canlandırma ve ABD’yi tekrar gemiye alma konulu müzakereler Nisan ayından bu yana durmuş durumda. Geçen ay Katar’da yapılan görüşmelerde kayda değer bir ilerleme sağlanamadı.

AB dış politikası Josep Borrell, Salı günü Financial Times için “ek önemli tavizler için alanın tükendiği sonucuna vardığını” belirten bir görüş yazısı yazdığını kaydetti. nükleer anlaşmayı eski haline getirmek için gereken adımları detaylandırın.

“Bu metin, müzakerelerin kolaylaştırıcısı olarak, mümkün olduğunu düşündüğüm, mümkün olan en iyi anlaşmayı temsil ediyor” diye yazdı. “Ulaşılabilecek başka kapsamlı veya etkili bir alternatif görmüyorum.”

Borrell, İran anlaşmasının “ara seçimler yaklaşırken Washington’da siyasi olarak kutuplaşmaya devam ettiğini” ve “ABD’nin İran’la ilgili tüm endişelerini gidermemiş olabileceğini” kabul etti. İran’da “ciddi çekinceler” olduğunu da kabul etti.

Ancak anlaşmanın çok önemli faydalar sağladığını savundu.

Borrell, “Anlaşma reddedilirse, İran ve halkı için artan izolasyon beklentisine karşı tehlikeli bir nükleer kriz riskiyle karşı karşıyayız” diye yazdı ve “Anlaşmayı sonuçlandırmak bizim ortak sorumluluğumuzdur.”


Kaynak : https://abcnews.go.com/International/wireStory/western-european-powers-press-iran-agree-nuclear-deal-87487983

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir