Blinken, Filistinli gazetecinin ölümü için ‘hesap verme’ sözü verdi – RT World News


Amerika’nın üst düzey diplomatı, Dışişleri Bakanlığı’nın ölümünden İsrail askerlerini sorumlu tutmayı reddetmesinin ardından muhabirin akrabalarıyla bir araya geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Filistinli-Amerikalı gazeteci Shireen Abu Akleh’in ölümünden sorumlu olanların, aile üyelerinin eylem talep etmeye devam etmesi ve İsrail askerleri tarafından öldürüldüğünde ısrar etmesi nedeniyle sorumlu tutulacağını söyledi.

Salı günü Ebu Akleh’in akrabalarıyla görüştükten sonra, Blinken seslendirildi onun “başınız sağolsun” ve yaptı “Trajik cinayetinin sorumluluğunu üstlenme taahhüdü” ancak hangi ek adımların atılabileceğini belirtmedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price daha sonra stresli “Hesap verebilirliğe verdiğimiz öncelik” Ebu Akleh’in ölümüyle ilgili olarak, ancak Beyaz Saray’ın nasıl ilerlemeyi planladığı veya Blinken ile görüşme sırasında nelerin tartışıldığı hakkında birkaç ayrıntı daha sundu.

Deneyimli bir El Cezire gazetecisi olan Ebu Akleh, geçen Mayıs ayında işgal altındaki Batı Şeria’daki bir mülteci kampına yapılan bir İsrail baskını haberini yaparken, basın mensubu olduğunu gösteren belirgin işaretler taşımasına rağmen vurularak öldürüldü.

Dokunulmaz müttefik: ABD hükümeti, Filistinli-Amerikalı gazetecinin ölümü davasında İsrail'i kancadan kurtardı

Birleşmiş Milletler ve bir dizi medya kuruluşu ve insani yardım kuruluşu olayı araştırıp Ebu Akleh’in İsrail ateşi tarafından öldürüldüğü sonucuna varırken, resmi bir ABD soruşturması bunu söyledi “Kesin bir sonuca varılamadı” tetiği kimin çektiği hakkında. İsrail güçlerinin saldırıya uğradığını kabul etse de “muhtemelen sorumlu” Raporda, İsrailli yetkililerin daha sonraki yorumlarına uygun olarak, kadının kasten öldürüldüğüne dair hiçbir kanıt bulunmadığı belirtildi.

Gazetecinin ailesi, son derece kritik olduklarını söyleyerek Amerikan soruşturmasının “inanılmaz” ve Ebu Akleh’in katilinin sonuçları için baskı yapmaya devam etti.

Salı günkü gazetecinin yeğeni Lina Abu Akleh ile Blinken ile yaptığı görüşmenin ardından, belirtilmiş bu arada memur “Shireen’in öldürülmesiyle ilgili bazı taahhütlerde bulundu” onun ailesi “Hâlâ bu yönetimin Shireen için adalet çağrılarımıza anlamlı bir şekilde cevap verip vermeyeceğini görmek için bekliyorum.”

“[Secretary Blinken] bize her ABD vatandaşını korumakla yükümlü olduğunu söyledi. Onu buna tutacağız” dedi. diye devam etti. “Gerçek hesap verebilirliğe yol açan bir ABD soruşturmasından başka hiçbir şey kabul edilemez ve başka hiçbir Amerikalı veya Filistinli aile bizim çektiğimiz acıya katlanana kadar durmayacağız.”

DEVAMINI OKU:
İsrail Filistinli gazeteciyi öldürmekle suçlanıyor

Joe Biden yönetimi bu konuda İsrailli yetkililere baskı yapıp yapmadığı konusunda bugüne kadar kamuoyuna çok az açıklama yapmış olsa da, Blinken bildirildiğine göre konuyu bu ayın başlarında İsrail Başbakanı Yair Lapid ile yaptığı telefon görüşmesinde özel olarak gündeme getirdi. Ancak Axios’un ulaştığı İsrailli yetkililere göre, hükümetin hâlihazırda sürmekte olan bir askeri soruşturmanın ötesinde davayla ilgili başka bir eylem planı yok ve cezai suçlamalar pek olası değil.

İsrail ordusu, başlangıçta gazetecinin Filistinli bir militan tarafından öldürüldüğünü öne sürdü, ancak daha sonra ölümcül atışı kimin ateşlediğini belirleyemediğini söyledi. Yine de belirttiği “kesin olarak” İsrail askerlerinin barındırdığı “zarar verme niyetimiz yok” Ebu Akleh ve baskın sırasında kasten ona ateş etmedi.
Kaynak : https://www.rt.com/news/559679-blinken-palestinian-journalist-accountability/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=RSS

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir