BM İnsan Hakları Paneli, Çin Tarafından Uygulanan Hong Kong Güvenlik Yasasını İptal Etme Çağrısında Bulundu


Ulusal güvenlik yasası, Çin tarafından Haziran 2020’de Hong Kong’a dayatıldı. (Temsilci)

Hong Kong:

BM İnsan Hakları Komitesi uzmanları Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Hong Kong’un tartışmalı ulusal güvenlik yasasının yürürlükten kaldırılması gerektiğini söyledi, yasanın eski İngiliz kolonisinde ifade özgürlüğü ve muhalefeti çökertmek için kullanıldığına dair endişeler arasında.

Çinli ve Hong Kong yetkilileri defalarca, Pekin tarafından 2020’de uygulanan yasanın, şehir 2019’da bazen şiddetli hükümet karşıtı ve Çin karşıtı protestolarla aylarca sarsıldıktan sonra istikrarı yeniden sağlamak için hayati olduğunu söylediler.

Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin (ICCPR) taraf devletler tarafından uygulanmasını izleyen komite, periyodik bir incelemenin ardından Hong Kong’a ilişkin bulgularını yayınladı.

Öneriler, 2020’den beri bağımsız BM uzman organı tarafından yapılan ilk önerilerdir.

Komite yaptığı açıklamada, “2020’de yürürlüğe girmesinden bu yana, NSL’nin (ulusal güvenlik yasası) 12’si çocuk olmak üzere 200’den fazla kişinin tutuklanmasına yol açtığı bildirildi.” Dedi. “Komite, Hong Kong’u ulusal güvenlik yasasını yürürlükten kaldırmak için harekete geçmeye ve bu arada onu uygulamaktan kaçınmaya çağırdı.”

Hong Kong, 1997’de “tek ülke, iki sistem” formülü altında konuşma özgürlüğü de dahil olmak üzere yüksek derecede özerklik garantisiyle Çin yönetimine geri döndü. Yasayı eleştirenler, özerkliğin hızla aşındığını söylüyor.

Komite ayrıca, Hong Kong hükümetinin komitenin periyodik görüşüne katılan sivil toplum üyelerinin hedef alınmayacağına dair açık güvence vermediği için üzgün olduğunu söyledi.

Ulusal güvenlik yasası, Çin tarafından Haziran 2020’de herhangi bir yerel yasama veya danışma süreci olmaksızın doğrudan Hong Kong’a dayatıldı ve yıkım gibi olası müebbet hapis cezası gibi suçları yasa dışı ilan etti.

Şehrin daha sert güvenlik rejimi, Çin lideri Xi Jinping’in son on yılda muhaliflere sert bir baskı uyguladığı ve ülke çapında eleştirmenleri ve hak savunucularını hapse attığı Çin anakarasını yansıtıyor.

(Başlık dışında, bu haber NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)


Kaynak : https://www.ndtv.com/world-news/un-rights-panel-calls-to-repeal-hong-kong-security-law-imposed-by-china-3199055

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir