Böbrek taşları: İşaretler, nedenler ve ağrı kesici


Böbrek taşları giderek yaygınlaşıyor. Aslında, her 10 kişiden birinin hayatının bir noktasında böbrek taşı olacağı tahmin edilmektedir. Böbrek taşları ile ilişkilendirilebilecek ağrı göz önüne alındığında, birçok insan onları almaktan endişe duyuyor – ancak iyi haber şu ki, genellikle genel sağlığınıza zarar vermiyorlar.

Rahatlamanıza yardımcı olacak böbrek taşlarının belirtileri, nedenleri, aranacak semptomlar ve tedavi seçenekleri konusunda size rehberlik edeceğiz.

İlk olarak, böbrekleriniz ne yapar?

Vücudunuzun her iki yanında göğüs kafesinin hemen altında bulunan, her biri yaklaşık bir yumruk büyüklüğünde iki böbreğiniz var. Küçük olmalarına rağmen böbrekleriniz, vücudunuzun geri kalanının düzgün çalışmasını sağlayan birçok karmaşık ve hayati işlevi yerine getirir:

 • Atıkları ve fazla sıvıyı gidermeye yardımcı olur
 • Toksinleri uzaklaştırmak için kanı filtrelemek
 • Kırmızı kan hücrelerinin üretimini kontrol etmek
 • Büyümeyi etkileyen vitaminler yapmak
 • Kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan hormonları salgılar
 • Kalsiyum ve potasyum gibi vücuttaki belirli besin seviyelerinin yönetilmesine yardımcı olmak

Böbrek taşı nedir?

Mineraller veya tuz böbreklerinizin içinde biriktiğinde, birbirine yapışabilir ve böbrek taşı adı verilen sert birikintiler oluşturabilirler. Böbrek taşları şiddetli bel ağrısına ve ağrılı idrara çıkmaya neden olabilir. Ayrıca tedavi edilmezlerse tekrarlayan bir sorun haline gelebilirler, bu nedenle nedeni teşhis etmek ve tedavi etmek önemlidir.

Böbrek taşları neye benziyor?

Böbrek taşlarının boyutu değişebilir – bazıları bir kum tanesi kadar küçük olabilirken, diğerleri bir golf topu büyüklüğünde olabilir. Böbrek taşının görünümü de değişebilir, ancak genellikle kahverengi veya sarıdır ve pürüzsüz veya pürüzlü bir dokuya sahiptir.

Böbrek taşı türleri

Tüm böbrek taşları aynı değildir. Her biri benzersiz nedenleri ve semptomları olan birkaç tür böbrek taşı vardır.

Böbrek taşı türleri şunları içerir:

 • Kalsiyum taşları genellikle aşırı kalsiyum oksalat veya fosfatın neden olduğu en yaygın böbrek taşı türüdür2.
 • Strüvit taşları idrar yolu enfeksiyonuna tepki olarak oluşur. Genellikle birkaç semptomla hızla büyüyebilir ve oldukça büyüyebilirler.
 • Ürik asit taşları Kronik ishal, emilim bozukluğu, yüksek proteinli diyet, diyabet veya diğer genetik faktörler nedeniyle çok fazla sıvı kaybeden kişilerde görülür.
 • Sistin taşları Böbreklerin çok fazla spesifik amino asit salgılamasına neden olan kalıtsal bir bozukluk olan sistinüri hastalarında oluşur.

Böbrek taşlarının ilk belirtileri

Böbrek taşlarının ilk belirtilerini belirlemek her zaman kolay değildir – bazıları hiç belirti göstermez. Ancak böbrek taşlarının erken belirtileri ve semptomları ortaya çıktığında şunları içerebilir:

 • Kaburgaların altında, yan ve sırtta keskin ağrı
 • İdrarınızdaki kan
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Sık idrara çıkma veya az miktarda idrar yapma isteği

Bu belirtiler diğer (muhtemelen ciddi) sağlık durumlarının da belirtileri olabilir, bu nedenle bunlardan bir veya daha fazlasını yaşıyorsanız hemen bir doktorla konuşmanız önemlidir.

Böbrek taşları nasıl bir duygu?

Böbrek taşları genellikle sırt ve yanlarda keskin, krampa neden olan bir ağrı gibi hissedilir. Bu his alt karın veya kasıklara doğru hareket edebilir. Ağrı genellikle aniden başlar ve dalgalar halinde gelir – ancak böbrek taşı vücudunuzda ilerlerken bu hisler değişebilir.

Böbrek taşı için hastaneye ne zaman gitmeli

Böbrek taşları genellikle genel sağlığınıza zarar vermez, ancak bazı böbrek taşı semptomları birinci basamak sağlayıcınızı veya acil servise gitmenizi gerektirebilir. Aşağıdaki durumlarda hemen bir doktora görünmelisiniz:

 • Rahatlamayı zorlaştıran şiddetli ağrı
 • Ağrı ile birlikte bulantı ve kusma
 • Ağrı ile birlikte ateş ve titreme
 • İdrarınızdaki kan
 • İdrarı geçme zorluğu

Böbrek taşlarının nedenleri

Böbrek taşları, idrarınız yeterli sıvıya sahip olmadığında ancak yüksek konsantrasyonda mineral ve kalsiyum, oksalat ve ürik asit gibi maddeler içerdiğinde oluşur. Bu, bir veya daha fazla böbrek taşı oluşturmak için birbirine yapışabilen kristallere neden olur.

Böbrek taşlarına neden olabilecek yiyecekler

Diyetiniz böbrek taşlarının gelişimine katkıda bulunabilir. İyi bir kural, çok fazla tuzlu yiyecek ve et yemekten kaçınmaktır. Ispanak, ravent, badem, pancar, kepek gevreği, ahududu ve tatlı patates gibi yüksek oksalatlı gıdalar böbrek taşlarına katkıda bulunabilir. Ek C Vitamini, fruktoz ve sakaroz da böbrek taşlarını artırabilir.

Böbrek taşı geçirmek

Herkesin böbrek taşı düşürme deneyimi farklıdır. Bazı hastalar böbrek taşını düşürmek için reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlardan ve bol sudan başka bir şeye ihtiyaç duymayabilir. Diğerleri, idrar yolunda bir taş takılırsa, idrar yolu enfeksiyonu ile ilişkiliyse veya vücuttan kendi başına geçemeyecek kadar büyükse ameliyat gerekebilir.

Böbrek taşı düşürmek ne kadar sürer?

Böbrek taşının vücuttan geçmesi 1-4 hafta sürebilir. Böbrek taşının düşmesi için geçen süre, belirtileri hissetmeye başladığınızda vücudunuzun neresinde olduğuna ve taşın boyutuna bağlıdır.

Böbrek taşı düştüğümü nasıl anlarım?

Bir böbrek taşı mesaneye girdiğinde, taşı düşürmeye çalışırken hissettiğiniz ağrı önemli ölçüde azalacaktır. Ağrı yerine, vücudunuz taştan kurtulmaya çalışırken baskı ve sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Çoğu durumda, semptomlarınızdan rahatlama hissetmeye başladığınızda taşın tamamen geçtiğini varsayabilirsiniz.

Bir kez böbrek taşım olduysa tekrar alır mıyım?

Böbrek taşınız varsa, 5-7 yıl içinde bir tane daha geliştirme olasılığınız %50 daha fazladır. Böbrek taşları kronik böbrek hastalığı geliştirme riskinizi artırır, bu nedenle dengeli bir diyet sürdürmeniz ve gelecekteki sorunlar için riskinizi azaltmak için bol su içmeniz önemlidir – ve gelecekte taş yapma riskinizi azaltmaya yardımcı olacak ilaçlara ihtiyacınız olabilir. Her iki böbreğinizde birden fazla böbrek taşı veya böbrek taşı varsa, klinisyeniniz ileride taş oluşmasını önlemek için daha spesifik tedaviler için bir değerlendirme önerebilir.

Böbrek taşları nasıl önlenir

Diyetinizde ve yaşam tarzınızda küçük ayarlamalar yapmak, böbrek taşlarından kaçınmanıza yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir. Yapabileceğiniz şeyler şunları içerir:

 • Hidratlı kalmak için gün boyunca su için
 • Daha fazla kalsiyum açısından zengin yiyecekler yiyin
 • Et ve yumurta gibi tuz ve hayvansal protein alımını sınırlayın

Böbrek taşı tedavisi

Böbrek taşı tedavisi, taşın boyutuna ve altta yatan nedene bağlı olarak değişir. Böbrek taşı belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız, doğru bir teşhis almak ve ağrıyı gidermek için bir tedavi planı başlatmak için mümkün olan en kısa sürede birinci basamak doktorunuzla konuşun.

Böbrek taşları için ağrı kesici

Çoğu küçük böbrek taşı zamanla kendiliğinden geçer. Doktorunuz, taşın geçmesini beklerken rahatsızlığı yönetmenize yardımcı olması için asetaminofen gibi ağrı kesici ilaçlar önerebilir. Üreterinizdeki kasları gevşetmek için alfa blokerler de reçete edilebilir ve böbrek taşını daha hızlı ve daha az ağrılı bir şekilde geçirmenize yardımcı olur.

Böbrek taşı çıkarma işlemleri

Kendiliğinden geçemeyecek kadar büyük olan böbrek taşları daha kapsamlı tedavi gerektirebilir. Taşınızın tipine, boyutuna ve konumuna bağlı olarak, doktorunuz böbrek taşlarını kırmak için ses dalgalarını kullanan ekstrakorporeal şok dalgası litotripsi (ESWL) adı verilen bir prosedür veya taşı üretradan çıkarmak için bir ameliyat önerebilir. Çok büyük taşlar, daha rahat bir şekilde çıkarılması için sırttan ameliyat gerektirebilir.

Böbrek taşı tedavisi için kaliteli bakım

Böbrek taşları rahatsız edici ve rahatsız edici olabilir. Böbrek taşının erken belirtilerini yaşadığınızı düşünüyorsanız, doğru bir teşhis almak ve bir tedavi planı başlatmak için mümkün olan en kısa sürede birinci basamak doktorunuzla konuşun. Gerekirse, mevcut taşlar için ek bakıma ihtiyacınız varsa sizi bir üroloji uzmanına veya gelecekteki taş riskini azaltmaya yardımcı olmak için bir böbrek uzmanına bağlayabilirler.

Şiddetli ağrı veya ateş ve titreme, mide bulantısı veya idrar yapma zorluğu ile birlikte ağrı yaşıyorsanız, hemen acil bakıma veya acil servise gidin.


Kaynak : https://www.healthpartners.com/blog/kidney-stones-signs-causes-relief/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir