Bu Yaz Zararlı Bitki ve Böceklerden Koruyun


Yaz geldi ve en sevdiğimiz açık hava etkinlikleri de öyle. Açık havada harika vakit geçirirken, zararlı bitki ve böceklerden korunmak da dahil olmak üzere gerekli tüm önlemleri almak önemlidir. Aşağıda, Nikki Pham, MDDignity Health Mercy Medical Group’ta Aile Hekimliği doktoru olan , bu yaz açık havada güvenli bir şekilde eğlenmenin ipuçlarını paylaşıyor.

Doktor PhamBöcek Güvenliği
Böcek ısırıkları sadece sinir bozucu olmakla kalmaz, aynı zamanda enfeksiyon ve hastalık taşıyabilir. Dr. Pham, bazı böcek ısırıklarının tedavi edilmediği takdirde sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda uyarıyor.

HKM’ye göre, Lyme hastalığı Genellikle yaz aylarında en yüksek bulaşma oranlarındadır ve kene ısırması yoluyla taşınan bakterilerden kaynaklanır. Keneler, insan vücudunun herhangi bir yerine yapışabilir, ancak genellikle kene gibi görülmesi zor bölgelerde bulunur. kasık, koltuk altı ve kafa derisi.

Dr. Pham, “Kene ne kadar erken çıkarılırsa o kadar iyi” diyor. “Ne kadar uzun süre takılırsa, Lyme hastalığına yakalanma riski o kadar yüksek olur.”

Kene ısırması olan yetişkinler ve çocuklar, Lyme hastalığının gelişmesini önlemek için tipik olarak kene ısırmasından sonraki 72 saat içinde tek seferlik bir antibiyotik dozu ile tedavi edilebilir.

Lyme hastalığının erken belirtileri ateş, titreme, baş ağrısı, yorgunluk, kas ve eklem ağrıları, şişmiş lenf düğümleri ve kene ısırığı bölgesinde dairesel bir döküntü gibi durumlara dikkat edilmelidir.

Seyahat ederken veya Dignity Health doktorunuzdan uzaktayken bir kene tarafından ısırılırsanız, sanal bir ziyaret düşünebilirsiniz. Doktorunuz video ziyaretleri aracılığıyla soruları dijital olarak yanıtlayabilir ve hatta ilaç reçete edebilir, böylece nerede olursanız olun ihtiyacınız olan bakımı almanızı sağlar.

Neyse ki, Lyme hastalığı alarak önlenebilir ihtiyati önlemler ağaçlık ve çalılık alanlardan uzak durmak, %0,5 permetrin içeren böcek spreyi ile giysi ve teçhizat sıkmak ve dışarı çıktıktan sonra kendinizi, giysilerinizi ve evcil hayvanlarınızı keneler açısından muayene etmek gibi.

Tesis Güvenliği
Dr. Pham’a göre zehirli meşe alerjik reaksiyonlara neden olan en yaygın bitkilerden biridir. Diğerleri, temastan sonraki birkaç gün içinde ciltte kırmızı, kabarcıklı bir döküntüye neden olabilen zehirli sarmaşık ve zehirli sumak içerebilir. CDC’nin bir görsel rehber Kaçınılması gereken bitkileri belirlemeye yardımcı olmak için CDC’den.

Birisi bir bitkiye alerjik reaksiyon gösterdiğinden şüphelenirse, Dr. Pham tıbbi yardım almanızı ve bölgeyi hemen yıkamanızı önerir. Zehirli bitkilere maruz kalma tedavileri, kaşıntıyı ve kabarmayı azaltmak için topikal olarak kalamin losyonu veya hidrokortizon kreminin uygulanmasını ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olmak için Benadryl gibi reçetesiz satılan ilaçları içerebilir.

Dr. Pham ile tanışın
Kaynak : https://dhmgblog.dignityhealth.org/harmful-plants-and-insects-this-summer

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir