George Floyd’un Cinayetinden İki Yıl Sonra, 2 Eski Polis Hapse Mahkûm Edildi


İkili, Şubat ayında George Floyd’un medeni haklarını ihlal etmekten suçlu bulunmuştu. (temsili)

Washington:

İki eski Minneapolis polis memuru, Mayıs 2020’de ölümü Amerika Birleşik Devletleri’nde ırksal adaletsizliğe karşı protestolara yol açan Siyah bir adam olan George Floyd’un öldürülmesindeki rolleri nedeniyle Çarşamba günü hapis cezasına çarptırıldı.

ABD Bölge Yargıcı Paul Magnuson, federal suçlamalardan J. Alexander Kueng’i üç yıl, Tou Thao’yu üç buçuk yıl hapis cezasına çarptırdı.

Kueng ve Thao, Şubat ayında Floyd’un medeni haklarını ihlal etmekten, tıbbi ihtiyaçlarına “kasıtlı kayıtsızlık” göstermekten ve başka bir memur olan Derek Chauvin tarafından “makul olmayan güç” kullanımını durdurmak için müdahale etmemekten suçlu bulundular.

Kueng, Thao ve Chauvin, bir paket sigara almak için sahte bir 20 dolarlık banknot kullandığı iddiasıyla Floyd’un tutuklanmasına karışan dört polis memuru arasında yer aldı.

Elleri kelepçeli bir Floyd’un boynuna, bayılıp ölene kadar yaklaşık 10 dakika diz çöken 19 yıllık gazisi Chauvin, cinayetten hüküm giydi ve 20 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı.

Dördüncü memur Thomas Lane, Şubat ayında Floyd’un medeni haklarını ihlal etmekten suçlu bulundu ve iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Lane’in avukatları, Floyd’u kendi tarafına çekmeyi önerdiği ve onu diriltmeye çalıştığı gerekçesiyle onun için daha hafif bir ceza talep etmişti.

Kueng ve Lane Floyd’u dizginlemeye yardım ederken Thao, yüzüstü yatıp nefes alamadığından şikayet ederken memurlara Floyd’dan inmeleri için yalvaran seyircileri uzak tuttu.

O ve çaylak polis arkadaşı Kueng, bir dükkan sahibi onu mağazasında sahte bir fatura kullanmakla suçladıktan sonra Floyd’u tutukladığında Lane işe yeni gelmişti.

Floyd’u araçlarına bindirmeye çalışırken, ikiliye iki deneyimli subay, Chauvin ve Thao katıldı.

Lane, üç yıl hapis yatacağını öngören bir savunma anlaşması uyarınca, Mayıs ayında ikinci derece adam öldürmeye yardım ve yataklık etmekle ilgili devlet suçlamalarını ayırmak için suçunu kabul etmişti.

Kueng ve Thao, Ekim ayı sonunda devlet adam öldürme suçlamalarıyla yargılanacaklar.

(Başlık dışında, bu haber NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)


Kaynak : https://www.ndtv.com/world-news/two-years-after-george-floyds-murder-2-ex-cops-sentenced-to-prison-3200365

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir