Hırvatistan, bölünmüş bölgeyi birbirine bağlayan Adriyatik sahil köprüsünü açıyor


Zagreb, Hırvatistan — Hırvatistan Salı günü, ülkenin Adriyatik Denizi kıyı şeridinin iki bölümünü birbirine bağlayan ve Bosna topraklarının küçük bir şeridini atlayarak uzun zamandır beklenen bir köprüyü açtı.

Üst düzey yetkililer ve konuklar, askeri jetlerin geçişi, konuşmalar, performanslar ve havai fişek gösterilerini içeren resmi bir açılış töreni için akşam bir araya geldi.

Salı günü erken saatlerde, birçok Hırvat, resmi açılışın öncesinde yayalara açılan Peljesac köprüsünü yaya olarak geçen ilk kişiler arasında olmak için yaz sıcağına göğüs gerdi.

Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve bir Çinli şirket tarafından inşa edilen, altı direkli zarif, askılı köprü, Avrupa’da Çin’in altyapı yatırımları yoluyla ekonomik etkisini artırma girişimiyle ilgili endişeler arasında, türünün ender bir girişimidir.

Açılış töreninde yayınlanan bir video mesajında, Çin Başbakanı Li Keqiang, köprünün ülkesi ile Hırvatistan arasındaki ve aynı zamanda Çin ile AB arasındaki “dostça ilişkileri gösterdiğini” söyledi.

Li, “Çin ve AB önemli siyasi güçler ve önde gelen küresel ekonomik güçler sunuyor” dedi.

2,4 kilometrelik (1,5 mil) köprü, Hırvatistan’ın anakarasını güneydeki Peljesac yarımadasına bağlamak için Adriyatik Denizi’ni kaplıyor ve ülkenin en önemli turizm destinasyonu olan ortaçağ duvarlı Dubrovnik şehrine daha kolay erişim sağlıyor.

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç, günü eski Yugoslavya’dan ayrılıp 1990’larda bir savaşa girdikten sonra 2013 yılında AB’ye katılan ülke için tarihi olarak nitelendirdi.

Plenkoviç, “Gurur, sevinç ve şükran duyguları beni çok etkiledi” dedi.

Yugoslav federasyonunun Hırvatistan ve Bosna da dahil olmak üzere altı cumhuriyeti arasında hiçbir iç sınırı yoktu. Ancak 1990’ların başında dağıldığında, Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi kıyı şeridinin iki bölümü dar bir Bosna şeridiyle bölündü.

Hem bölge sakinleri hem de turistler, trafiği yavaşlatan ve güney bölgesi sakinlerini ülkenin geri kalanından izole edilmiş hissetmelerine neden olan sınır kontrollerinden geçmek zorunda kaldı.

Bu bölge, UNESCO’nun koruma altındaki miras listesinde yer alan ve Hırvatistan’ın en büyük turistik cazibe merkezi olan çarpıcı bir ortaçağ kasabası olan Dubrovnik’i içeriyor.

Köprü nihayet 2017’de AB’nin 526 milyon avroluk (533 dolar) maliyetin çoğunu karşılayan 357 milyon avro (365 milyon dolar) tahsis etmesiyle gerçek oldu. 2018 yılında China Road and Bridge Corporation, köprünün inşası için uluslararası bir ihaleyi kazandı.

Ancak proje, yetkililerinin çözülmemiş sınır sorunlarından şikayet ettiği ve köprünün kıyı şeridinin kendi kısmına erişimi engelleyeceğini söyleyen Bosna’dan eleştirilere maruz kalmıştı.

Çarpıcı doğası ve yüzlerce Adriyatik Denizi adasıyla tanınan Hırvatistan, her yaz Avrupa’dan ve tüm dünyadan milyonları çeken önemli bir turizm destinasyonudur. Turizm, AB’nin en zayıf ekonomileri arasında yer alan Hırvatistan ekonomisi için de kilit önem taşıyor.


Kaynak : https://abcnews.go.com/International/wireStory/croatia-opens-adriatic-coast-bridge-linking-divided-region-87420868

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir