İsrail’in geçici lideri Amman’da Ürdün Kralı ile görüştü


Tel Aviv, İsrail — Her iki liderin ofisinden yapılan açıklamaya göre, İsrail’in geçici başbakanı ve Ürdün kralı Salı günü Ürdün’ün başkenti Amman’da bir araya geldi.

İsrail geçici başbakanı Yair Lapid’in ofisinden yapılan açıklamada, kendisinin ve Kral II. Abdullah’ın son bölgesel değişiklikleri görüştüklerini ve bu, İsrail ile birkaç Arap ülkesi arasında son yıllarda gelişen bağlara açıkça atıfta bulunulduğunu söyledi.

Lapid’in ofisine göre, ikili yenilenebilir enerji projeleri, turizm, gıda güvenliği ve tarım dahil olmak üzere iki ülke arasındaki işbirliğinin nasıl derinleştirileceği hakkında da konuştular.

Ürdün Kraliyet Mahkemesi’nden yapılan açıklamaya göre Abdullah, Filistinlilerle “adil, kapsamlı ve kalıcı bir barışa ulaşmak için siyasi bir ufuk bulma ihtiyacını vurguladı”. Ayrıca İsrail’den, Filistinlilerle şiddetin sık sık parlama noktası olan Kudüs’te ve kutsal yerlerinde sükuneti korumak için çalışmasını istedi.

İsrail ve Ürdün 1994’te barış yaptılar ve yakın güvenlik bağlarını sürdürdüler, ancak hem Müslümanlar hem de Yahudiler için önemli bir kutsal yer olan Kudüs’teki Mescid-i Aksa yerleşkesinde devam eden gerilimler ve İsrail’in genişlemesi nedeniyle son yıllarda ilişkiler bozuldu. İşgal altındaki Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimleri ve uzun süredir can çekişen barış sürecinde herhangi bir ilerleme olmaması. Ülkeler ayrıca İsrail’in Amman’daki büyükelçiliğinde bir güvenlik görevlisinin ateş açması olayı üzerine de anlaşmazlığa düştü.

Merkezci eski bir yayıncı olan Lapid, birleşmeye yardım ettiği koalisyon hükümetinin geçen ay çökmesinden bu yana geçici başbakan olarak görev yapıyor. Bu sonbaharda, Ürdün ile ilişkilerin gerginleştiği bir milliyetçi olan eski Başbakan Benjamin Netanyahu’yu yenmeyi umuyor. Bu, İsrail’in dört yıldan kısa bir süre içinde yaptığı beşinci oylama olacak.


Kaynak : https://abcnews.go.com/International/wireStory/israels-interim-leader-meets-jordans-king-amman-87482910

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir