İşyerinde en sık görülen ruh sağlığı sorunları nelerdir? – Kredi Sağlık Blogu


İşyerinde en sık görülen ruh sağlığı sorunları nelerdir?

İşyerinde ruh sağlığı sorunları yaygındır ve tahminen beş işçiden biri herhangi bir zamanda bir ruh sağlığı sorunu yaşar.

İşyerinde en yaygın ruh sağlığı sorunları anksiyete, depresyon, stres ve tükenmişliği içerir. Bu problemler, devamsızlık, işte var olmama, üretkenlik kaybı ve işverenler için artan maliyetlere yol açabilir. Çalışan ruh sağlığı ciddi bir sorundur ve işte daha yaygın işyeri ruh sağlığı sorunlarından bazıları.

Anksiyete bozuklukları, Amerika Birleşik Devletleri’nde tahmini 40 milyon yetişkini etkileyen en yaygın zihinsel sağlık bozukluğu türüdür. Anksiyete, titreme, terleme ve nefes almada zorluk gibi fiziksel belirtiler dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kendini gösterebilir; yarışan düşünceler ve araya giren endişeler gibi bilişsel belirtiler; ve korku, sinirlilik ve huzursuzluk gibi duygusal belirtiler.

Depresyon, Amerika Birleşik Devletleri’nde tahmini 16 milyon yetişkini etkileyen bir başka yaygın ruh sağlığı sorunudur. Depresyon belirtileri, üzüntü, boşluk veya umutsuzluk duygularını içerebilir; bir zamanlar zevk alınan faaliyetlere ilgi kaybı; yorgunluk ve azaltılmış enerji; konsantre olma, hatırlama veya karar verme zorluğu; ve uyku veya iştahta değişiklikler.

Stres, baskıya, taleplere veya tehditlere karşı ortak bir tepkidir. Baş ağrısı, kas gerginliği, artan kalp hızı ve uyku güçlüğü gibi fiziksel ve duygusal semptomlara yol açabilir. Kronik stres, anksiyete ve depresyonun yanı sıra diğer zihinsel ve fiziksel sağlık sorunlarının gelişimine katkıda bulunabilir.

Tükenmişlik, kişinin işinden bunaldığını hissettiğinde ortaya çıkabilecek fiziksel, zihinsel ve duygusal bir tükenme halidir. Tükenmişliğin belirtileri arasında sinizm, kopukluk veya ilgisizlik; azaltılmış verimlilik; ve yorgunluk, baş ağrısı veya mide problemleri gibi fiziksel semptomlar.

İşyerinde ruh sağlığı sorunları yaygındır, ancak olması gerekmez. İşverenler, çalışanların refahını artırarak ve mücadele eden çalışanlara kaynak sağlayarak daha sağlıklı bir iş yeri yaratabilir.

İşyeri Depresyonu Nasıl Aşılır?

Depresyonla mücadele ediyorsanız, yardım almak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

  1. İşvereninizle konuşun. Birçok işverenin, ruh sağlığı sorunlarıyla uğraşan çalışanlara yardımcı olacak programları ve kaynakları vardır. İşvereninizle depresyonunuz hakkında konuşmak, ihtiyacınız olan desteğe erişmenize yardımcı olabilir.
  2. Profesyonel yardım alın. Depresyonunuz çalışma yeteneğinizi etkiliyorsa, profesyonel yardım almanın zamanı gelmiş olabilir. Bir terapist, depresyonunuzu yönetmek için size araçlar ve stratejiler sağlayabilir.
  3. Kendine iyi bak. Kişisel bakım, herhangi bir zihinsel sağlık durumunu yönetmenin önemli bir parçasıdır. Sağlıklı yiyecekler yediğinizden, düzenli egzersiz yaptığınızdan ve yeterince uyuduğunuzdan emin olun. Depresyonu daha da kötüleştirebilecek alkol ve uyuşturuculardan kaçının.
  4. Bağlı kalın. Depresyonu yönetmek için sosyal destek çok önemlidir. Aileniz ve arkadaşlarınızla zaman geçirin, bir destek grubuna katılın veya hoşunuza giden etkinliklere katılın.
  5. Sabırlı ol. Depresyondan kurtulmak zaman alır. Bir gecede daha iyi hissetmeyi beklemeyin. İyileşmek için kendinize zaman tanıyın ve aksilikleriniz varsa cesaretiniz kırılmasın.

Depresyonla mücadele ediyorsanız, yardım alabilirsiniz. İşvereninizle konuşun, profesyonel yardım alın ve kendinize iyi bakın. Zaman ve çaba ile işyeri depresyonunun üstesinden gelebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu yayınlarda yer alan ifadeler, görüşler ve veriler, Credihealth ve editör(ler)e değil, yalnızca bireysel yazarlara ve katkıda bulunanlara aittir.

+91 8010-994-994 numaralı telefonu arayın ve aşağıdaki bilgiler için Credihealth Medical Experts ile görüşün. BEDAVA. Doğru uzman doktor ve kliniği seçme konusunda yardım alın, çeşitli merkezlerden tedavi maliyetlerini ve zamanında tıbbi güncellemeleri karşılaştırın

İşyerinde en sık görülen ruh sağlığı sorunları nelerdir? – Kredi Sağlık Blogu


Kaynak : https://www.credihealth.com/blog/what-are-the-most-common-mental-health-issues-in-the-workplace/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir