Pakistan Mahkemesi, İmran Han’ın Pencap Eyaletindeki Müttefikine Yetki Verdi


Pakistan Yüksek Mahkemesi Salı günü konuşmacının kararını bozdu.

İslamabad:

Pakistan’ın yüksek mahkemesi Salı günü ülkenin en kalabalık eyaleti olan Pencap’ın kontrolünü devrik Başbakan Imran Khan’ın desteklediği bir adaya devretmesine karar vererek, Güney Asya ülkesinde felç edici bir ekonomik krizin ortasında yeni siyasi belirsizliği tetikledi.

Hareket, mali bir krizi savuşturmak için sert ve popüler olmayan ekonomik reformları uygulamaya çalışırken, Nisan ayında Khan’ı başbakanlıktan uzaklaştıran bir parti koalisyonundan oluşan federal hükümet üzerindeki baskıyı artırıyor.

Kısa bir süre içinde, Pakistan Yüksek Mahkemesi, Pencap’ın başbakanı için Han destekli bir aday olan Chaudhry Parvez Elahi’nin geçen hafta yapılan bir oylamada haksız yere zaferi reddedildiğine karar verdi ve Salı günü gece yarısından önce eyaletin başbakanı olarak atanmasını emretti.

Elahi’nin zaferi, parti çizgisine aykırı olduğu gerekçesiyle kendi lehine olan kastı göz ardı eden ve iktidar koalisyonunun adayına zafer veren Pencap meclis başkanı tarafından reddedilmişti.

Mahkeme, konuşmacının kararını bozdu.

Gelişme, Khan’ın yeni seçim kampanyasına bir şans veriyor. Devrik başbakan, gelecek yılın sonlarına kadar bitmeyecek olan erken genel seçimler için ülke genelinde protestolar düzenliyor.

Khan ve rakipleri arasındaki çekişme, zorlu bir IMF programının ortasında olan 220 milyonluk nükleer enerjiye sahip ülkenin ekonomisine şimdiden ağır bir yük getirdi.

JP Morgan, Salı günü erken bir notta, yenilenen erken seçim çağrılarının iktidar koalisyonu üzerindeki baskıyı sürdürdüğü ve siyasi belirsizliği artırdığı konusunda uyardı.

JP Morgan’ın mahkeme kararından saatler önce yayınladığı notta, “Sonuçların, hükümetin IMF programını sürdürmek ve sürdürmek için muhtemelen gerekli olan, seçime meydan okuyan politikaları uygulama istekliliği üzerinde önemli etkileri var,” dedi.

Pakistan düşen döviz rezervleri, genişleyen cari açık ve keskin bir şekilde değer kaybeden para birimi ile mücadele ediyor.

Belirsizliğe ek olarak, karar hükümet ve yargı arasında bir soğukluğa yol açabilir.

Federal Bilgi Bakanı Marriyum Aurangzeb Salı gecesi gazetecilere verdiği demeçte, “Karar halk tarafından kabul edilmedi, gelecekteki eylem çizgimize koalisyon ortaklarına danıştıktan sonra karar vereceğiz.”

(Başlık dışında, bu haber NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)


Kaynak : https://www.ndtv.com/world-news/pakistan-court-hands-power-to-imran-khans-ally-in-punjab-province-3196892

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir