Protesto eden Hollandalı çiftçiler yollara gübre ve çöp döküyor


LAHEY, Hollanda — Hollandalı çiftçiler, hükümetin karayollarına gübre ve çöp dökerek ve yol kenarlarını ateşe vererek azot emisyonlarını azaltma planlarını protesto etmeye devam etti.

Trafik yetkilileri, orta ve doğu Hollanda’daki bazı yolların sabahın erken saatlerindeki ablukalar nedeniyle tamamen veya kısmen trafiğe kapatıldığını ve trafik yoğunlaşırken itfaiye ekiplerinin yolları temizlemek için harekete geçtiğini söyledi. Bazı yollarda temizlik çalışmalarının saatler sürmesi bekleniyor.

Hollanda basını, bir yerde, liderlik ettiği dördüncü koalisyon olan Başbakan Mark Rutte’nin hükümetine atıfta bulunarak, “Rahatsızlık için üzgünüm, Rutte IV bizi umutsuzluğa sürüklüyor” yazan bir işaretin geride bırakıldığını bildirdi.

Memnuniyetsizlik yazındaki son gösteriler, hükümet tarafından atanan bir arabulucunun, ülkenin iktidar koalisyonu ile nitrojen emisyonlarını azaltma yollarını tartışmak üzere çiftçi örgütlerine davetiye göndermesinden bir gün sonra geldi.

Arabulucu Johan Remkes, “Müzakereleri bir dönüm noktası olarak görüyorum: çıkmazı birlikte kırmak” dedi. Kabine bana yer olduğuna ve ortak çözümlerin mümkün olduğuna dair güvence verdi” dedi.

Bazı çiftçiler, Remkes’in bağımsız arabulucu olarak atanmasını, Başbakan Mark Rutte’nin merkez sağ siyasi partisinin üyesi ve eski başbakan yardımcısı olduğu için reddetti.

Çiftçiler, tarımsal yaşam tarzlarını mahvetmek ve onları işsiz bırakmakla tehdit ettiğini söyledikleri nitrojen oksit ve amonyak emisyonlarını dizginleyen hükümet hedeflerine kızgınlar.

Hükümet, hayvanların ürettiği nitrojen oksit ve amonyak emisyonlarının, 27 ulustan oluşan Avrupa Birliği’ne yayılan nesli tükenmekte olan bitkiler ve vahşi yaşam için korunan habitatlar ağının bir parçası olan doğa alanlarına yakın yerlerde büyük ölçüde azaltılması gerektiğini söylüyor.

İktidar koalisyonu, 2030 yılına kadar ülke çapında kirletici emisyonlarını %50 oranında azaltmak istiyor ve önlemi, yoğun tarım uygulamalarıyla bilinen bir ülkede toprak, hava ve su kalitesini iyileştirmek için “kaçınılmaz bir geçiş” olarak nitelendiriyor. Eyalet yetkililerini emisyonları azaltmak için planlar hazırlamaya çağırdı ve değişiklikleri finanse etmek için fazladan 24,3 milyar avro (24.6 milyar dolar) ayırdı.

Çiftçiler, havacılık, inşaat ve ulaşım gibi diğer endüstriler de emisyonlara katkıda bulunurken ve daha az kapsamlı kurallarla karşı karşıya kalırken, haksız yere hedef alındıklarını savunuyorlar. Ayrıca, önerilen reformlar sırasında hükümetin kendilerine geleceklerine dair net bir resim vermediğini söylüyorlar.

Bu yılın başlarında, çiftçiler otoyolları traktörlerle ve süpermarket dağıtım merkezlerini bloke etti.


Kaynak : https://abcnews.go.com/International/wireStory/protesting-dutch-farmers-dump-manure-garbage-roads-87474903

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir