Rusya, 2024’ten sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çekileceğini söyledi


Rus uzay programının yeni direktörü Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Uluslararası Uzay İstasyonu projesinden 2024’ten sonra çekileceğini, ancak kesin bir tarih veya planın açıklanmadığını ve yakın vadede nelerin değişebileceği hemen belli olmadığını söyledi.

Bu ayın başlarında Rus uzay ajansı Roscosmos’un başına Dmitri Rogozin’in yerine atanan Yuri Borisov, Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmenin ardından “2024’ten sonra istasyondan ayrılma kararının alındığını” söyledi.

O zamana kadar Rusya’nın bağımsız bir yörünge karakolu inşa etmeye hazır olacağını da sözlerine ekledi. Ancak, “2024’ten sonra”, bir geri çekilmenin ne zaman başlayacağı veya tamamlanabileceği açısından gerçekte ne anlama gelebileceği açık değildi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, “UUİ’de gerçekleştirilen kritik bilimsel çalışma göz önüne alındığında bu talihsiz bir gelişme” dedi. “Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya, onlarca yıl boyunca uzay araştırmaları konusunda işbirliği yaptı.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, ajansın “Uluslararası Uzay İstasyonunun 2030 yılına kadar güvenli bir şekilde işletilmesine kararlı olduğunu ve bizim ortaklarımız. NASA, ortaklardan herhangi birinin kararlarından haberdar edilmedi, ancak düşük Dünya yörüngesindeki ana varlığımızı sağlamak için gelecekteki yetenekleri geliştirmeye devam ediyoruz.”

Aniden ayrılmasından önce, Rogozin, Rusya’nın işgalinin ardından Batı yaptırımlarına yanıt olarak projeden çekilme konusunda tekrar tekrar tehditlerde bulundu. Ukrayna. Ancak Rogozin’in kavgacı tweetleri Putin’den herhangi bir somut onaydan yoksundu.

Tarihçi ve uzay politikası analisti John Logsdon Salı günü Borisov’un yorumlarını “biraz daha ciddiye aldığını, çünkü Putin’le görüşme bağlamında yeni adamdı. Bunları gelişigüzel yapmıyorsunuz” dedi.

NASA ve Rusya inşa etmeye başladı Uluslararası Uzay istasyonu yaklaşık 24 yıl önceydi ve karakolda Ekim 2000’den beri sürekli olarak dönen astronot-kozmonot mürettebatı bulunuyor. Sovyetler Birliği’nin ve Soğuk Savaş’ın sona ermesinin ardından Doğu-Batı işbirliğinin en görünür işaretlerinden biri.

DOSYA FOTOĞRAFI: ISS, sökmeden sonra bir Soyuz uzay aracından Expedition 56 mürettebat üyesi tarafından fotoğraflandı
Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), 4 Ekim 2018’de bir Soyuz uzay aracından Expedition 56 mürettebatı tarafından fotoğraflandı.

BİLDİRİ / REUTERS


NASA ve diğer uzay istasyonu ortakları – Avrupa Uzay Ajansı, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ve Kanada Uzay Ajansı – laboratuvarı 2030’a kadar işletmektemel araştırma için kullanmak ve teknolojiler ile yaşam destek protokollerini test etmek için aya gelecekteki uçuşlar ve Mars.

Nelson defalarca Rusya’nın programa devam etmeyi kabul edeceğine dair iyimserliğini dile getirdi ve bu yılın başlarında CBS News’e “astronotlarımız ve kozmonotlarımız arasındaki bu profesyonel ilişkinin tutarlı olduğunu ve devam edeceğini” söyledi.

15 Temmuz’da Rusya ve NASA, Eylül ayından itibaren Rus Soyuz uzay aracında ABD astronotlarını ve SpaceX Crew Dragon kapsüllerinde kozmonotları başlatmaya devam etmek için bir anlaşmayı sonuçlandırdı.

Buradaki fikir, acil bir durum bir ABD veya Rus aracını tüm mürettebat üyeleriyle birlikte erken ayrılmaya zorlasa bile, ilgili sistemlerini çalıştırmak için istasyonda her zaman en az bir Rus ve bir Amerikalı olmasını sağlamaktır. Bu anlaşma 30 Haziran 2025 tarihine kadar geçerlidir.

Şimdiye kadar denenmiş en karmaşık mühendislik projelerinden biri olan Uluslararası Uzay İstasyonu, biri NASA ve diğeri Roscosmos tarafından yönetilen iki ana bölümden oluşuyor.

ABD segmentinde, bilindiği gibi, NASA tarafından sağlanan dört büyük güneş kanadı, bir futbol sahası uzunluğundaki bir kafes kirişin her iki ucunda ikişer adet, karmaşık soğutma sistemleri, bilgisayar ağları, yüksek hızlı iletişim sistemleri ve NASA tarafından inşa edilmiş 10 basınçlı modül bulunuyor. , ESA ve JAXA, Kanada Uzay Ajansı tarafından sağlanan gelişmiş bir robot kolu ile birlikte.

ABD segmentinde ayrıca Northrop Grumman Cygnus kargo gemilerini, Japon HTV yük gemilerini, SpaceX Dragon mürettebatını ve kargo gemilerini ve Boeing’in Starliner mürettebat feribot gemisini barındırabilecek dört yanaşma limanı bulunuyor.

Altı basınçlı bölmeden oluşan istasyonun arka bölümü Roscosmos tarafından işletiliyor. Bunlardan biri olan Zarya, ABD ve Rusya segmentlerini birbirine bağlıyor. NASA tarafından ödendi, ancak Rusya tarafından işletiliyor. Dört Rus yanaşma limanı şu anda Progress kargo gemileri ve Soyuz mürettebat feribot araçları tarafından kullanılmaktadır.

Rusya, karakolun yörüngede kalması için gereken itici ve iticileri sağlarken, NASA, istasyonun elektrik gücünün çoğunu, uydu iletişimini ve dört büyük jiroskop tarafından sağlanan günlük istikrarı sağlıyor.

İstasyonun irtifasını periyodik olarak artırmak çok önemlidir çünkü 260 mil yukarıda yörüngede dolaşırken bile ince bir atmosfer izi mevcuttur. İstasyon, bu atomları ve molekülleri saatte 17.000 mil veya 80 futbol sahasından fazla hızla sürerken, bu hafif “atmosferik sürüklenme” laboratuvarın irtifasını yavaş ama kesin bir şekilde azaltır.

Rusya, gerekli itici yakıtı, yeniden güç sağlamak için kendi iticilerini ateşleyebilen veya gemideki iticiler tarafından kullanılmak üzere istasyondaki tanklara sevk edebilen pilotsuz Progress kargo gemilerinde teslim ediyor.

NASA’nın dört kontrol momenti jiroskopu veya CMG’leri, itici gaz tasarrufu sağlayarak iticileri kullanmadan istasyonu gerektiği gibi yeniden yönlendirmek için çalışır. Bu, ihtiyaç duyulan yakıt miktarını azaltırken, yeniden başlatma sağlamaz. Periyodik Rus roket atışları olmadan, laboratuvar yavaşça alçalacak ve sonunda alt atmosfere yeniden girecek ve parçalanacaktı.

İstasyonu yörüngede tutmanın yanı sıra, Rusların, istasyonun ömrünün sonunda, herhangi bir yaralanma veya maddi hasar olasılığını önlemek için onu güney Pasifik Okyanusu’nun insansız bir uzantısı üzerinde yörüngeden çıkarmak için itici gücü ve kontrolü sağlamaları bekleniyordu. yeniden girişten kurtulabilecek enkaz.

NASA kısa süre önce bir Northrop Grumman Cygnus kargo gemisi kullanarak kendi yeniden yükleme kapasitesini test ederken, teşkilat, Rusya’nın çekilmesi durumunda ihtiyaç duyulan tüm itici ve itici gücü sağlama yeteneğine henüz sahip değil.

Bir seçenek: NASA, ajansın Rusya’nın Soyuz uzay aracındaki mekik sonrası koltuklar için yaptığı gibi yeniden başlatma uçuşları için Rusya’ya ödeme yapabilir.

Logsdon, “Diğer olasılık ve bence pek olası değil, NASA ve ortakları tarafından istasyonu daha erken terk etme kararını zorlaması” dedi ve bunun ajansın Artemis ay programına yönlendirilebilecek parayı serbest bırakacağını da sözlerine ekledi.

Nelson, Rusya’nın 2030 yılına kadar gemide kalacağına dair iyimserliğini ifade ederken, Rusların desteğini kesmesi halinde NASA’nın istasyonu çalışır durumda tutmanın bir yolunu bulacağını söyledi.

Nelson, Mart ayında CBS News’e verdiği demeçte, “Uzay istasyonunu terk ederlerse? Başarabilirdik, çözerdik” dedi. “Kısa vadede devam edebileceğimizi biliyoruz. Başka şeyler yapmamız gerekecek ve bu acil durum planları zaten orada. Ama bunu beklemiyoruz.”


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/russia-international-space-station-exit-2024/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir