Sadece Bir Hafta Sonu (veya Daha Az!) İçinde Evinizi Daha Sağlıklı ve Daha Yeşil Hale Getirmenin 18 Kolay Yolu


Evinizi daha yeşil ve sağlıklı hale getirmek için en iyi ipuçları

Verimli bir şekilde ısıtın ve soğutun

Isıtma ve klima, evde kullandığımız enerjinin neredeyse yarısını oluşturuyor, bu nedenle daha az kullanılan her şey bir fark yaratıyor. Termostatınızı günde sekiz saat bir derece ayarlayarak aylık ısıtma faturalarınızda %1 tasarruf sağlayabilirsiniz; 24 saat boyunca yapın ve %3 tasarruf edin

>Ocak Tamir Şirketi

Arka bahçenizde bir kompost yığını başlatın

Sebze artıklarını, çim kırpıntılarını, ölü yaprakları, diğer organik çöpleri ve hatta şömine küllerini atmanın ve ardından yeniden kullanmanın harika bir yoludur.

Sızdıran musluğu veya tuvaleti düzeltin

Damlayan bir musluk günde 74 galon su israf edebilirken, akan bir tuvalet günde 200 galon kadar su israf edebilir. Sızdıran tuvaletinizi veya musluğunuzu onarmak, kovada bir damla gibi görünebilir (korkunç bir kelime oyunudur), ancak yılda 73.000 galon su tasarrufu sağlayabilir.

Havuzunuzu kullanmadığınız zamanlarda örtün

Bu basit değişiklik yalnızca havuz suyunuzu daha temiz tutmakla kalmaz, aynı zamanda buharlaşmasını da önleyerek baş ağrısından ve yeniden doldurmak zorunda kalacağınız su israfından kurtarır.

Enerji tasarruflu ampullere geçiş

(1.500 yerine 10.000 saat), %75 daha az enerji tüketir ve çeşitli renk, şekil ve boyutlarda gelir. Bir başka harika seçenek olan LED’ler (ışık yayan diyotlar) daha da uzun süre dayanır.

Su ısıtıcınızın sıcaklığını düşürün

Sadece su ısıtıcı sıcaklığınızı standart 140 derece F’den 120 derece F’ye düşürmek, paradan tasarruf edecek ve tankınızı daha enerji verimli hale getirecektir.

Evinizin her yerine güç şeritleri ekleyin

Bilgisayarların, yazıcıların, DVD oynatıcıların, TV’lerin, telefon şarj cihazlarının, kahve makinelerinin ve mikrodalgaların (ve hemen hemen tüm modern cihazların) kapatıldıklarında bile güç çektiğini sık sık unutuyoruz. Bu cihazları bir anahtarlı uzatma kablosuna takıp, kullanılmadığında tüm şeridi kapatarak, enerji faturanızda %10’a kadar tasarruf edebilirsiniz.

Yeşil temizleyicilere geçin (veya kendinizinkini yapın)

Bu basit değişiklik, hem içeride hem de dışarıda hava kirliliğini azaltır ve astım ve alerji tetikleyicilerinin yanı sıra sağlığınıza zararlı olabilecek kimyasallara maruz kalmayı en aza indirir.

Evinizi uygun şekilde yalıtın

Sızdıran kanallara, duvarlara, pencerelere ve kapılara yalıtım eklemek, evinizin enerji tüketimini %30’a kadar iyileştirebilir. Yalıtım, güvenlik de dahil olmak üzere HSE standartlarına uyan, yeşil yaşayan akredite profesyoneller tarafından yapılmalıdır. teçhizat iş botları ve güvenlik gözlükleri gibi.

Soğuk yiyecek deponuzun sıcaklığını test edin

Buzdolabınızın ortasındaki bir bardak suya veya dondurucudaki donmuş ürünlerin arasına bir cihaz termometresi koyun. Bir gece bekletin ve ardından sıcaklığı kontrol edin.

Sadece bol miktarda bulaşık ve giysi yıkayın

Dört kişilik ortalama bir Amerikan ailesi, yılda yaklaşık 540 çamaşır yıkar, bu da 21.000 galon su tüketir ve yaklaşık 1.500 galon kullanan 150’den fazla bulaşık yıkar. Tüketilen enerjinin çoğu suyu ısıtmaya gider – yaklaşık %90 çamaşır makinesinde ve %80 bulaşık makinesinde. Yarım yükleri birleştirmek, kısa döngüleri seçmek ve çamaşır makinesinde sıcak yerine soğuk veya ılık su kullanmak sadece enerji açısından daha verimli olmakla kalmaz, aynı zamanda zamandan ve paradan da tasarruf sağlar.

Güneşin gücünden yararlanın. Soğuk günlerde doğal güneş ısısını içeri almak için güneşliklerinizi, panjurlarınızı veya perdelerinizi açıp güneş battıktan sonra kapatmak, ısıtma faturanızı %10’a kadar azaltabilir.

Yenilebilir bir bahçe dikin

Bu, yalnızca yemeğimizin nereden geldiğini hatırlatmanın değil, aynı zamanda karbon ayak izinizi azaltmanın da son derece basit ve eğlenceli bir yoludur. Süpermarketlerde yiyecek için ne kadar az alışveriş yaparsanız, ileri geri araba kullanırken o kadar az benzin kullanırsınız ve kamyonlar çiftliklerden mağazalara yiyecek nakliyesi kullanır.

Energy Star cihazlarına yatırım yapın

EPA ve Enerji Bakanlığı tarafından desteklenen Energy Star programı, etiketli ürünlerin enerji açısından verimli olduğunu garanti eder. Energy Star ürünlerine sahip bir hane, ortalama hane halkından yaklaşık %30 daha az enerji kullanır (yıllık yaklaşık 570$ tasarruf anlamına gelir).

Çimlerinizin büyümesine izin verin

Çoğu çim türü, en az 2,5 inç boyunda tutulduğunda en iyi şekilde çalışır. Bu uzunlukta, güneş ışığını emmek için daha fazla yüzey alanı vardır, bu da daha kalın çim ve daha derin köklere yol açar, bu da sık sık suya ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelir.

Yağmur suyu toplayın

Çimlerinizi, peyzajınızı ve bahçenizi sulamak için hortumunuzdan içilebilir su kullanmak yerine, toplanan yağmur suyunu kullanın. Evinizin, garajınızın, barakanızın veya başka bir yapının oluklarından akan su, iniş borusu aracılığıyla varile yönlendirilecek şekilde bir yağmur varil kurun.

Çamaşır kurutma makinesini atla

Bunun yerine, giysilerinizi dışarıda bir çamaşır ipinde kurutarak ılık, güneşli ve genellikle esintili bahar ve yaz günlerinden yararlanın. Çamaşır ipi bir seçenek değilse (veya hava durumu uygun değilse), kapalı bir kurutma rafı deneyin.

Bitki insanı ol

İç mekan yeşillikleri sadece evinize hayat ve renk katmakla kalmaz, aynı zamanda havayı da temizler. İç mekanlarda kullandığımız mobilyaların, halıların ve boyaların çoğu, daha sonra soluduğumuz kimyasalları serbest bırakır. Neyse ki, havayı temizlemek bitkilerle süslemek kadar basit olabilir. Birçok tür, bu listedekiler gibi kirleticileri uzaklaştırma ve havanızı temizleme konusunda özellikle ustadır.

Yazar Marnie Oursler

Yeşil

Yeni hit yıldızı DIY Ağ gösterisi “Büyük Sahil Yapıları:


Kaynak : https://thecompleteherbalguide.com/entries/eco-green-living/18-easy-ways-make-home-healthier-greener/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir