Safra Kesesi Ameliyatından Sonra Yenebilecek En İyi Yiyecekler


Katkıda bulunan: Rachana Arya

giriiş

Safra kesesi sindirim sisteminin önemli bir parçasıdır çünkü vücudun yağları sindirmek için kullandığı safrayı depolamaya ve serbest bırakmaya yardımcı olur.

Safra kesesi taşlarınız, enfeksiyonlarınız varsa, kronik iltihaplarveya safra kesesi polipiniz varsa, doktorunuz Kolesistektomi veya safra kesesi taşı ameliyatı önerebilir.

Bu ameliyatta cerrah, safra kesesi taşları için etkili bir tedavi olarak safra kesesini çıkarır.

Ameliyattan sonra genellikle çok az veya hiç komplikasyon olmamasına rağmen, aşağıdakiler de dahil olmak üzere sindirim rahatsızlığı yaşayabilirsiniz:

  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • İshal
  • gevşek hareketler
  • gazlılık
  • şişkinlik

Safra kesesi ameliyatı diyet değişiklikleri: Kolesistektomi sonrası en iyi diyet

Safra kesesi araştırması, bu yaygın kolesistektomi sonrası sindirim yan etkilerinin, safranın bağırsaklarınıza sürekli salınımından kaynaklandığını düşündürmektedir.

Neyse ki, diyetinizi değiştirmek, vücudunuzun metabolizmasını eksik organa göre ayarlamasına yardımcı olmanın hızlı ve basit bir yoludur.

Safra kesesi çıkarma ameliyatı için en iyi yiyeceklere odaklanarak, yukarıdaki rahatsız edici semptomlarda önemli bir iyileşme görmelisiniz.

lif açısından zengin besinler

Lif, şüphesiz midenizi sakinleştirmeye ve safra seviyenizi dengelemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, safra kesesi alındıktan sonra yüksek lif alımı, rahatsız edici karın krampları ve gaz oluşumunu tetikleyebilir.

Brokoli, karnabahar, fasulye, badem, tam tahıllı veya kepekli ekmek, yüksek lifli tahıllar, baklagiller, filizler vb. alımınızı azaltmanız önerilir.

Tüm bunlar, ameliyattan sonra rahatsızlıktan kaçınmak için ölçülü olarak tüketilmelidir.

Antioksidan bakımından zengin besinler ve sebzeler

Araştırmalar, taze meyve ve sebze alımını artırmanın, ameliyattan sonra vücudunuzun doğal iyileşme süreçlerini iyileştirebileceğini göstermiştir.

Bunun nedeni, çoğu bitki bazlı gıdanın, ameliyat sonrası iyileşmenizi ve iyileşmenizi hızlandırmaya yardımcı olabilecek en iyi vitamin, mineral ve antioksidan kaynağı olmasıdır.

Kolesistektomi sonrası en iyi seçenekler arasında ıspanak, lahana ve lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler ve domates ve pazı gibi renkli sebzeler bulunur.

Portakal ve greyfurt gibi turunçgillerin çok asidik olduğunu düşünüyorsanız elma, muz, avokado, çilek, yaban mersini ve çilek tüketin.

Yağsız et

Safra kesenizi çıkardıktan sonra, yediğiniz et türlerini ve belirli et kesimlerini yeniden düşünmek önemlidir.

Et alımınızı azaltmayı düşünün ve bitki bazlı bir diyete geçmeyi düşünün.

Tavuk göğsü ve beyaz balık gibi hayvansal ürünleri yemeye devam etmeye karar verirseniz, yağsız et yemeniz de önerilir.

Az veya yağsız süt ürünleri

Tam yağlı sütlü latte gibi sütlü kahve içeceklerinin sindirimi zor olabilir. Bunun yerine soya veya badem sütü ile üretilen az yağlı veya süt ürünü olmayan seçeneklere bakın.

Yoğurt ve kefir gibi fermente süt ürünlerindeki probiyotikler, safra kesesi ameliyatından sonra vücudun iyileşme sürecini hızlandırdığı ve ayrıca Sindirim sağlığı.

Fermente süt ürünleri veya başka herhangi bir süt ürünü yemeyi seçerseniz, iyileşmenizi engelleyebileceğinden az yağlı veya yağsız süt ürünleri için çaba gösterin.

Sağlıklı seçenekler arasında yunan yoğurdu, yağsız süt ve az yağlı mayonez bulunur. Bitki çayları, özellikle nane çayı da oldukça sakinleştirici olabilir. sindirim kanalı.

İçecekler

Safra kesenizi çıkardıktan sonra bir süre gazlı içecekler ve alkolden uzak durmanız gerekebilir.

Tatlandırılmış meyve suları ve konsantreler gibi yüksek şekerli içecekler, mide asitlerinin üretimini artırdığı ve gaz oluşumunu artırdığı için kaçınılmalıdır.

Ayrıca gün boyunca su ve diğer sağlıklı sıvıları (çorba, meyve suları ve dal ka paani) içmeniz önerilir.

Son düşünceler

Unutmayın, safra kesesi alınan herkes için tek bir diyet en iyi sonucu vermez.

Bağırsakları tahriş eden beslenme düzenlerini araştırmanız ve diyetinizi buna göre uyarlamanız önerilir.

Çoğu insan, safra kesesi alındıktan sonra yalnızca geçici diyet değişikliklerine ihtiyaç duyabilir, ancak diğerlerinin – özellikle diyetleri daha önce yağ veya karbonhidrat bakımından ağır ve lif bakımından zayıf olanların – kalıcı ayarlamalar yapması gerekecektir.

Safra kesesi alındıktan sonra yeni veya kalıcı semptomlar yaşarsanız, bir doktora danışmalısınız.

Son olarak, safra taşlarının şaka olmadığını unutmayın. Zamanında tedavi edilmezlerse ciddi komplikasyonlara neden olabilirler. Bu nedenle, doktorunuzun önerdiği anda onları çıkarmanız en iyisidir.

Safra Taşlarını Aldırma Ameliyatını Hemen Yaptırın!

Bu yazı zaten 2 kez okundu!
Kaynak : https://blog.healthians.com/cholecystectomy-recovery-5-best-foods-to-eat-after-gallbladder-surgery/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir