Silahlı adamlar kiliseyi ateşe verirken Haiti çete savaşları yoğunlaşıyor


PORT-AU-PRINCE, Haiti — Çarşamba günü, şüpheli çete üyelerinin daha fazla bölgeyi kontrol altına almak için bir kiliseyi ateşe vermesi ve rakiplerini öldürmeye çalışması nedeniyle Port-au-Prince şehir merkezinde şiddetli silah sesleri yankılandı.

Hükümet Komiseri Jacques Lafontant, Associated Press’e verdiği demeçte, yoğun çatışmanın hükümetin Ulusal Sarayı ve Haiti Ulusal Hapishanesinden sadece birkaç blok ötede patlak verdiğini ve aç mahkumların isyan etmeye çalıştıkları çünkü çete üyelerinin onları serbest bırakmak için geldiklerini söyledi.

Polisin bölgeyi istikrara kavuşturmaya çalıştığını da ekleyerek, “İsyan veya işgal yok” dedi. “Zayıf ekipman ve savaşabilecekleri kaynak eksikliği ile bu birkaç gün sürebilir.”

Bir zamanlar hareketli olan Port-au-Prince şehir merkezi, bölgenin kontrolünü diğer çetelerden ele geçirmeye çalışan G9 olarak bilinen bir çete koalisyonu arasındaki şiddetin artmasıyla giderek daha tehlikeli ve ıssız hale geldi. Bir sosyal medya gönderisinde, kendilerini G9 üyesi olarak tanıtan erkekler, kavga sırasında öldürdükleri iddia edilen bir adamı filme çektiler ve çıplak vücuduna birkaç ateşli silah koydular.

Şehir merkezindeki şiddet olaylarındaki son artış, yakındaki yerleşim bölgelerine ve iş yerlerine mermiler gönderdi ve en az bir kişiyi yaraladı. Haiti Eyalet Üniversitesi Çarşamba günü bir bildiri yayınladı ve dersleri askıya almak zorunda kaldığını duyurdu: “Bir haftadan kısa bir süre içinde, sınıfların yanı sıra avluda da çok sayıda mermi ele geçirildi.”

İtfaiyeciler, 2010 depreminde yıkılan Our Lady of Assumption Katedrali yakınında inşa edilmiş bir geçiş kilisesini kısmen yakan bir yangını söndürürken, silah sesleri devam etti.

Şiddetteki artış, 7 Temmuz 2021’de Başkan Jovenel Moïse’nin suikaste uğramasının ardından çetelerin güçlenmesiyle ortaya çıkıyor.

Geçen ay, bir çete Haiti’deki Asliye Mahkemesi’nin bir bölümünün kontrolünü ele geçirdi ve Salı günü, başka bir çete Port-au-Prince’in hemen kuzeydoğusundaki Croix-des-Bouquets’teki bir adliye binasını ateşe verdi. Buna ek olarak, Birleşmiş Milletler yakınlardaki Cite Soleil gecekondu mahallesindeki son bölge savaşları sırasında bir haftadan kısa bir süre içinde 470’den fazla kişinin öldüğünü, yaralandığını veya kaybolduğunu söyledi.

BM, uluslararası toplumu, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkeler memurları eğitmeye ve 11 milyondan fazla insana hizmet eden yaklaşık 12.800 polis memuruna kaynak sağlamaya devam ederken, Haiti Ulusal Polisine suç ve şiddetle mücadelede yardım etmeye çağırdı.


Kaynak : https://abcnews.go.com/International/wireStory/haiti-gang-wars-intensify-armed-men-set-church-87509961

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir