Suudi Arabistan Çölde Fütüristik Aynalı Şehri Tanıttı


Cidde:

Krallığın fiili hükümdarı tarafından projeyle ilgili en son açıklamalara göre, fütüristik bir Suudi mega kenti, bir çöl ve dağlık arazi boyunca uzanan iki gökdelene sahip olacak.

170 kilometreden (100 milden fazla) uzanan ve topluca The Line olarak bilinen ayna kaplı gökdelenlerin paralel yapıları, Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın Körfez devletinin petrolünü çeşitlendirme hedefinin bir parçası olan Kızıldeniz mega kenti NEOM’un kalbini oluşturuyor. -bağımlı ekonomi.

İlk olarak 2017’de duyurulan NEOM, mimarlar ve ekonomistler uygulanabilirliğini sorgularken bile, uçan taksiler ve robot hizmetçiler gibi önerilen gelişmeler için sürekli olarak kaşları kaldırdı.

0lq2jjf4

170 kilometreden (100 milden fazla) uzanan ayna kaplı gökdelenlerin paralel yapıları topluca Çizgi olarak bilinir.

Pazartesi gecesi yaptığı bir sunumda, Prens Muhammed daha da iddialı bir vizyon çizdi ve gezegenin “açık arayla” en yaşanabilir şehri olacak arabasız bir ütopyayı tarif etti.

Yine de analistler, NEOM planlarının yıllar içinde rotasını değiştirdiğini ve The Line’ın gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceğine dair şüpheleri körüklediğini belirtti.

u69v9oc

Yetkililer daha önce NEOM’un nüfusunun bir milyonu aşacağını söylemişti, ancak Prens Muhammed sayının 2030’a kadar 1,2 milyona ulaşacağını söyledi.

26.500 kilometre kareye (10.000 mil kare) yayılmış bir biyoteknoloji ve dijital merkez olan NEOM, bir zamanlar bölgesel bir “Silikon Vadisi” olarak lanse edildi.

Şimdi ise sadece 34 kilometrekarelik bir alanda kentsel yaşamı yeniden tasavvur etmek ve Prens Muhammed’in “yaşanabilirlik ve çevresel krizler” olarak tanımladığı şeyi ele almak için bir araç.

Washington’daki Arap Körfezi Devletleri Enstitüsü’nden Robert Mogielnicki, “Kavram, ilk anlayışından o kadar çok değişti ki, yönünü belirlemek bazen zor: ölçeği küçültmek, büyütmek veya yana doğru agresif bir dönüş yapmak” dedi.

qu045a2g

Site yüzde 100 yenilenebilir enerji ile güçlendirilecek ve “doğal havalandırma ile yıl boyunca ılıman bir mikro iklime” sahip olacak.

nüfus patlaması

Yetkililer daha önce NEOM’un nüfusunun bir milyonu aşacağını söylemişti, ancak Prens Muhammed sayının 2030’a kadar 1,2 milyona ulaşacağını ve 2045’te dokuz milyona çıkacağını söyledi.

Göz kamaştırıcı toplam, Prens Muhammed’in dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan’ı ekonomik bir güç merkezi yapmak için gerekli olacağını söylediği, ülke çapında umut edilen nüfus patlamasının bir parçası.

2030 hedefi, bugün yaklaşık 34 milyon olan krallıkta yarı Suudi ve yarı yabancı olmak üzere 50 milyon insanın yaşaması.

2040’a kadar hedef 100 milyon kişi” dedi.

“Suudi Arabistan’ın kapasitesini artırmak, Suudi Arabistan’da daha fazla vatandaş ve daha fazla insan çekmek için NEOM’u inşa etmenin temel amacı bu. Ve bunu sıfırdan yapıyoruz, neden normal şehirleri kopyalayalım?”

jqnd46rk

2030 yılına kadar sürecek olan projenin “ilk aşaması” 1,2 trilyon Suudi riyaline (kabaca 319 milyar dolar) mal olacak.

Pazartesi günü yayınlanan bir tanıtım videosunda, site yüzde 100 yenilenebilir enerji ile güçlendirilecek ve “doğal havalandırma ile yıl boyunca ılıman bir mikro iklime” sahip olacak.

Krallığın 2060 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu elde etme sözü gibi geçmişteki çevresel taahhütleri, çevrecilerde şüphe uyandırdı.

Risk istihbarat şirketi Verisk Maplecroft’tan Torbjorn Soltvedt, NEOM’un güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanmak için iyi bir konumda olduğunu ve şehrin dünyanın en büyük yeşil hidrojen tesisine ev sahipliği yapma planlarının da hazır olduğunu söyledi.

“Ancak, projenin benzeri görülmemiş ölçeği ve maliyeti göz önüne alındığında, NEOM’un bir bütün olarak fizibilitesi hala belirsiz” dedi.

fon bulma

Sadece 200 metre genişliğindeki The Line, planlamacıların “Sıfır Yerçekimli Şehircilik” olarak adlandırdığı şekilde evleri, okulları ve parkları üst üste koyarak kontrolsüz ve savurgan kentsel yayılmaya Suudi Arabistan’ın yanıtı olmayı amaçlıyor.

bm12gksk

Devlet sübvansiyonlarının yanı sıra, potansiyel finansman kaynakları arasında özel sektör ve 2024’te beklenen NEOM için ilk halka arz yer alıyor.

Sakinlerin “tüm günlük ihtiyaçlara” beş dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilecekleri gibi, açık hava kayak tesisleri ve “uçtan uca 20 dakikalık bir yüksek hızlı tren” gibi diğer avantajlara da erişebilecekler. Beyan.

NEOM halen hazırlanmakta olan kendi kuruluş yasasına göre faaliyet gösterecek olsa da, Suudi yetkililer krallığın alkol yasağından vazgeçme planlarının olmadığını söylüyor.

NEOM’da halihazırda bir havaalanı faaliyet gösteriyor ve yetkililer Mayıs ayında Dubai’den düzenli uçuşlar almaya başlayacağını duyurdu, ancak mega şehrin büyük inşaatının başlayıp başlamadığı belli değil.

Prens Muhammed, projenin 2030 yılına kadar sürecek olan “ilk aşamasının” 1,2 trilyon Suudi riyaline (kabaca 319 milyar dolar) mal olacağını söyledi.

Devlet sübvansiyonlarının yanı sıra, potansiyel finansman kaynakları arasında özel sektör ve 2024’te NEOM için beklenen ilk halka arzın yer aldığını söyledi.

Mevcut iklim, petrol fiyatlarını düşüren koronavirüs pandemisinden daha elverişli olsa da, gerekli finansmanı sağlamak potansiyel bir zorluk olmaya devam ediyor.

Mogielnicki, “Fakat finansman denklemin sadece bir parçası… Talebi satın almak daha zor, özellikle de insanlardan gelecekte yaşama ve çalışma konusunda bir deneyin parçası olmalarını istediğinizde,” dedi.

(Başlık dışında, bu haber NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)


Kaynak : https://www.ndtv.com/world-news/in-pics-saudi-arabia-unveils-futuristic-mirrored-city-in-desert-3197133

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir