Ukrayna, işgal altındaki güneydeki Rus tedarik hatları için gerekli olan Antonivskyi Köprüsü’nü vurdu


Bir görünüm Kherson'daki Antonivskyi köprüsünü gösteriyor
Genel bir görünüm, Antonivskyi (Antonovsky) köprüsünün, 27 Temmuz 2022’de Ukrayna’nın Rus kontrolündeki Kherson kentinde Ukrayna-Rusya ihtilafı sırasında ateşe verildiği bildirildikten sonra sivillere kapatıldığını gösteriyor.

ALEXANDER ERMOCHENKO / REUTERS


Ukrayna birlikleri, Moskova’nın ülkenin güneyini işgal eden güçlerini tedarik etmesi için gerekli olan stratejik bir köprüyü vurdu. Ukrayna’da birkaç bölgeyi dövdü roket ve topçu saldırıları ile.

Kherson bölgesi için Moskova tarafından atanan yönetimin başkan yardımcısı Kirill Stremousov, Ukrayna ordusunun Salı günü geç saatlerde Dinyeper Nehri üzerindeki Antonivskyi Köprüsü’nü vurduğunu söyledi.

Köprünün hala ayakta olduğunu, ancak güvertesinin deliklerle delindiğini ve araçların geçişini engellediğini söyledi. Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, Rusya tarafından kurulan bölgesel yönetimden bir yetkili, bombardıman nedeniyle köprünün yayalara da kapatıldığını, ancak yapısal bütünlüğünü koruduğunu söyledi.

Bir milin onda dokuzu uzunluğundaki köprü, geçen hafta Ukrayna bombardımanında birden fazla isabet aldığında ciddi hasar gördü. Kamyonlar için kapalıydı, ancak Salı günü geç saatlerde gerçekleşen greve kadar binek araçlara açık kaldı.

Stremousov, Ukrayna kuvvetlerinin köprüyü vurmak için ABD tarafından sağlanan HIMARS çoklu roketatarlarını kullandığını söyledi.

Köprü, Kherson bölgesindeki Dinyeper Nehri üzerindeki ana geçiş noktasıdır. Diğer tek seçenek, geçen hafta Ukrayna’nın ateşi altında kalan ancak trafiğe açık kalan Kakhovka’daki hidroelektrik santralindeki bir baraj.


Rusya, Avrupa’nın gaz arzını kesme planını açıkladıktan sonra “enerji şantajı” yapmakla suçlandı

04:07

Geçişleri devre dışı bırakmak, Rus ordusunun tekrarlanan Ukrayna saldırılarının ortasında bölgedeki güçlerini tedarik etmeye devam etmesini zorlaştıracak.

Savaşın başlarında, Rus birlikleri, Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım Yarımadası’nın hemen kuzeyindeki Herson bölgesini hızla ele geçirdi. Ukrayna’nın karşı saldırılarına maruz kaldılar, ancak büyük ölçüde yerlerini korudular.

Ukrayna’nın Kherson’daki köprüye saldırıları, Rus kuvvetlerinin büyük bir kısmı, Ukrayna’nın doğudaki sanayi bölgesi Donbas’taki şiddetli Ukrayna direnişi karşısında yavaş kazanımlar elde ettikleri çatışmalarda sıkışıp kaldığı için geldi. HIMARS gibi ABD silahlarının tedariki, Rus ilerlemelerini yavaşlatmaya yardımcı oldu.

Bölge valisi Pavlo Kyrylenko’ya göre, Rus güçleri doğu Donetsk bölgesinde kasaba ve köyleri hedef alan topçu barajını sürdürdü.

Kyrylenko, Rus taarruzunun ön cephesindeki kilit bir şehir olan Bakhmut’ta bombardımanın bir otele zarar verdiğini ve can kayıplarına neden olduğunu söyledi. Kurtarma operasyonu sürüyordu.

Washington DC merkezli bir düşünce kuruluşuna göre, Moskova’nın doğu Donetsk ve Luhansk bölgelerinin tam kontrolünü ele geçirme baskısının ortasında, Ruslar Bakhmut’un kuzeydoğusunda marjinal bir zemin elde etti.

Bununla birlikte, Savaş Araştırmaları Enstitüsü, Rus güçlerinin Ukrayna’da “sonbahar başından önce” önemli miktarda ek bölgeyi işgal etme olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Rus askeri kayıplarının yaklaşık 40.000’e çıktığını ve on binlercesinin daha yaralandığını ve sakat kaldığını iddia etti. İddiası bağımsız olarak doğrulanamadı.

Rus ordusu en son Mart ayında 1.351 askerin operasyonda öldürüldüğünü ve 3.825 askerin yaralandığını söylediğinde kayıplarını bildirdi.


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-antonivskyi-bridge-essential-russian-supply-lines-occupied-kherson/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir