Uyuklamak Neden Yaşlı Yetişkinler İçin Kötü Olabilir: Yeni Çalışma


NYeni araştırmalar, çok fazla veya çok az uyumanın veya kötü uyku düzenine sahip olmanın yanı sıra, yaşlı yetişkinlerde kardiyovasküler hastalık riskini artırıyor gibi görünüyor.

Salı günü yayınlanan çalışma, Amerikan Kalp Derneği Dergisi, uykunun sağlık için önemini destekleyen artan sayıda kanıta katkıda bulunuyor. Amerikan Kalp Derneği, yakın zamanda kardiyovasküler sağlık için sağlık ve yaşam tarzı faktörlerinin kontrol listesine uyku süresini ekledi. Hayatın Temeli 8. Yetişkinlerin gece ortalama yedi ila dokuz saat uyuması gerektiğini söylüyor.

Stockholm’deki Karolinska Enstitüsü’nün nörobiyoloji, bakım bilimleri ve toplum bölümündeki Yaşlanma Araştırma Merkezi’nde kıdemli araştırmacı olan baş yazar Weili Xu, “Orta yaşlı ve yaşlı yetişkinlerde kardiyovasküler sağlığı korumak için iyi uyku davranışı şarttır” dedi. İsveç. “İnsanları gece yedi ila dokuz saat arasında uyumaya ve sık veya aşırı şekerlemeden kaçınmaya teşvik ediyoruz.”

Önceki araştırmalar, yetersiz uykunun insanları kalp ve beyin sağlığını etkileyen bir dizi kronik hastalık ve durum için daha yüksek risk altına sokabileceğini göstermiştir. Bunlara kardiyovasküler hastalık, bunama, diyabet, yüksek tansiyon ve obezite dahildir. Göre Hastalık Kontrol ve Önleme MerkezleriABD’li yetişkinlerin yaklaşık %35’i yedi saatten az uyuduklarını söylerken, %3,6’sı 10 saat veya daha fazla uyuduklarını söylüyor.

Önceki uyku süresi çalışmaları, çok fazla veya çok az uyumanın kardiyovasküler hastalık riskini artırabileceğini göstermektedir. Ancak uykunun iyi mi kötü mü olduğu belli değil.

Devamını oku: Uzmanlar, Yetişkinler için Ekran Süresinin Ne Kadar Fazla Olduğu Konusunda Anlaşamıyor

Yeni çalışmada, araştırmacılar İsveç İkiz Kayıt Defteri’ndeki 12.268 yetişkin için uyku düzenini analiz ettiler. Katılımcılar, çalışmanın başlangıcında ortalama 70 yaşındaydı ve majör kardiyovasküler olay öyküsü yoktu.

Gece uyku süresi hakkında veri toplamak için bir anket kullanıldı; gündüz uyuklaması; Gündüz uykusuzluk; kendilerini en uyanık buldukları günün saatine bağlı olarak, kendilerini gece insanı veya sabah insanı olarak görme dereceleri; ve horlama ve uykusuzluk gibi uyku bozukluklarının semptomları. Katılımcılar, kalp hastalığı ve felç de dahil olmak üzere herhangi bir önemli kardiyovasküler problem geliştirip geliştirmediklerini izlemek için 18 yıla kadar takip edildi.

Her gece yedi ila dokuz saat arasında uyuduğunu bildiren kişilerin, önceki araştırmalara uygun bir bulgu olan kardiyovasküler hastalık geliştirme olasılığı en düşüktü. Bu grupla karşılaştırıldığında, yedi saatten az rapor edenlerin kardiyovasküler hastalık geliştirme olasılığı %14 ve 10 saatten fazla rapor edenlerin kardiyovasküler hastalık geliştirme olasılığı %10 daha yüksekti.

Hiç kestirmediklerini söyleyen insanlarla karşılaştırıldığında, 30 dakikaya kadar kestirdiklerini bildirenlerin kardiyovasküler hastalık geliştirme olasılığı %11 daha fazlaydı. Şekerlemeler 30 dakikadan uzun sürerse risk %23 arttı. Genel olarak, uykusuzluk, ağır horlama, çok fazla veya çok az uyuma, gündüzleri sık uykulu olma ve kendilerini gece insanı olarak görme dahil olmak üzere kötü uyku düzenleri veya diğer uyku sorunları bildirenler %22 daha yüksek riske sahipti.

Geceleri yedi saatten az uyuduğunu ve her gün 30 dakikadan fazla kestirdiğini bildiren çalışma katılımcıları, en yüksek kardiyovasküler hastalık riskine sahipti – en uygun miktarda uyku ve şekerleme olmadığını bildirenlerden %47 daha yüksek.

Devamını oku: ABD’deki Doktor Kıtlığı Sadece Daha da Kötüleşecek. İşte Potansiyel Çözümler

Jüri hala kararsız şekerlemeler Uyku Mükemmeliyet Merkezi’nin merkez direktörü ve New York’taki Columbia Üniversitesi’nde doçent olan Marie-Pierre St-Onge, yaşam boyunca kardiyovasküler riski etkilediğini söyledi. Kendisi dahil olmadığı yeni araştırmanın yaşlı yetişkinlerle sınırlı olduğunu kaydetti.

St-Onge, uyku süresini kestirerek telafi etmeye çalışmak yerine, insanların geceleri optimal miktarda uyku almalarını sağlayan daha sağlıklı uyku alışkanlıkları geliştirmeye çalışmaları gerektiğini söyledi. Buna uyku ortamının çok sıcak, soğuk veya çok gürültülü olmaması da dahildir. Uyumadan önce parlak ışığa maruz kalmayı azaltmak, gece çok geç yemek yememek, gün içinde yeterince egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek de yardımcı olur.

Xu, “Gece boyunca uyku kaybolsa bile, gün içinde aşırı şekerleme önerilmez” dedi. Ve eğer insanlar yeterince uyuma konusunda ısrarcı bir sorun yaşıyorlarsa, nedenini anlamak için bir sağlık uzmanına danışmaları gerektiğini söyledi.

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


Bize Ulaşın [email protected] adresinde.


Kaynak : https://time.com/6200930/sleep-study-napping-older-adults-heart-problems/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir