Başarılı Bir Tüp Bebek Tedavisi İçin Etkili İpuçları


Katkıda bulunan: Anjali Sharma

giriiş

Hindistan’da her yıl yaklaşık 2 ila 2.5 lac IVF döngüsünün yapıldığını biliyor muydunuz?

Hindistan’da son 5 yılda doğurganlık segmentinde yıllık birleşik büyüme oranının yüzde 20’si var.

Tüp bebek (IVF), bir kadının yumurtalarının ve bir erkeğin sperminin bir laboratuarda kadının vücudunun dışında döllendiği bir yardımcı üreme tekniğidir.

Bir kadının rahmi daha sonra bir veya daha fazla döllenmiş yumurtayı (embriyoları) vermek için kullanılır, burada olgunlaşabilirler ve rahim zarına daha fazla implante edilebilirler.

Bu yola çıkmaya karar vermeden önce psikolojik olarak hazır olmak gerekir çünkü bu uzun bir işlemdir ve sürekli sabır ve olumlu bir tutum gerektirir.

2022 Dünya Tüp Bebek Günü’nde, ilk kez tüp bebek yaptıracak ebeveynler için en etkili ipuçlarından bazılarını getirme fırsatını yakalıyoruz.

Buradaki fikir, hayatlarının bu dönemine geçmelerine yardımcı olmak ve yeni doğan bebekleriyle güzel bir gelecek inşa etmelerine yardımcı olmaktır. İşte başlıyoruz!

İşte ilk kez tüp bebek yapacak ebeveynlerin bilmesi gereken birkaç şey:

Süreci ve en iyi ve en kötü senaryoları anlayın

Tüp bebek hakkında internette biraz araştırma yaparak ve kısırlık tedavisinin ne olduğunu öğrenmek için yakınınızdaki yerleşik tüp bebek merkezlerinden birden fazla görüş alarak başlayın; ve sonunda gerekli olan şey.

Kısırlık tedavisi sadece tüp bebekten daha fazlasıdır. Rahim içi tohumlama (IUI), in vitro fertilizasyon (IVF) veya intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) kullanma kararı, erkek ve dişinin doğurganlık değerlendirmelerine bağlıdır.

Süreç hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, olası sonuçlar konusunda o kadar emin olursunuz.

Tedavi sırasında oluşabilecek hem en iyi hem de en kötü durum senaryolarının farkında olmalısınız.

Hindistan’da IVF’nin başarı oranı yüzde 30 ila yüzde 35 arasında değişmektedir. Küresel olarak, özellikle genç kadınlarda ortalama IVF başarı oranı yüzde 40 civarındadır.

Yaşam tarzı ve beslenme incelemesi

Herhangi bir tedavi görmeden önce yaşam tarzınıza ve yeme alışkanlıklarınıza odaklanmalısınız.

Birçok sağlık çalışmasına göre, kısırlık vakalarının yüzde 30’u aşırı kilolu bir bileşen içerir. Obez kadınlar, obez olmayan kadınlara göre üç kat daha fazla kısırlık yaşarlar. İyi haber şu ki, obez kadınlar fazla kilolarının sadece yüzde 5’ini azaltarak doğurganlıklarını artırabilirler.

Erkek obezitesi ayrıca testosteron gibi hormonların yanı sıra sperm sayısı, kalitesi ve miktarı üzerinde de etkilidir. Spermle ilgili problemler, erkek kısırlığı vakalarının yaklaşık yüzde 33’ünü oluşturur.

Soya tüketimi kadınların doğurganlığını artırabilirken, erkekler ise sperm sayısını azaltabileceğinden soyadan uzak durmalıdır.

Yumurtlamayı artırmak ve sperm üretimini artırmak için diyetinizde daha fazla koyu yapraklı yeşillik yiyin. Erkekler her gün ceviz yemeli.

Alkol ayrıca doğurganlığınızı da etkileyebilir, hem erkek hem de kadın implantasyonunu ve gebe kalma yeteneklerini ve kapasitelerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu nedenle, başarılı bir IVF’ye sahip olmak için yaşam tarzınızı ve yeme alışkanlıklarınızı kontrol edin ve sağlıklı bir kiloyu koruyun.

Yan etkilere de hazır olun

Hormon enjeksiyonlarının IVF prosedürlerinin bir parçası olduğunu unutmayın.

Bu nedenle ruh hali değişimleri, kramplar, ağrı ve diğer yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

Birçok doktor, aşırı rahatsızlığınız varsa bir doktora görünmeniz ve bunu göz ardı etmemeniz gerektiğini vurgulamıştır.

Bu fiziksel ve psikolojik etkiler sizi zayıflatabilir ve işlem hakkında olumsuz hissetmenize neden olabilir. Ancak baştan sona pozitif olmalı ve doğru zamanda yardım almalısınız.

Güvenilir bir tüp bebek merkezi seçin

Tüp bebek tedavisine karar vermeden önce hangi klinik veya hastanenin deneyimli ve başarılı olduğunu belirlemelisiniz.

Etik ve popüler (başarılı tüp bebek vakalarının sayısına göre) bir tüp bebek kliniği araştırmak ve seçmek, uzun zamandır aradığınız hayalinizi gerçekleştirmek için çok önemlidir.

Başarı olasılığını artırmak için, tüm yönergelere uyan, tüm zorunlu sertifikalarla uyumlu ve ICMR (Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi) ve ESHRE (Avrupa) tarafından belirlenen tüm kurallara harfiyen uyan bir merkez seçilmelidir. İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği).

Uygun bir zaman seçin ve iş gününüzü doktor randevuları ve tedavisine göre düzenleyin.

5 T’yi uygulayın – Güven, yetenek, ekip çalışması, zaman ve hazine

Tüp bebek yolunu seçmeye karar verdiğinizde, çalışmaları (yeteneği) için doktora güvenin ve başarılı olmak için onlarla bir ekip olarak çalışın.

Tedavi, her iki partnerin de taahhütünü gerektirir ve tedavinin programına kesinlikle bağlı kalmalıdırlar.

Zaman boşa harcanamaz ve tedavinin başarısını belirlemede kritik bir başarı faktörüdür.

Tyeniden tedavi pahalıdır ve bu nedenle IVF mali olarak boşa çıkabileceğinden mali durumunuzu buna göre planlamanız gerekir.

Son düşünceler

Hint Yardımlı Üreme Derneği verilerine göre, Hintlilerin yaklaşık yüzde 10 ila yüzde 14’ü kısırlıktan muzdariptir.

Bu, in vitro fertilizasyonu (IVF) ebeveyn olmak için hızla kabul edilen bir yöntem haline getirir.

Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak istiyorsanız, yukarıda sayılan faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Ayrıca, size tam bir sağlık bilgisi sağladığı için düzenli bir sağlık kontrolü yaptırmak her zaman iyi bir fikirdir.

Tüm Vücut Sağlığı Kontrolü İçin Hemen Randevu Alın!

Bu yazı zaten 3 kez okundu!
Kaynak : https://blog.healthians.com/world-ivf-day-effective-tips-for-a-successful-ivf-treatment/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir