Blinken, ABD’nin Rusya’yı Brittney Griner ve Paul Whelan’ın serbest bırakılması için “önemli bir teklif” yaptığını söyledi


ABD, WNBA yıldızının serbest bırakılmasını sağlamayı amaçlayan Rusya’ya “önemli bir teklif” sundu. Brittney Griner ve eski ABD Deniz Paul WhelanDışişleri Bakanı Antony Blinken Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD’nin ikiliyi eve getirme çabalarına ilk genel bakışı sunduğunu söyledi.

Blinken, “Önümüzdeki günlerde Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile savaşın başlamasından bu yana ilk kez görüşmeyi bekliyorum” dedi. “Bizim için öncelikli olan bir konuyu gündeme getirmeyi planlıyorum: haksız yere gözaltına alınan ve eve dönmelerine izin verilmesi gereken Amerikalı Paul Whelan ve Brittney Griner’ın serbest bırakılması. Hükümetlerimiz bu teklif üzerine defalarca ve doğrudan iletişim kurdular.”

Blinken, Başkan Biden’ın “doğrudan dahil olduğunu” söyledi ve “yaptığımız herhangi bir teklife ve kesinlikle bu özel dava da dahil olmak üzere yurtdışında keyfi olarak gözaltına alınan Amerikalılar söz konusu olduğunda, imza atıyor” dedi. Blinken ve Lavrov arasındaki konuşma, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana ilk etkileşimleri olacak.

Bir Beyaz Saray yetkilisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “üst düzey bir yetkilinin” Blinken’in açıklamasından önce hem Griner hem de Whelan’ın ailelerine ulaştığını ve “bugün ve yarın onlarla görüşmelerde bulunduğunu” söyledi.

Griner, gümrük yetkililerinin bagajında ​​esrar yağı içeren vape kartuşları bulduklarını söylemesi üzerine 17 Şubat’ta bir Moskova havaalanında tutuklandı. Whelan, bir arkadaşının düğünü için Rusya’yı ziyaret ettiği Aralık 2018’den bu yana Rusya’da gözaltında tutuluyor. Bir Rus mahkemesinde casusluk suçlamalarından suçlu bulundu ve 2020’de 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Whelan’ın aile üyeleri teklifin haberini memnuniyetle karşıladılar ve “Rus hükümetinin ABD hükümetine yanıt vermesini ve Paul’ün ailesinin yanına dönmesini sağlayan bu veya başka bir tavizi kabul etmesini umduklarını” söylediler.

RUSYA-ABD-DİPLOMASİ-SEPET-MAHKEME
WNBA basketbol süperstarı Brittney Griner, 27 Temmuz 2022’de Moskova dışındaki Khimki Court’ta bir duruşmaya geldi.

Getty Images aracılığıyla KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP


Rus medya kuruluşları, Griner’ın Amerikalıları öldürmeyi amaçlayan kişilere silah satmak için komplo kurmaktan ABD’de 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Rus silah tüccarı Viktor Bout için bir mahkum takasına dahil edilebileceğini öne sürdü. Çarşamba günü, Blinken defalarca yorum yapmayı reddetti. CNN raporu ABD, Griner ve Whelan karşılığında Bout’u teklif etti.

Bout’un avukatı Steve Zissou yaptığı açıklamada, “Bu müzakerelerde hassas bir an, bu nedenle sürece ve ilgili ailelere saygımdan dolayı şu anda başka bir yorumum yok” dedi.

Bay Biden, Rusya’nın eski Deniz Kuvvetlerini serbest bıraktığı Nisan ayında başka bir davada mahkum değişimini onayladı. Trevor Kamış2019’dan beri Rusya’da iki polis memuruna ve kimin sağlığı bozuldu. ABD, uyuşturucu kaçakçılığından 20 yıl hapis cezasını çekmekte olan Konstantin Yaroşenko’yu serbest bıraktı.

WNBA sezon dışında Rusya’da forma giyen Griner, suçunu kabul etti 7 Temmuz’da bir Moskova mahkemesine, maddeyi yanlışlıkla ülkeye getirdiğini söyleyerek uyuşturucu bulundurma ve kaçakçılık suçlamalarına başvurdu.

O duruşmasında konuştu Çarşamba günü, vape kartuşlarının “kazara çantalarıma girdiğini … ve sorumluluğu üstlendiğimi, ancak kaçakçılık niyetinde olmadığımı veya kaçakçılığı planlamadığımı söyleyerek” [banned substances] Rusya’ya.” Griner suçlu bulunursa 10 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Tutuklanmasını takip eden haftalarda, Griner’ın müttefikleri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da savaş yürütürken onun şöhretinden yararlanmaya çalışacağına inanarak davası hakkında çoğunlukla sessiz kaldılar. Griner, Rusya’nın işgalinden bir haftadan kısa bir süre önce tutuklanarak ABD-Rusya ilişkilerini düşük bir noktaya getirdi.

Mayıs ayında, Dışişleri Bakanlığı Griner’ın öldürüldüğünü belirlediğini söyledi. haksız yere gözaltına alındı. 2020 tarihli bir yasaya göre, sınıflandırma, davanın ele alınmasını Dışişleri Bakanlığı’nın rehine işlerinden sorumlu özel başkanlık elçisine kaydırdı.

Griner’ın karısı Cherelle, o zamandan beri daha açık bir şekilde konuşmaya başladı ve onu “” olarak nitelendirdi.siyasi piyon” ve Bay Biden’ı serbest bırakılmasını sağlamak için daha fazlasını yapmaya çağırıyor.

Cherelle Griner, “Başlangıçta bana… ‘Bunu perde arkasında halletmeye çalışacağız ve onun değerini yükseltmeyelim ve bilirsiniz, sessiz kalın’ demiştik.” “CBS Sabahları”nı anlattı 6 Temmuz’da “Bunu yaptım ve saygılarımla, bu noktada 140 günden fazlayız. Bu işe yaramıyor.”

İçinde o günün ilerleyen saatlerinde Cherelle Griner ile bir telefon görüşmesi, Bay Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Beyaz Saray’ın görüşmenin bir okumasına göre, yönetimin Griner’ın “mümkün olan en kısa sürede” serbest bırakılmasını sağlamak için çalıştığına dair güvence verdi. Bay Biden, Cherelle Griner’a, WNBA yıldızının kendisine yazdığı ve kendisini ve diğer tutsakları unutmaması için yalvardığı bir mektuba yanıt olarak Brittney Griner’a gönderdiği mektubun bir taslağını da okudu.

Griner, “Sonsuza kadar burada olmaktan korkuyorum” diye yazdı. onun mektubunda Bay Biden’a.

Griner’ın serbest bırakılması için Bay Biden üzerinde kamuoyu baskısı arttıkça, diğer tutukluların aileleri, sevdiklerinin davalarına cumhurbaşkanının ilgi göstermemesi nedeniyle hüsrana uğradı.

Whelan’ın ailesi, Bay Biden’ın Cherelle Griner’ı aramasından sonra “şaşırdıklarını” söyledi, ancak kendilerini değil. Aile, aylarca başkanla görüşmek istedikten sonra, Bay Biden sonunda Whelan’ın kız kardeşi Elizabeth’i aradı.

Aile, 9 Temmuz’daki bir e-postada, “Başkan Biden, ABD hükümetinin Paul’ün Rusya’da haksız yere tutuklanmasından sağ salim dönmesini sağlamak için elinden gelen her şeyi yaptığına dair bana güvence verdi” dedi. “Birkaç dakika konuştuk ve başkanın Paul’ün kötü durumu ve Whelan ailesinin sıkıntısı konusundaki bariz endişesi ve empatisinden çok etkilendim.”

Çarşamba günü, aile “takdir ettiklerini” söyledi.[d] Biden Yönetimi, elindeki kaynakları kullanarak Paul’ün serbest bırakılmasını istiyor.”

Melissa Quinn ve Arden Farhi bu rapora katkıda bulundu.
Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/brittney-griner-paul-whelan-release-proposal-made-antony-blinken-says/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir