COVID-19 ve diğer akciğer problemlerinden sonra kronik öksürük


COVID-19’dan kurtulduğunuza göre artık rahat nefes alabileceğinizi düşündünüz, ancak belki yukarı yürümek veya market alışverişine çıkmak nefesinizi kesebilir. Ve boğazınızda her an öksürük krizine dönüşebilecek o gıdıklanma var. Akciğerleriniz ne zaman normale dönecek?

COVID-19’dan iyileştikten sonra, birçok insanın semptomları devam ediyor. En yaygın uzun süreli COVID semptomları, nefes darlığı ve geçmeyen öksürük gibi akciğer problemlerini içerir.

Aşağıda, COVID-19’dan sonra sık görülen akciğer semptomlarını, daha kolay nefes almanın yollarını ve ne zaman yardım alınacağını vurguladık.

COVID-19’dan sonra akciğerlerin iyileşmesi ne kadar sürer?

COVID-19’dan sonra öksürük nöbetleri veya nefes alma sorunları yaşıyorsanız, ciğerlerinizin ne kadar sürede iyileşeceğini bilmek istemeniz doğaldır. Gerçek şu ki, herkesin COVID-19 ile deneyimi biraz farklıdır. İyileşme süreniz büyük olasılıkla COVID-19’un sizin için nasıl olduğuna bağlı olacaktır.

Çoğu insan için akciğerlerin COVID öncesi durumuna dönmesi 3 ila 18 ay sürer. Tıpkı vücudunuzun kırık bir kolun iyileşmesi zaman alması gibi, vücudunuzun da akciğer dokusundaki hasarı onarması için zamana ihtiyacı vardır.

Ancak bir kişinin semptomları her zaman COVID-19 akciğer hasarı seviyeleriyle eşleşmeyebilir. Bu nedenle, akciğer sorunlarıyla mücadele ediyorsanız, birinci basamak doktorunuzdan randevu almanız iyi bir fikirdir.

COVID-19 akciğer sorunları geri döndürülebilir mi?

Çoğu durumda, COVID-19’dan kaynaklanan akciğer sorunları tersine çevrilebilir. Akciğerlerinizin ne kadar iyi (ve ne kadar çabuk) iyileşeceğini etkileyen üç şey:

1. COVID-19 şiddeti

Kuru öksürük, boğaz ağrısı ve bazen hafif bir pnömoni vakası gibi semptomlarla birlikte hafif bir COVID-19 vakanız varsa, muhtemelen kalıcı bir hasar görmeyeceksiniz.

Aşağıdakilerden bir veya daha fazlasının olduğu ciddi bir vakanız varsa, devam eden COVID-19 akciğer semptomlarına karşı tetikte olmak isteyeceksiniz:

 • hastaneye yatış
 • Nefes almak için solunum cihazı kullanımı
 • Komplikasyonlu pnömoni
 • pulmoner emboli
 • Akciğer yara izi

2. Tedavi gördüğünüzde

Belirtileriniz orta veya hafif düzeydeyken yardım aldıysanız veya şiddetli COVID-19’u önlemek için ilaç aldıysanız, koronavirüsten kurtulduktan sonra akciğer sorunları yaşama olasılığınız azalır.

3. Genel sağlığınız

Zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz veya astım veya diyabet gibi tıbbi durumlarınız varsa, uzun süreli COVID’den kurtulmanız daha uzun sürebilir. COVID-19’a yakalanmadan önce akciğer sorunlarınız olması, akciğerlerinizin iyileşmesinin ne kadar süreceğini de etkileyebilir.

COVID-19 sonrası öksürük ve solunum sorunlarınızı yönetmek için ipuçları

COVID-19’dan sonra akciğer sorunları yaşıyorsanız, iyileşmelerine yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler vardır. İşte yaygın uzun süreli COVID akciğer semptomları için evde tedaviler:

COVID-19 sonrası devam eden öksürük

COVID-19 öksürüğü sinir bozucu olabilir çünkü başladığınızda durdurmak zor olabilir. Bunun nedeni şudur: Öksürük tahrişe ve iltihaplanmaya neden olabilir, bu da öksürme ihtiyacınızı artırarak öksürük nöbetine yol açar. Ayrıca, öksürdüğünüzde muhtemelen ağzınızdan nefes alırsınız. Büyük bir yudum hava alırsanız, bu öksürüğü daha da kötüleştirebilir çünkü ciğerleriniz bu kadar büyük miktarda hızlı akan havayı kaldıramaz.

Akciğerlerinizi balgamdan nasıl temizlersiniz?

Balgam kusuyorsan, bu iyi bir şey. Vücudunuzun, daha iyi olabilmeniz için ciğerlerinizdeki salgılardan kurtulmak için çok çalıştığı anlamına gelir. Göğsünüzde tıkanıklık hissediyorsanız, balgamdan kurtulmak için şu yöntemi deneyin:

 1. Burnunuzdan yavaş ve derin bir nefes alın. Nefesinizi tutarken üçe kadar sayın ve ardından ağzınızdan bırakın. Üç veya dört kez tekrarlayın.
 2. 20-30 saniye boyunca normal nefes alın.
 3. 1-2, adımları üç kez daha yapın.
 4. Ağzınız açıkken, nefes almadan birkaç kısa, güçlü nefes verin. Bu, bir pencereyi buğulamaya çalışıyorsanız kullanabileceğiniz nefes türüdür.
 5. Daha az sıkışıklık hissedene kadar 1-4 arasındaki adımları tekrarlayın. Nefes nefese kalıyorsanız veya başınız dönüyorsa, durun ve daha sonra tekrar deneyin.
 6. Balgamdan kurtulmak için bu işlemi gün boyunca gerektiği kadar tekrarlayın.

Derin nefes almaya ek olarak, ciğerlerinizi temizlemeye yardımcı olabilecek diğer şeyler arasında buhar solumak ve egzersiz yapmak yer alır.

Öksürük gibi hissederseniz ne yapmalısınız?

İçinizde yükselen bir öksürük hissetmeye başladığınızda, kontrol altında tutmak için aşağıdakilerden birini deneyin:

 • Ağzını kapat ve yut.
 • Artık öksürmeniz gerekmeyene kadar burnunuzdan nefes alın.
 • Sert bir şeker veya boğaz pastili emdirin.
 • Boğazınızı yatıştırmak için ılık veya buzlu soğuk bir içecekten bir yudum alın.

COVID-19’dan sonra nefes almada zorluk

COVID-19’dan sonra nefes darlığı başka bir yaygın semptomdur. Merdivenleri kullanırken veya yürüyüşe çıkarken nefes almakta zorlanabilirsiniz. Ayrıca göğsünüzde sıkışma hissedebilirsiniz.

Nasıl hissettiğinize dikkat edin. Göğsünüzdeki sıkışma, göğüs ağrısı, baş dönmesi veya sersemlik gibi kalp krizinin uyarı işaretleri ile birlikte gelirse hemen 911’i arayın.

COVID-19’dan sonra solunum nasıl iyileştirilir?

Düzenli aerobik egzersiz yapmak, ciğerleriniz de dahil olmak üzere vücudunuzun daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Hedefiniz çoğu gün 30 dakikalık egzersiz olmalıdır, ancak bu hemen gerçekçi olmayabilir. Bu nedenle, kendinizi çok fazla zorlamayın ve gerekirse düzenli olarak dinlenin.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere yardımcı olabilecek özel nefes egzersizleri de vardır:

 • Büzülmüş dudak solunumu. Burnunuzdan nefes alın, ardından ıslık çalacak ve nefes verecekmiş gibi dudaklarınızı büzün.
 • Nefes alırken mırıldanma. Derin nefes alın. Ardından, nefes verirken meditasyon ve yogada sıklıkla kullanılan “om” sesini mırıldanın veya çıkarın.

Sizin için neyin güvenli olduğundan emin değilseniz, doktorunuzla konuşun. COVID-19’dan sonra gücünüzü yeniden kazanmanız için egzersiz önerileri ve ipuçları sağlayabilirler.

COVID-19’dan sonra daha kolay nefes alın

COVID-19’u atlattığınızdan bu yana birkaç haftadan fazla zaman geçtiyse ve ciğerlerinizin iyiye gitmediğini hissediyorsanız, birinci basamak doktorunuzdan randevu alın. Belirtilerinizi değerlendirebilecek ve nefes egzersizleri, antibiyotikler veya steroidleri içerebilecek kişisel bir tedavi planı geliştirebilecekler.

Doktorunuz akciğerlerinizin sağlığı hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsa, akciğerlerinizin ne kadar hava tuttuğunu ve ne kadar iyi çalıştığını ölçen bir solunum testi olan bir solunum fonksiyon testi önerebilir.

Doktorunuz ayrıca uzmanlardan ek bakım için sizi pulmoner rehabilitasyona yönlendirebilir. Pulmoner rehabilitasyonun amacı, COVID-19’dan sonra akciğer problemlerini aşmanın veya yönetmenin en iyi yollarını öğrenmenize yardımcı olmaktır. Doktorlar, nefes alma zorluklarınız üzerinde sizinle birlikte çalışacak ve yaşam kalitenizi iyileştirmek için değişiklikler yapmanıza yardımcı olacaktır.

COVID-19’dan sonra beyin sisi, yorgunluk veya tat ve koku kaybı gibi başka uzun süreli semptomlarınız olduğunu fark ederseniz, bu sorunlar hakkında da doktorunuzla konuşun. Yardımcı olabilecek tedaviler var.


Kaynak : https://www.healthpartners.com/blog/cough-and-lung-problems-after-covid-19/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir