Din adamının yandaşları güç gösterisi için Irak parlamentosuna girdi


BAĞDAT — İran destekli partilerin başbakan adayına karşı düzenlenen gösteride yüzlerce Iraklı protestocu Çarşamba günü Bağdat parlamentosunu ihlal ederek İran karşıtı küfürler etti.

Protestocuların çoğunluğu, etkili Şii din adamı Mukteda es-Sadr’ın takipçileriydi. Tamamı erkek olan göstericilerin parlamento katındaki masalarda yürüdüğü, klasörleri karıştırdığı, milletvekillerinin sandalyelerine oturdukları ve Irak bayrakları salladıkları görüldü. Olay, federal seçimlerden yaklaşık 10 ay sonra Irak için siyasi mücadelede riskleri artırdı.

Hiçbir milletvekili hazır bulunmadı. Binanın içinde sadece güvenlik güçleri vardı ve protestocuların nispeten kolaylıkla içeri girmesine izin veriyorlardı.

Göstericiler, İran destekli Şii partiler ve müttefikleri tarafından yönetilen bir koalisyon olan Koordinasyon Çerçeve bloğunun resmi adayı olarak Muhammed el-Sudani’nin yakın zamanda seçilmesini protesto ediyorlardı.

Ekim ayında yapılan federal seçimlerden bu yana en büyük protestoydu ve Sadr bu ay siyasi rakiplerine bir mesaj göndermek için kitleleri harekete geçirme yeteneğini ikinci kez kullandı. Temmuz ayının başlarında, binlerce kişi onun toplu dua çağrısına kulak verdi ki bu, birçok kişinin istikrarsızlaştırıcı protestolara dönüşeceğinden korktu.

Takipçilerinin parlamentoyu işgal etmesinden saatler sonra, Sadr Twitter’da onlara mesajlarının alındığını ve “güvenle evlerinize dönmelerini” söyleyen bir açıklama yaparak oturma eyleminin daha fazla tırmanmayacağının sinyalini verdi. Kısa süre sonra protestocular güvenlik güçleri nezaretinde meclis binasından çıkmaya başladılar.

Olay ve ardından Sadr’ın takipçileri üzerindeki kontrol gösterisi, Çerçeve ittifakına, hükümetin el-Sudani’nin yönetimde olması halinde olası bir tırmanışın geleceği konusunda üstü kapalı bir uyarıda bulundu.

Al-Sadr’ın geniş tabandaki takipçilerini harekete geçirme ve kontrol etme yeteneği, ona rakipleri üzerinde güçlü bir koz sağlıyor. Benzer bir şekilde, takipçileri 2016 yılında Yeşil Bölge’yi bastı ve siyasi reform talep etmek için ülkenin parlamento binasına girdi.

Günün erken saatlerinde göstericiler, parlamentonun ve diğer hükümet binalarının yanı sıra yabancı elçiliklerin de bulunduğu Bağdat’ın yoğun şekilde tahkim edilmiş Yeşil Bölgesi’ni ihlal etti.

Protestocular İran’ı lanetledi ve “Sudani dışarı!” dedi.

Çevik kuvvet polisi tazyikli su kullanarak protestocuları püskürtmeye çalışmıştı, ancak göstericiler beton bariyer duvarlarına tırmandı ve Yeşil Bölge’ye girmek için halatlar kullanarak levhaları indirdi.

Göstericiler, güvenlik güçlerinin çok az direnişiyle bölgenin ana caddesinde yürüdüler. Bir güvenlik görevlisinin protestoculara su şişesi verdiği görüldü.

Bekçi Başbakan Mustafa el-Kadhimi sakinlik ve itidal ve protestocuların bölgeden “derhal geri çekilmesi” çağrısında bulundu.

El Sadr, Ekim ayındaki federal seçimlerde en fazla sandalyeyi kazanmasına rağmen geçtiğimiz günlerde siyasi süreçten çekildi. Protestocular din adamının portrelerini taşıdı.

Al-Sudani, Hukuk Devleti lideri ve eski başbakan Nuri el-Maliki tarafından seçildi. El-Sudani’nin parlamentoya resmi olarak başbakan adayı olarak oturması için yüzleşmeden önce, partilerin önce bir cumhurbaşkanı seçmesi gerekiyor. Protestocular ayrıca “Maliki, çöp!” sloganları attı.

Çerçeve, yaptığı açıklamada, el-Sudani’nin aday gösterilmesinden bu yana son 24 saat içinde “kaosu teşvik eden, çekişmeyi körükleyen çağrıları” bildiklerini söyledi.

Birleşmiş Milletler, Iraklıların protesto hakkına sahip olduğunu, ancak gösterilerin barışçıl kalmasının ve yasalara uymasının şart olduğunu söyledi.

Sadr, Irak’ın bir sonraki cumhurbaşkanını seçmek için gereken çoğunluğu elde etmek için yeterince milletvekili toplayamaması üzerine hükümet kurma müzakerelerinden çekildi.

Çerçeve lideri, milletvekillerini değiştirerek bir sonraki hükümeti kurmak için harekete geçti. Pek çok kişinin bunu yapmaktan korkması, Sadr’ı takip eden geniş tabanların ve istikrarsızlığın düzenlediği sokak protestolarına da kapı açıyor.


Kaynak : https://abcnews.go.com/International/wireStory/riot-police-repel-protesters-baghdads-green-zone-87492392

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir