Diş telleri için kaç yaşında? – Kredi Sağlık Blogu


Birçoğumuz diş tellerini düşündüğümüzde, parlak, düz gülümsemeleri için çalışırken garip yıllarını dişlerinde metalle geçiren gençleri düşünürüz. Peki ya yetişkinler? Zaman geçti mi? Her zaman istedikleri o düz gülümsemeyi elde edecek kadar genç değiller mi? Göre Kraliçe gülümsüyor, çeşitli diş durumlarını düzeltmek için diş teli almak için asla geç değildir. Aslında, yetişkin yaşam tarzlarıyla iyi çalışan her zamankinden daha fazla seçenek var.

Çocuklar ve Gençler İçin Ortodonti

Geleneksel olarak, birinin diş teli takması için ideal zaman erken ergenlik veya erken ergenlik (10 ila 14 yaş arası) dönemidir. Bunun nedeni, neredeyse tüm yetişkin dişlerinin yerinde olması ve çene dokularının, dişleri nispeten hızlı hareket ettirecek kadar esnek olmasıdır. Elbette birçok ortodonti çalışması, ne tür bir tedaviye ihtiyaç duyulduğuna bağlı olarak 10 yaşından önce başlamaktadır. Bazı çocuklar, yetişkin dişleri büyürken dişlerini belirli bir pozisyonda tutmak için aralayıcılara veya diğer ortodontik aletlere ihtiyaç duyar.

Ek olarak, bazı ısırma hizalama bozukluklarının erken müdahaleye ihtiyacı vardır, bu nedenle büyük ortodonti dernekleri, çocukların herhangi bir önemli sorunu tespit etmek için yedi yaşına kadar bir ortodontist görmelerini tavsiye eder. Bu, o kadar genç diş telleri alacakları anlamına gelmez, ancak bu karar, sorunun ciddiyetine ve onu düzeltmede en etkili olan tedaviye bağlıdır. Bir tedavi planı belirlemeden önce her zaman bir ortodontik değerlendirme gereklidir, çünkü iki ağız tam olarak aynı değildir.

Yetişkinler için Ortodonti

Bir kişinin diş teli takması için ideal yaş 10 ile 14 yaş arası olsa da, bu 14 yaşından büyükseniz diş teli alamayacağınız anlamına gelmez. Ayrıca ortodontik sorunlarınızın tamamen düzeltilemeyeceği anlamına da gelmez. Bu sadece, bir genç olarak diş tellerine sahip olsaydınız, sürecin olacağından biraz daha yavaş olabileceği anlamına gelir. Gerçek şu ki, muhtemelen bir yetişkin olarak tedavi süresindeki farkı fark etmeyeceksiniz çünkü çok nominal.

İstatistikler, yetişkinlerin tüm ortodontik hastaların yaklaşık %20’sini oluşturduğunu gösteriyor, bu yüzden bu seçeneği takip eden tek kişi siz değilsiniz. Üstelik bunu sadece mükemmel bir gülümseme elde etmek için de yapmıyorlar. Tabii ki, bu almak için harika bir neden Ortodonti tedavisiancak düz dişlere sahip olmanın başka faydaları da vardır:

  • Temiz tutmak daha kolay
  • Diş çürümesine, diş eti kaybına ve diş kaybına karşı korur
  • Yanlış hizalama nedeniyle çene ağrısını ortadan kaldırır veya azaltır

Bunların hepsi yetişkinlerin yaşlandıkça sahip oldukları endişelerdir, bu nedenle dişlerinizi düzeltmek için diş telleri veya başka bir ortodontik cihaz almak dişlerinize daha iyi bakmanıza yardımcı olabilir. Artık önleyici adımlar atabilecekken, kimse büyüdüğünde büyük diş hekimliği yapmak istemez, bu yüzden pek çok yetişkin ortodontiye yöneliyor.

Yetişkinler için Ortodontik Seçenekler

Elbette yetişkinler, ergenlik çağında aldıkları ortodontik tedavinin tıpatıp aynısını alabilirler. Metal diş telleri hem gençler hem de yetişkinler için hala en yaygın ortodontik seçenektir. Ancak, geleneksel metal versiyondan daha az fark edilen şeffaf veya diş renginde seramik braketler de alabilirsiniz. Bu seçeneğin tedavi süresi genellikle tüm seçeneklerin en kısasıdır, ancak gerçek tedavi süresi diş sorunlarınızın ciddiyetine bağlı olacaktır.

Hizalayıcılar, yetişkinler için bir başka popüler ortodontik seçenektir çünkü herhangi bir diş telinden çok daha az fark edilirler. Ortodontist, dişlerinize şekil veren bir dizi şeffaf plastik tepsi aracılığıyla, her tepsi seti ile dişlerinizi birkaç milimetre hareket ettirir. Tedavi başına genellikle yaklaşık 25 tepsi seti vardır, bu nedenle zaman ve tepsi setleri boyunca, ısırma ve dişleriniz son pozisyona hareket eder. Hizalayıcılar genellikle önemli bükülme veya hareket gerektiren ciddi ortodontik sorunlar için önerilmez.

Ayrıca plaklar, çalıştıklarından ve tedavi sürenizin mümkün olduğunca kısa olduğundan emin olmak için disipline girer. Bunun nedeni, günde 22 saat giyilmeleri, sadece yemek için çıkarılmaları gerektiğidir. Bunları her gün bu süre boyunca takmazsanız, tedavi süreniz uzayacaktır. Bu nedenle birçok genç ebeveyn, plaklar yerine geleneksel diş tellerini tercih eder, ancak bir yetişkin olarak, muhtemelen tedavi planını takip edecek kadar sorumlusunuz.

Ayrıca Okuyun: 3 Diş Beyazlatma Prosedürü.

Yetişkin Ortodontisinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Gençken diş teli takmak ile diş teli takmak arasındaki en büyük fark onları yetişkin olarak almak tedavi sürenizin biraz daha uzun sürmesi olabilir. Ama başka düşünceler de var. Örneğin yaşınıza ve alışkanlıklarınıza bağlı olarak diş teli takmadan önce tedavi edilmesi gereken diş rahatsızlıklarınız olabilir. Bu durumlar diş eti hastalığı ve diş kaybını içerebilir.

Sigara içmek ve diş gıcırdatmak gibi alışkanlıklar yaşlandıkça dişleriniz üzerinde daha önemli bir etkiye sahip olacaktır ve bu da diş tellerinden veya plaklardan alacağınız sonuçları etkileyebilir. İleride herhangi bir zamanda diş teli veya plak almayı düşünüyorsanız, bu alışkanlıklardan bir an önce vazgeçmek en iyisidir.

Çözüm

Bir yetişkin olarak diş teli takmak garip görünebilir, ama aslında değil. Milyonlarca yetişkin artık hak ettikleri gülümsemeye sahipler çünkü sonunda ortodonti tedavisi aramaya karar verdiler. Bir sonraki memnun hasta siz olabilirsiniz!

Sorumluluk Reddi: Bu yayınlarda yer alan ifadeler, görüşler ve veriler, Credihealth ve editör(ler)e değil, yalnızca bireysel yazarlara ve katkıda bulunanlara aittir.

+91 8010-994-994 numaralı telefonu arayın ve aşağıdaki bilgiler için Credihealth Medical Experts ile görüşün. BEDAVA. Doğru uzman doktor ve kliniği seçme konusunda yardım alın, çeşitli merkezlerden tedavi maliyetlerini ve zamanında tıbbi güncellemeleri karşılaştırın

Diş telleri için kaç yaşında? – Kredi Sağlık Blogu


Kaynak : https://www.credihealth.com/blog/how-old-is-too-old-for-braces/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir