Doğu Kongo’daki BM karşıtı protestoda elektrik hattı 4 kişiyi öldürdü


KİNŞASA, Kongo — Yetkililer, Doğu Kongo’daki Birleşmiş Milletler barışı koruma misyonuna karşı gösterilere katılan dört kişinin Çarşamba günü üzerlerine yüksek voltajlı bir elektrik hattının düşmesi sonucu öldüğünü söyledi.

Ölümleri BM karşıtı protestoların üçüncü gününde geldi. Kongo hükümet sözcüsü Patrick Muyaya, önceki gösterilerde üçü BM personeli olmak üzere en az 15 kişinin öldüğünü ve 60’tan fazla kişinin yaralandığını söyledi.

Güney Kivu eyaletindeki Uvira kentinde sivil toplum koordinatörü Andre Byadunia, Kilomoni bölgesinde bir elektrik kablosunun kopması sonucu dört göstericinin elektrik çarptığını söyledi.

Uvira Belediye Başkan Yardımcısı Kyky Kifara olayı doğruladı ve kablo düştüğünde gösteri alanında olduğunu söyledi. Polis ve güvenlik güçleri kalabalığı dağıtmasaydı ölü sayısının daha yüksek olabileceğini düşündüğünü söyledi.

“Ordaydım, sabahtan beri oradayım. Yüksek voltajlı bir kabloyu kesen bir kurşun vardı. Neredeyse kendim ölüyordum. Neyse ki zar zor kurtuldum,” dedi Kifara.

BM barış gücü misyonunun başkan vekili Khassim Diagne, günün ilerleyen saatlerinde, Pazartesi ve Salı günü düzenlenen protestolarda, Kuzey Kivu eyaletindeki Butembo’da yedi Kongolu sivilin yanı sıra Fas’tan bir BM barış gücü ve Hindistan’dan iki BM polis memurunun öldürüldüğünü söyledi. Doğu Kongo’nun ana şehri Goma’da, bir ordu subayının başıboş bir kurşunla vurulması da dahil olmak üzere beş kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Diagne, Kongo’nun başkenti Kinşasa’dan sanal bir basın toplantısında, kendisine elektrik ölümlerinin gerçekleştiği Uvira’daki şeylerin “artık giderek daha fazla kontrol altına alındığını” söylediğini söyledi.

Diagne, başka bir yerde durumu “kırılgan” olarak nitelendirdi ve Birleşmiş Milletler ve Kongo güvenlik güçlerinden gelen takviyelerin BM üslerini ve tesislerini güvence altına aldığını söyledi. Kuzey Kivu valisinin Salı gecesi protestoları yasaklayan ve göstericileri sokaklardan çekilmeye çağıran güçlü bir açıklamasını memnuniyetle karşıladı.

Diagne, bazı göstericilerin barışçıl olmasına rağmen, bir BM deposundan pirinç ve diğer kuru mallarla çıkarken fotoğraflanan suçlular ve yağmacılar da olduğunu söyledi. “Açıkçası, birçok ekipmanla kaçmaya çalışıyorlardı ve bahçedeki birçok arabayı tahrip ediyorlar” dedi.

Protestocular, barış güçlerini artan şiddet ortamında sivilleri korumamakla suçluyor ve yıllardır Kongo’da bulunan BM güçlerinin ülkeyi terk etmesi çağrısında bulunuyor. BM’ye göre, misyonun Kongo’da 16.000’den fazla üniformalı personeli var.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres şiddeti kınadı ve hükümeti failler üzerinde adaleti uygulamaya çağırdı. BM barış güçlerine yönelik herhangi bir saldırının savaş suçu teşkil edebileceğinin de altını çizdi.

Diagne, Birleşmiş Milletler’in BM barış gücü misyonunun üç üyesinin öldürülmesini araştıracağını ve failleri adalete teslim etmeye çalışacağını söyledi.

BM’nin BM birliklerinin sivillere ateş açtığına dair raporlar gördüğünü, ancak buna dair bir kanıt bulunmadığını söyledi. Diagne, bu nedenle BM’nin, “ateşlemenin tam olarak nereden geldiğini belirlemek için” kurşunların incelenmesi de dahil olmak üzere, sivil ölümlerine ilişkin hükümetle ortak bir soruşturma yapılmasını istiyor.

Kongo’nun mineral bakımından zengin doğusu, sayısız isyancı gruba ev sahipliği yapıyor. Kongo ve Uganda ordularının ortak bir kuvvetinin bir yıllık acil operasyonlarına rağmen güvenlik orada kötüleşti. Doğudaki siviller, İslam Devleti grubuyla bağlantılı cihatçı isyancıların şiddetine maruz kaldı.

Haziran 2021 ve Haziran 2022’de barış gücü misyonu Kongo’nun Kasai Central ve Tanganyika bölgelerindeki ofisini kapattı.

BM sözcü yardımcısı Farhan Haq, BM’nin barışı koruma gücünü çekmeyi ve hatta Kongo’dan çekilmeyi planladığını, ancak gücün, sahadaki durumun ayrılmayı düşünmek için çok tehlikeli olduğu için kaldığını söyledi. Daigne, BM’nin faaliyet gösterdiği illerin sayısını 2000’lerin başında 10’dan bugün üçe indirdiğini söyledi.

Kongolu askerler ile M23 isyancıları arasındaki çatışmalar tırmandı ve yaklaşık 200.000 insanı evlerini terk etmeye zorladı. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün bir raporuna göre, M23 kuvvetleri artan ateş gücü ve savunma yetenekleri sergiledi.

Protestolar, Senato Başkanı Modeste Bahati’nin destekçilerine BM misyonunun “çantalarını toplaması” gerektiğini söylemesinin ardından, barış güçlerinin doğu Kongo’daki isyancıların elindeki binlerce ölümü caydırmak için hiçbir çözüm getirmediğini söyledi.

Kongo’da bir siyasi analist olan Augustin Kalume, gösterilerin siyasi bir unsuru olsa da, “geçen her nüfus ölümleri ve doğal kaynakların yağmalanmasını saymaya devam ettiğinden” gerçek bir öfke olduğunu söyledi.

Kalume, “Nüfus, BM misyonunun maliyeti olan milyonlarca dolara rağmen, bu barışı koruma görevlilerinin Kongo’nun doğu kesiminde barışı ve güvenliği yeniden sağlayamamasından bıktı” dedi.

Diagne’ye Kongo halkının BM misyonunun kalmasını isteyip istemediği sorulduğunda, “kesinlikle” yanıtını verdi. BM’nin ayrılmasının bir felaket olacağını söyleyen mesajlara atıfta bulundu, ancak barışı koruma misyonunun ne yaptığını daha iyi iletmesi gerektiğini söyledi.

BM çocuk ajansı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, birçok çocuğun şiddete maruz kaldıkları gösterilere katılmaya yönlendirildiğini söyledi.

UNICEF’in Kongo temsilcisi Grant Leaity, “UNICEF, çocukların siyasi amaçlarla araçsallaştırılmasını kınıyor ve yetkilileri, sivil toplum üyelerini ve aileleri çocukları korumak için protestolardan korumaya çağırıyor.” dedi.

———

Birleşmiş Milletler’den Associated Press yazarları Edith M. Lederer ve Kongo, Beni’deki Al-Hadji Kudra Maliro bu rapora katkıda bulundu.


Kaynak : https://abcnews.go.com/International/wireStory/power-line-kills-anti-protest-eastern-congo-87494858

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir