Erkek Sağlığı Ay Serisi: Kardiyovasküler Sağlık


Bu Haziran’da, Dignity Health Medical Gruplarımızdaki klinisyenlerin erkek sağlığı için çok önemli olan konulardaki görüşlerini paylaşıyoruz. Daha sonra, sizden haber alacağız Sumesh Jain, MDDignity Health Medical Group – Merced’den bir kardiyolog.

Kalp hastalığı önde gelen ölüm nedeni Amerika Birleşik Devletleri’ndeki erkeklerin sayısı. İyi haber şu ki, kalp hastalığı önlenebilir. Aşağıda, Dr. Jain, kalp hastalığını ve kişinin riskini nasıl azaltacağını daha iyi anlamak için fikir vermektedir.

Dr. Sumesh JainErkeklerin bakımı geciktirmeye meyilli olduğu en yaygın kalp sağlığı durumu nedir?

Dr. Koroner kalp hastalığı erkeklerde en sık görülen kalp rahatsızlığıdır. Erkekler genellikle semptomları görmezden gelir veya tanımazlar, bu da onların zamanında değerlendirilmesini ve tedavi edilmesini engeller.

Koroner kalp hastalığı, kalbe kan sağlayan atardamarların kolesterol birikimi nedeniyle sertleşmesi ve daralması ile ortaya çıkar. damar tıkanıklığı. Arterlerin önemli ölçüde daralması sonunda kalp krizine yol açabilir.

Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, hiperkalsemi (kanda yüksek kalsiyum seviyeleri), bağışıklık hastalıkları ve diyabet dahil olmak üzere birçok sağlık durumu kalp sağlığını etkileyebilir. Yüksek düzeyde stres, sigara ve alkol kullanımı, kötü beslenme, obezite, hareketsiz bir yaşam tarzı ve aile sağlığı geçmişi de kalp hastalığına katkıda bulunabilecek faktörlerdir.

Kalp hastalığının belirtileri nelerdir?

Dr. Kalp hastalığı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli semptomlar gösterebilir:

  • Göğüs ağrısı veya üst vücut rahatsızlığı
  • Boyunda veya sırtın üst kısmında ağrı – özellikle ağrı eforla kötüleşirse
  • Nefes darlığı
  • Göğüste ağrılı yanma hissi
  • Hazımsızlık
  • Yorgunluk ve olağan aktiviteleri gerçekleştirememe

Göğsünüzde, özellikle göğsün ortasında veya sol tarafında birkaç dakikadan fazla ağrı veya rahatsızlık hissederseniz, hemen 9-1-1’i arayın. Bu, kalp krizinin yaygın bir belirtisidir ve göğüste, sırtta veya boyunda rahatsız edici bir baskı, sıkışma, ağrı veya dolgunluk hissi verebilir.

Erkeklerin genel kalp sağlığı üzerinde en fazla etkiye sahip olmak için yapabilecekleri bazı yaşam tarzı değişiklikleri nelerdir?

Dr. Kalp-sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerini sürdürmenin anahtarı, aynı anda birkaç değişiklik yapmak yerine, her seferinde bir değişiklikle başlamaktır. Bu, kalp-sağlıklı bir yaşam tarzına geçmenizi kolaylaştıracak ve uzun vadede sizi yolda tutacaktır.

Günlük egzersiz rutini uygulamak 30 dakikalık orta yoğunlukta fiziksel aktiviteden oluşan, başlamak için harika bir yerdir. Yürüme, yüzme, bisiklete binme ve dans etme gibi aerobik egzersizler harika örneklerdir. Kardiyovasküler sağlığa yardımcı olmanın yanı sıra, günlük egzersiz kişinin kilosunu kontrol altında tutmasına yardımcı olur ve kişinin genel sağlığını iyileştirir.

sigarayı bırakmak her yaşta koroner kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Sigara dumanını soluduğunuzda, vücudunuza dağılacak olan oksijeni kirletiyorsunuz. Kirlenmiş oksijen, kalbe ve kan damarlarına kalıcı olarak zarar vererek kalp hastalığına yol açabilir. Sigarayı bıraktıktan sadece 8 saat sonra oksijen seviyeleriniz normale döner ve nikotin seviyeleri %90’ın üzerinde düşer. Sigara içiyorsanız, ne kadar erken bırakırsanız o kadar iyidir. işte nedenFDA’ya göre.

Kalp dostu yemekler yemek bol meyve ve sebze ile kalp hastalıklarının önlenmesinde önemli bir bileşendir. Brokoli, Çin lahanası, maydanoz, pazı ve ıspanak gibi turpgillerden sebzeler, arterleri genişletmeye yardımcı olan nitrik oksit oluşturdukları için özellikle diyetinize dahil etmek için iyidir.

Düzenli doktor ziyaretleri sağlık ekibinizin kalp hastalığına katkıda bulunabilecek altta yatan sağlık sorunlarını daha iyi anlamasına ve tedavi etmesine yardımcı olabilir. Bu, özellikle ailesinde kalp hastalığı öyküsü veya diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol gibi diğer risk faktörleri olanlar için geçerlidir.

Kardiyovasküler sağlığınız hakkında herhangi bir endişeniz varsa, birinci basamak sağlayıcınıza veya kardiyoloğunuza ulaşın. Bizimle görüşün”Doktor Bul” aracı bölgenizde bir Dignity Health doktoru bulmak için.

Dr. Jain ile tanışın
Kaynak : https://dhmgblog.dignityhealth.org/mens-cardiovascular-health

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir