Erkek Sağlığı Ay Serisi: Ruh Sağlığı


Bu Haziran’da, erkek sağlığı için çok önemli olan konularda Dignity Health Medical Groups’taki klinisyenlerin görüşlerini paylaşıyoruz. Sıradaki Rudy IdrogoDignity Health Mercy Medical Group Davranışsal Sağlık ile bir LMFT.

Rudy, erkeklerin kendi zihinsel sağlıkları hakkında neleri bilmeleri gerektiğini ve zihinsel sağlıklarını korumak için neler yapabileceklerini tartışıyor.


rudidrogoErkeklerde kadınlardan daha yaygın olan anksiyete veya depresyon belirtileri var mı?

Rudy Idrogo: Her cinsiyetten insan depresyon, anksiyete ve diğer zihinsel sağlık durumlarını yaşayabilir, ancak semptomlar erkeklerde farklı şekilde ortaya çıkabilir. Sosyal beklentiler, cinsiyet rolleri ve başa çıkma tarzları bu ince farklılıklara katkıda bulunur.

Erkekler semptomlarını düşüncelerini, duygularını ve duygularını sözlü olarak iletmek yerine davranışsal olarak ifade edebilirler. Örneğin bazen üzüntü, öfke patlamaları, sinirlilik, uyuşturucu ve/veya alkolü kötüye kullanma, risk alma ve gerçeklerden kaçma ile ifade edilebilir.

Erkeklerde bazı depresyon ve anksiyete belirtileri şunlardır:

  • Ruh hali değişimleri: inişler ve çıkışlar, bunalmış hissetme
  • Öfke ve saldırganlık
  • İş performansındaki değişiklikler
  • Risk alma davranışları
  • Madde bağımlılığı
  • Kilo kaybı veya kilo alımı
  • Üzüntü veya umutsuzluk duyguları
  • Eskiden zevk aldığı şeylere karşı ilgi eksikliği
  • Konsantrasyon zorluğu
  • Uykusuzluk veya çok fazla uyumak

Göre Amerikan İntiharı Önleme VakfıErkeklerin intihar sonucu ölme olasılığı kadınlara göre üç kat daha fazladır. Bunun neden olduğuna dair bir fikrimiz var mı?

Rudy Idrogo: Her insanın ruh sağlığı deneyimleri farklıdır ve bu istatistiğin tek bir nedeni yoktur. Stres, travma, madde kullanımı ve sağlık koşulları herkes için zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir. Erkeklerin akıl sağlığı hizmetleri arama olasılığı daha düşüktürve çalkantılı zamanlarda yardım aramak intihar riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Siz veya tanıdığınız birinin kendine zarar verme riski varsa hemen 9-1-1’i arayın ve yardım gelene kadar kişinin yanında kalın. 800-273-8255 numaralı Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattı gibi bir kriz veya intihar önleme yardım hattından da yardım alabilirsiniz.

Erkekler ruh sağlığına nasıl dikkat edebilir?

Rudy Idrogo: Depresyon veya anksiyete ile mücadele edenler için, yardımın mevcut olduğunu ve yalnız olmadığınızı bilin. Doktorunuz veya terapistiniz yardım etmek için oradadır ve terapi veya ilaç tedavisi gibi tedavi seçeneklerini tartışabilir. Aileniz ve arkadaşlarınızla yeniden bağlantı kurmak, düzenli egzersiz yapmak ve stresli bir durumda kendinize şefkat göstermek, zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için atabileceğiniz adımlardır.

Kendi akıl sağlığınız veya çevrenizdekilere nasıl yardım edebileceğiniz konusunda endişeleriniz varsa birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınıza veya bir akıl sağlığı uzmanına ulaşın.
Rudy Idrogo, LMFT Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin
Kaynak : https://dhmgblog.dignityhealth.org/mens-health-month-series-mental-health

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir