Güçlü Depremin Ardından Yüzlerce Artçı Sarsıntı Filipinler’i Salladı


Bazı ailelere kalmaları için modüler çadırlar verildi.

Manila:

Yerel halk Perşembe günü, Başkan Ferdinand Marcos Jr bölgedeki hasarı denetlerken, depremin vurduğu kuzey Filipinler’i yüzlerce artçı sarsıntının sallamasının ardından endişeli sakinler dışarıda uyudular.

Yetkililer, Çarşamba sabahı az nüfuslu Abra ilinde 7,0 büyüklüğündeki depremde beş kişinin öldüğünü ve 150’den fazla kişinin yaralandığını söyledi.

Güçlü deprem, başkent Manila’da dağlık alanda dalgalandı, binaları devirdi, toprak kaymalarını tetikledi ve yüzlerce kilometre uzaktaki yüksek kuleleri salladı.

Abra’nın eyalet başkenti Bangued’de restoran sahibi Reggi Tolentino, “Dünden beri neredeyse her 20 dakikada bir, 15 dakikada bir artçı sarsıntı oluyor” dedi.

“Birçoğu dün gece, neredeyse her aile dışarıda uyudu.”

Bazı ailelere kalmaları için modüler çadırlar verildi. Marcos Jr, insanları geri taşınmadan önce evlerinin denetlenmesini beklemeye çağırdı.

Yüzlerce bina hasar gördü veya yıkıldı, yollar toprak kayması nedeniyle kapandı ve etkilenen bölgelerde elektrik kesildi.

Ancak polis şefi Albay Maly Cula AFP’ye verdiği demeçte, depremin tüm gücünü hisseden Abra’da genel hasarın “çok az” olduğunu söyledi.

Cula, “Tahliye bölgelerinde çok fazla insanımız yok, ancak artçı sarsıntılar nedeniyle birçok insan sokaklarda kalıyor” dedi.

“Abra normale döndü.”

Geçen ay göreve başlayan Marcos Jr, hasarı incelemek ve hükümet, askeri ve afet yetkilileriyle müdahale çabalarını görüşmek üzere Perşembe günü Bangued’e geldi.

Yerel sismoloji ajansı, depremden bu yana 24’ü hissedilecek kadar güçlü olmak üzere 800’den fazla artçı sarsıntı kaydedildiğini söyledi.

Filipin Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü müdürü Renato Solidum, Marcos Jr. başkanlığındaki bir brifingde artçı sarsıntıların “birkaç hafta” devam etmesinin beklendiğini söyledi.

İlk üç gün “çok” olurdu, sonra “umarım daha sonra azalır” dedi.

Turizm operatörleri vurdu

UNESCO Dünya Mirası listesindeki ve turistik yer olan Ilocos Sur ilindeki Vigan City’de İspanyol sömürge döneminde inşa edilmiş asırlık yapılar hasar gördü.

Vali Jeremias Singson, TV yayıncısı Teleradyo’ya, kısmen yıkılan Bantay Çan Kulesi de dahil olmak üzere eyaletteki 460 binanın etkilendiğini söyledi.

Singson, “Turizm sektörümüz ve küçük işletme sahiplerimiz gerçekten etkilendi.” Dedi.

Başkanın ablası Senatör Imee Marcos, Perşembe günü Vigan’ı ziyaret ettikten sonra, şehirdeki eski kiliselere verilen hasarın “ezici” olduğunu söyledi.

Filipinler, Japonya’dan Güneydoğu Asya’ya ve Pasifik havzası boyunca uzanan yoğun bir sismik aktivite yayı olan Pasifik “Ateş Çemberi” üzerindeki konumu nedeniyle düzenli olarak depremlerle sallanıyor.

Çarşamba günkü deprem Filipinler’de son yıllarda kaydedilen en güçlü depremlerden biriydi ve takımadaların en kalabalık yeri olan Luzon adasının bazı kesimlerinde hissedildi.

Ekim 2013’te, orta Filipinler’deki Bohol Adası’nda 7.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi, 200’den fazla kişi öldü ve toprak kaymaları tetiklendi.

Filipinler’de Katolikliğin doğduğu yerdeki eski kiliseler ağır hasar gördü. Yaklaşık 400.000 kişi yerinden edildi ve on binlerce ev hasar gördü.

Güçlü deprem adanın manzarasını değiştirdi ve bir “yer kırılması”, bir toprak parçasını yaklaşık üç metre yukarı iterek merkez üssünün üzerinde bir kaya duvarı oluşturdu.

1990 yılında, kuzey Filipinler’de meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki bir deprem, yüz kilometreyi aşan bir zemin kırığı yarattı.

Ölümlerin 1.200’den fazla olduğu tahmin ediliyor ve Manila’daki binalarda büyük hasar meydana geldi.

(Başlık dışında, bu haber NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)


Kaynak : https://www.ndtv.com/world-news/hundreds-of-aftershocks-rattle-philippines-following-powerful-earthquake-3201171

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir