Iraklı protestocular parlamentoyu bastı (VİDEOLAR)Yeni bir hükümet kurma çabalarının durdurulduğu bir dönemde gerçekleşen gürültülü gösteride hiçbir milletvekili hazır bulunmadı

Irak’taki son federal seçimden yaklaşık 10 ay sonra aday gösterilen bir başbakan adayı, hükümet yolsuzluğuna karşı gösteriler yaparak Irak’ın parlamento binasına girmeye zorladı.

Göstericiler Çarşamba öğleden sonra parlamentoya girerken filme alındı, birçoğunun Irak bayrakları ve siyasetten uzaklaşan ancak etkili olmaya devam eden popüler Şii din adamı Mukteda el-Sadr’ın portrelerini taşıdığı görüldü. Grup, büyük ölçüde genç erkeklerden oluşuyordu ve sayıları yüzlerceydi. El Cezire ve diğeri bölgesel medya.

Irak başkentinden bildiren El Cezire’den Mahmud Abdelwahed, göstericilerin Irak’tan geldiğini kaydetti. “birçok şehir” protesto için Bağdat’a gitti “yozlaşmış politikacılar.” Kısa süre önce aday gösterilen bir başbakan adayı olan Muhammed Şii el-Sudani’ye karşı tezahüratlar ve sloganlar da etkinliğe damgasını vurdu. Eski bir vali ve bakan olan el-Sudani, kısa süre önce, İran ile daha yakın uyumlu partilerden oluşan Koordinasyon Çerçevesi olarak bilinen bir siyasi ittifak tarafından yönetildi.

Ekim ayında yapılan son federal seçimlerin ardından Irak’ın 329 sandalyeli parlamentosunda büyük bir paya sahip olan Sadr’ın fraksiyonu, hem İran hem de ABD de dahil olmak üzere ülkede uzun süredir yabancı nüfuza karşı çıkıyor.

DEVAMINI OKU: Suudi prens, Biden’a Irak’taki ABD işkencesini hatırlattı

Protestocular Bağdat’ın yoğun bir şekilde güçlendirilmiş yeşil bölgesine baskın yaptıklarında binada milletvekilleri yoktu ve yerel medya göstericilerin günün erken saatlerinde çevik kuvvet polisi ve tazyikli su ile karşılandığını öne sürerken, parlamentoya yaklaştıkça çok az direnişle karşılaştıklarını bildirdiler.

Son seçimden bu yana yeni bir koalisyon kurma girişimlerinin gecikmeli olarak iktidarda kalmasını sağlayan Başbakan Mustafa el-Kazimi, protestocuların “derhal geri çekilin” güvenlik güçlerinin savunma yapacağı uyarısında bulundu. “Devlet kurumları ve yabancı misyonlar” ve “Güvenlik ve düzene zarar gelmesini önlemek.”

Protestoların başlamasından saatler sonra, Sadr destekçilerini Twitter’a çağırdı. “evlerinize sağ salim dönün” mesajlarının hükümet tarafından alındığını söyledi. Kısa bir süre sonra protestocular, bazılarına güvenlik güçlerinin eşlik ettiği binayı terk etmeye başlarken, bazılarının Yeşil Bölge’den çıkarken sokaklarda şarkı söyleyip şarkı söylediği görüldü.
Kaynak : https://www.rt.com/news/559742-iraq-protesters-storm-parliament/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=RSS

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir