Kanada hükümeti, Papa’nın özrünün Yerli çocuklara yönelik istismarlar için yeterli olmadığını söyledi


Kanada hükümeti Çarşamba günü net bir açıklama yaptı Papa Francis’in özür dilemesi Ülkenin kilise tarafından işletilen yatılı okullardaki suistimaller için Yerli halklara yönelik şikayetler yeterince ileri gitmedi, bu da dolu tarih üzerinde uzlaşmanın hala devam eden bir çalışma olduğunu gösteriyor.

Resmi hükümet tepkisi, Francis’in, Francis’in ikinci ayağındaki tepedeki Citadelle kalesi olan Quebec’teki konutunda, Başbakan Justin Trudeau ve Vali General Mary Simon ile görüşmek üzere Quebec City’ye gelmesiyle geldi. Kanada’ya bir haftalık ziyaret.

Hükümetin eleştirileri, hayatta kalan bazılarının eleştirilerini yansıtıyor ve Francis’in okullarda Yerli çocukların maruz kaldığı cinsel istismara herhangi bir atıfta bulunmamasının yanı sıra, Katolik Kilisesi’ni sorumluluk taşıyan bir kurum olarak adlandırma konusundaki isteksizliğiyle ilgili.

Papa Francis Kanada'da
(LR) Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Papa Francis ve Kanada Genel Valisi Mary Simon, 27 Temmuz 2022’de Kanada, Quebec City’deki Citadelle de Quebec’te bir fotoğraf için oturuyorlar.

Lars Hagberg/AFP/Getty Images


Francis, nesiller boyu Yerli çocukların zorla evlerinden çıkarıldığı ve asimile olmak için kilise tarafından işletilen, devlet tarafından finanse edilen yatılı okullara gitmeye zorlandığı yatılı okul sistemindeki kilisenin rolünün kefaretini ödemek için bir “tövbe haccında” olduğunu söyledi. onları Hıristiyan, Kanada toplumuna Kanada hükümeti, okullarda fiziksel ve cinsel istismarın yaygın olduğunu ve öğrencilerin ana dillerini konuştukları için dövüldüğünü söyledi.

Francis Pazartesi günü okullarda çalışan kilise personelinin “kötülüğü” ve okul sisteminin Yerli aileler üzerindeki “felaket” etkisi için özür diledi. Çarşamba günü hükümet yetkilileri önünde yaptığı konuşmada Francis, yeniden özür diledi ve okul sistemini “acı verici” olarak nitelendirdi.

Francis, okul sisteminin asimilasyon ve oy hakkı verme politikasının bir parçası olarak “o zamanki hükümet yetkilileri tarafından teşvik edildiğini” kaydetti. Ancak eleştirilere yanıt olarak, bu politikanın uygulanmasında “yerel Katolik kurumların rolü olduğunu” da sözlerine ekledi.

Yerli halklar uzun zamandır Papa’nın yalnızca bireysel Katolik rahipler ve dini tarikatlar tarafından işlenen suistimaller için değil, aynı zamanda Katolik Kilisesi’nin asimilasyon politikasına kurumsal desteği ve papalığın Avrupa’nın sömürgeci genişlemesini Hristiyanlığı yaymak için 15. yüzyıldaki dini gerekçesi için sorumluluk üstlenmesini talep ediyor.

Kanada’da 150.000’den fazla Yerli çocuk, 19. yüzyıldan 1970’lere kadar evlerinden alındı ​​ve onları ailelerinin ve kültürlerinin etkisinden izole etmek için okullara yerleştirildi.

Babası Pierre Trudeau’nun son yatılı okullar faaliyetteyken başbakan olduğu bir Katolik olan Trudeau, bir kurum olarak Katolik Kilisesi’nin suçlu olduğu ve kefaret için daha fazlasını yapması gerektiği konusunda ısrar etti.

Francis’ten önce konuşan, 2015 yılında Kanada’nın Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’nun Kanada topraklarında teslim edilmek üzere papalık bir özür çağrısında bulunduğunu, ancak Francis’in ziyaretinin Birinci Milletler’den kurtulanların “cesaret ve azim olmadan mümkün olmayacağını” kaydetti. Geçen baharda Vatikan’a özür dilemek için başvuran Inuit ve Metis.

Trudeau, “Roma Katolik Kilisesi’nin bir kurum olarak, Yerli çocukların kilise tarafından işletilen yatılı okullarda maruz kaldığı manevi, kültürel, duygusal, fiziksel ve cinsel istismara yönelik kötü muamelede oynadığı rol için özür dileriz.” dedi.

Kanada hükümeti okul mirasındaki rolü için özür diledi. Eski Başbakan Stephen Harper, 2008’de Parlamento’daki yatılı okullar için resmi bir özür yayınladı ve onları Kanada tarihinde üzücü bir bölüm olarak nitelendirdi ve zorla asimilasyon politikasının büyük zarar verdiğini söyledi.

Hükümeti, kiliseleri ve hayatta kalan yaklaşık 90.000 öğrenciyi içeren bir davanın çözümünün bir parçası olarak Kanada, Yerli topluluklara aktarılan milyarlarca dolarlık tazminat ödedi. Katolik Kilisesi ise 50 milyon doların üzerinde ödeme yaptı ve önümüzdeki beş yıl içinde 30 milyon dolar daha eklemeyi planlıyor.

Trudeau, kilise tarafından yapılması gereken çok daha fazla şey olduğunu ve Francis’in ziyaretinin hayatta kalanlar üzerinde “büyük bir etkisi” olmasına rağmen, bunun sadece bir ilk adım olduğunu ima etti.

Francis Quebec City’ye gelmeden önce, Kraliyet-Yerli İlişkileri Bakanı Marc Miller, Francis’in özründeki “boşlukların” göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

Okuldan kurtulan bazı kişilerin eleştirilerini yineleyen Miller, Francis’in okullarda Yerli çocukların maruz kaldığı istismarlar listesinde cinsel istismardan bahsetmediğini kaydetti. Pazartesi günü Francis, fiziksel, sözlü, psikolojik ve ruhsal istismarı sıraladı. Ek olarak Miller, Francis’in Pazartesi günü bireysel Hıristiyanlar tarafından işlenen “kötülükten” söz ettiğini, ancak “bir kurum olarak Katolik Kilisesi’nin değil” olduğunu kaydetti.

Okullarda cinsel istismardan kurtulan ve Birinci Milletler Meclisi’nin eski ulusal başkanı Phil Fontaine, Çarşamba günü “yerel Katolik kurumlara” yapılan ek referansın Francis’in orijinal özrünün ötesine geçtiğini ve önemli olduğunu ve özür dilemeye en yakın olduğunu söyledi. Kanada’daki tüm Kilise için.

Fontaine yaptığı açıklamada, “Kanada’daki Katolik Kilisesi’nin tek bir kurum olmadığı gerçeğini yansıtıyor. Hepsi davalarda sanık olan yaklaşık 73 farklı yasal kurumdan oluşuyor.” Dedi.

Francis’in ziyareti, hayatta kalanlar ve akrabalarının yanı sıra Yerli liderler ve topluluk üyeleri arasında karışık duygular uyandırdı. Bazıları onun özrünü gerçek ve iyileşmelerine yardımcı olması açısından olumlu karşıladı. Diğerleri, bunun uzun bir uzlaşma sürecinin yalnızca ilk adımı olduğunu söyledi. Yine de diğerleri, yüzyıllar öncesine dayanan kurumsal yanlışların sorumluluğunu üstlenmekte yeterince ileri gitmediğini söylediler.

Francis, yaraların iyileşmesinin zaman alacağını ve ziyaretinin ve özrünün sadece ilk adımlar olduğunu kabul etti. Çarşamba günü, kendisini ve yerel Kanada kilisesini “tüm Kanadalılarla gerçeğe ve adalete uygun olarak, şifa ve uzlaşma için çalışarak ve sürekli umuttan ilham alarak kardeşçe ve sabırlı bir yolculukta ilerlemeye” adadı.

“Kilise ile Kanada’nın yerli halkları arasındaki ilişkiyi, hem olağanüstü meyve veren bir aşk hem de trajik bir şekilde, anlamaya ve iyileştirmeye adadığımız derin yaralarla işaretlenmiş bir ilişkiyi yenilemek istiyoruz” dedi.

Ama Papalığın atmaya hazır olduğu belirli eylemleri listelemedi.

Trudeau da ziyaretin bir başlangıç ​​olduğunu ve uzlaşmanın herkesin görevi olduğunu söyledi. “Farklılıklarımızı bir engel olarak değil, öğrenme, birbirimizi daha iyi anlama ve harekete geçme fırsatı olarak görmek bizim sorumluluğumuzdur.”


Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/canadian-government-pope-apology-not-enough-abuses-indigenous-children/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir