Kanada’da Papa’yı ‘Doktrini iptal edin’ protestosu selamladı


ST-ANNE-DE-BEAUPRÉ, Quebec — Papa Francis Perşembe günü Kanada’nın ulusal tapınağında Ayini kutladı ve Yerli halklardan uzun süredir devam eden bir taleple yüz yüze geldi: sömürge dönemini meşrulaştıran sözde “Keşif Doktrini”ni destekleyen papalık kararnamelerini resmen iptal etmek Yerli topraklara ve kaynaklara el konulması.

Ayin başlamadan hemen önce, iki Yerli kadın, Sainte-Anne-de-Beaupré Ulusal Mabedi’nin sunağında parlak kırmızı ve siyah harflerle “Doktrini İptal Et” yazan bir pankart açtı. Protestoculara eşlik edildi ve Ayin olaysız bir şekilde devam etti, ancak kadınlar daha sonra pankartı bazilikanın dışına çıkardı ve korkuluklara astı.

Kısa protesto, Francis’in Katolik Kilisesi’nin Kanada’daki yerli halkların ailelerinden ve kültürlerinden zorla Hıristiyan, Kanada toplumuna asimile etmek için zorla uzaklaştırıldığı kötü şöhretli yatılı okullarına katılımı için tarihi özrünün ardından Vatikan’ın karşı karşıya kaldığı sorunlardan birinin altını çizdi. . Francis, haftayı Kanada’da First Nations, Metis ve Inuit halklarının travmalarını ve acılarını telafi etmeye çalışarak geçirdi.

Özür dilemenin ötesinde, Yerli halklar, Francis’i, Avrupa krallıklarına Hıristiyanlığı yayma uğruna topraklarını genişletmek için dini destek sağlayan 15. yüzyıldan kalma papalık kararnamelerini veya boğaları resmen iptal etmeye çağırdılar. Bu kararnameler, 1823 ABD Yüksek Mahkemesi kararında ortaya atılan ve toprak üzerindeki mülkiyet ve egemenliğin Avrupalılara onu “keşfettikleri” için geçtiği anlamına gelen bir yasal doktrin olan Keşif Doktrini’nin temelini oluşturuyordu.

Trudeau’nun ofisinden yapılan açıklamada, Başbakan Justin Trudeau’nun Çarşamba günü Francis ile yaptığı özel görüşmede Vatikan Müzeleri’ndeki Yerli eserlerin iadesi de dahil olmak üzere diğer konuların yanı sıra Vatikan’ın “Keşif Doktrini’ni ele alma” ihtiyacına değindiği belirtildi.

Kanada’nın Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’nun Birinci Milletler başkanı Murray Sinclair, bu hafta Francis’in özrünü memnuniyetle karşılayan ancak onu Kanada yatılı okul sistemindeki kilisenin tam rolünün sorumluluğunu üstlenmeye çağıran bir açıklamada doktrine atıfta bulundu.

Sinclair, “Keşif Doktrini ve diğer kilise inançları ve doktrinleri tarafından yönlendirilen Katolik liderler, yalnızca Kanada hükümetini mümkün kılmakla kalmadı, aynı zamanda Yerli halklara kültürel soykırım yapma çalışmalarında onu daha da ileri götürdü” dedi. “Birkaç kötü aktörün çalışmasından daha fazlasıydı – bu, Hıristiyan üstünlüğü adına çocukları ailelerinden ve kültürlerinden uzaklaştırmak için ortak bir kurumsal çabaydı.”

Kilise yetkilileri, bu papalık kararnamelerinin uzun zaman önce iptal edildiğinde veya Yerli halkların topraklarında yaşama haklarını tam olarak tanıyan başkaları tarafından yürürlükten kaldırıldığında ısrar ediyor ve orijinal boğaların bugün yasal veya ahlaki bir etkisinin olmadığını söylüyorlar.

Ve Francis gezi sırasında defalarca bu hakları tekrar ileri sürdü ve seleflerinin sömürgeciliği meşrulaştıran önceki kararnamelerine atıfta bulunmaksızın yatılı okul sistemini yönlendiren asimilasyon politikalarını reddetti.

Hem Vatikan hem de Kanada gezi organizatörleri, Francis’in ziyareti sırasında yayınlanması beklenmese de, Yerli halkların mevcut resmi bir reddetme taleplerini ele almak için yeni bir açıklamanın hazırlandığını doğruladılar.

Papalık ziyareti için iletişimden sorumlu Neil MacCarthy, Associated Press’e bir e-postada, “Vatikan, Keşif Doktrini ile bağlantılı papalık boğalarının Kilise’de hiçbir yasal veya ahlaki yetkisi olmadığını açıkladı” dedi. “Ancak, bu metinleri adlandırma, etkilerini kabul etme ve onlarla ilişkili kavramlardan vazgeçme arzusunu anlıyoruz.”

Perşembe günü protestoyla ilgili bir soruya MacCarthy, “Keşif Doktrini de dahil olmak üzere bir dizi konuda çok tutkulu duygular olduğunu biliyoruz. Kısa barışçıl protesto töreni aksatmadı ve grup endişelerini ifade etme şansı buldu.”

Hizmetin kendisi birçok Yerli unsuru ve halkı içeriyordu; buna, Francis’e teklif niteliğindeki hediyeleri getiren Francis’in önünde Yerli kıyafeti giymiş bir kadının ağladığı duygusal bir an da dahildi. Francis, uzlaşma ve umut ihtiyacı hakkında genel terimlerle konuşan vaazında doktrin meselesinden bahsetmedi.

Vatikan, sorunun yolculuk sırasında ortaya çıkacağını açıkça öngördü. Vatikan tarafından incelenen Cizvit dergisi La Civilta Cattolica’nın son sayısında yer alan bir makalede, Rahip Federico Lombardi, sorunun Yerli halklar için önemli bir sorun olmaya devam ettiğini kabul etti, ancak Vatikan’ın 15. yüzyılın arkasındaki ilkeleri reddetme konusundaki konumunun altını çizdi. boğalar belli.

Emekli Vatikan sözcüsü Lombardi, müteakip 1538 boğa “Sublimis Deus”a atıfta bulunarak, Yerli halkların “İsa Mesih’in inancının dışında olsalar bile hiçbir şekilde özgürlüklerinden veya mülklerine sahip olmaktan mahrum bırakılamazlar; ve özgürlüklerinden ve mülklerine sahip olmaktan özgürce ve meşru bir şekilde yararlanabilecekleri ve etmeleri gerektiği; ne de hiçbir şekilde köleleştirilmemeliler.”

Kendi adına, 2016’daki Kanada piskoposlar konferansı, doktrini ve ilgili “terra nullius” kavramını kesin olarak reddeden bir bildiri yayınladı. Bu 19. yüzyıl terimi aynı zamanda Yerli topraklarına el konulmasını meşrulaştırıyor olarak da anlaşılır, çünkü Avrupalı ​​yerleşimciler, Avrupa tarım uygulamalarının belirtilerini göstermediği takdirde araziyi “kullanılmayan” olarak kabul ettiler.

Piskoposların bildirisinde, “Bugün genellikle Keşif Doktrini ve terra nullius terimleriyle tanımlanan ilk alan veya keşfeden ilkesinin, Yerli Halkların halihazırda yaşadığı topraklara uygulanabileceği iddiasını reddediyoruz” dedi. “Avrupa tarım uygulamalarının, teknolojilerinin veya Avrupa kültüründe ortak olan diğer unsurların yokluğunun, arazinin sahibi yokmuş gibi talep edilmesini haklı çıkarabileceği iddiasını reddediyoruz.”

———

Winfield, Quebec City’den bildirdi.

———

Associated Press’in dini yayınları, AP’nin The Conversation US ile işbirliği ve Lilly Endowment Inc.’in finansmanıyla destek alır. Bu içerikten yalnızca AP sorumludur.


Kaynak : https://abcnews.go.com/International/wireStory/rescind-doctrine-protest-greets-pope-canada-87554466

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir