Maske Takmaktan Nefret Ederseniz Nasıl Güvenle Uçabilirsiniz?


Delta Airlines 5308’de, 17B koltukta geçirdiğim zaman, kortizol seviyelerimi çatıdan gönderdi. “Kötü hava” ve “hava trafiği” nedeniyle kalkış saati geri alındı… ve tekrar… ve tekrar. İki saat boyunca JFK asfaltında oturduğumuzda, tam önümde maskesiz bir kadın öksürmeyi kesmedi. Daha önce duyduğum hiçbir şeye benzemeyen, gırtlaktan gelen gırtlak sesleri geliyordu: Her zamankinden daha az kabul etmek ve daha fazlası huh-khleagggghhh. Aşı olduğumdan beri hayatımı tam olarak COVID’den kaçınmak üzerine kurmadım – ama yine de hastalanmamayı tercih ederim. Ve Haziran başında Çarşamba akşamı planlanan bu uçuş, olması gerekenden daha stresli hissettirdi.

Sonunda COVID kapmadım, belki de şanslıydım. ABD’deki büyük havayolları artık maske takmak zorunda değil ve son zamanlarda uçmuş herkesin size söyleyebileceği gibi, bir aylık kalabalık yaz seyahatlerinde ve BA.5’in hızla yayılmasında bile, Amerikalıların maskeleri var. “Maske görevi sona erdiğinden beri, Avrupa’ya uçtum, New York’a uçtum, Dallas-Fort Worth’a uçtum ve birkaç yere daha uçtum,” diye bir havayolu şirketi olan Henry Harteveldt- endüstri analisti, geçen ay söyledi. “Destinasyona bağlı olarak, yolcuların yüzde 20 kadarı maske takıyor.”

Anladım. Bir uçuşta saatlerce maske takmak, teknik bir terim kullanmak gerekirse, bir acıdır.. Kendi riskinizi ve diğer herkesin riskini azaltmak adına maske takmanın rahatsızlığına katlanmak, özellikle de COVID’e yakalanma riskinin yakın zamanda azalması muhtemel görünmüyorsa, zor bir sorudur. Ama ya size burada üçüncü bir seçeneğin olduğunu söylesem – uçağa çıplak yüzle gitmek ve o N95’i asla çıkarmamak arasındaki farkı bölmenin bir yolu? Ve bu strateji, sıkıntının sadece küçük bir kısmıyla COVID korumanızı neredeyse maksimuma çıkarmanıza izin veriyor mu?

İşte hile kodu: Tüm uçuşunuzu gizlemek yerine, sadece başında ve sonunda örtün. Bu çok önemli birkaç dakika – önce uçağa binerken, sonra da indikten sonra – seyahat sürenizin yalnızca küçük bir kısmını hesaba katar, ancak viral parçacıkları solumak için açık ara en riskli dakikalardır.

Herkes, uçuşları kapıdan çıkmak üzereyken cep telefonu hizmetini kapatmayı ve indikleri anda açmayı zaten biliyor. Aynı prensibe benzer bir şey maskeleme için de işe yarayabilir. Yüzünüz için “uçak modu” olarak adlandırın: Uçağınız havaya kalkana kadar maskenizi yerinde tutun ve indikten sonra tekrar takın. Aksi takdirde, kabin hakkında nefes almakta özgürsünüz.


Ticari uçuş olabilir gözükmek Süper yayılan COVID için mümkün olan en korkunç kurulum gibi: Son birkaç gündür Tanrı bilir yüzlerce yabancı saatlerce metal bir boruya tıkılıyor. Bu tür mahallelerde ve mevcut enfeksiyon oranları göz önüne alındığında, gemide en az bir hasta kişi olma ihtimaliniz çok yüksek. Aslında, insanlar yakalandı virüs uçaklardayken, özellikle maskesiz uçuşlar. Açık bir gezi Mart 2020’nin başlarında Londra’dan Hanoi’ye, business class’ta hasta bir yolcu 14 yolcuya ve bir mürettebat üyesine COVID yaymaya başladı. Ancak Harvard’da havalandırma üzerine çalışan bir halk sağlığı profesörü olan Joseph Allen, uçuş sırasında hastalanma şansınızın aynı kalmadığını söyledi. Uçak seyir irtifasındayken risk en düşük seviyede olacaktır.

Bunun nedeni, uçakların okulları, restoranları ve diğer yerleri utandıran virüs zapt edici havalandırma sistemleriyle donatılmış olmasıdır. Motorlar dışarıdan daha fazla hava emdikçe eski, mikrop yüklü havanın yaklaşık yarısı uçaktan dışarı atılır ve diğer yarısı HEPA filtreleri aracılığıyla geri dönüştürülür. İnsanların tipik olarak sık kullandığı başka hiçbir kapalı alan bu havalandırma düzeyine rakip olamaz: Bir evde hava her üç saatte bir yenilenir. Bir bankada, her 45 dakikada bir. Bir hastanenin ameliyathanesinde en az beş dakikada bir. Uçaklarda, bu döngü şu kadar kısa sürer: iki dakika.

Ama bu primo havalandırma sistemleri her zaman açık değil, ve her zaman tam kapasite çalışmıyorlar. Boeing’de bir güvenlik yönetim sistemleri uzmanı olan Dan Freeman, yakıt maliyetlerini ve egzoz emisyonlarını azaltmak için -en azından pandemiden önce- pilotların uçaklar kapıdayken genellikle havalandırma sistemini kapattığını söyledi. Bir yolcu bazen hissetmek gerçek zamanlı olarak bu fark: Belki araca ilk bindiğinizde hava biraz sıcak ve bunaltıcıdır; sonra ışıklar bir saniye titrer ve motorun canlandığını, ardından üstünüzdeki AC havalandırmadan gelen soğuk havayı duyarsınız. Daha da kötüsü, yolcular sıcak ve bunaltıcı aşamada koridorlarda sıkışıp kalıyorlar, çantalarını üstteki çöp kutularına kaldırmak için zorlanırken aerosolleri üfler ve üflerler.

Bir uçağın jet motorları devre dışıyken yerde bile, pilotlar havalandırma sistemlerine güç sağlamak için başka yöntemler kullanabilir. Ve COVID’in ilk günlerinde havayolları bunlardan en iyi şekilde yararlandıklarını iddia etti. Örneğin, Temmuz 2020’de United yemin etti “Yolcular için uçağa bindikleri andan itibaren hava akış hacmini ve kabin havasının devridaimini en üst düzeye çıkarmak”. Ancak bu tür önlemlerin kalıcı olup olmayacağı net değil. Delta, United, American ve Southwest temsilcilerinin hepsi bana evet, uçakları yerdeyken hala temiz havada çalışıyorlar dedi. (Ruh, bir yorum talebine yanıt vermedi.) Anekdotsal kanıtlar o kadar umut verici değil. Son aylarda, havalandırmayı ölçen cep boyutunda monitörlerle donanmış yolcular, tweetlendi dışarı Görüntüler okumaların Uçağa biniş ve gemiden iniş sırasında, bayat havanın varlığını gösterebilir. Zaman Bloomberg Nisan ayında birkaç haftalık seyahat için bu monitörlerden birinin etrafında dolanan muhabir, en yüksek karbondioksit okumalarından bazılarının, özellikle de uçaklarda meydana geldiğini buldu. o biniyordu. (HEPA filtrelerinin yararları bu monitörlerde görünmez.) Allen, “Son derece değişken görünüyor,” dedi. “Havayollarının ne yaptığını veya yapmadığını ve neden bir uçaktan diğerine ve bir havaalanından diğerine değiştiğini bildiğimizi sanmıyorum.”

Bu yüzden, uçak maskelemeyi ya sekiz saat boyunca kumaş emdiğiniz ya da maskelemeyi tamamen bıraktığınız bir ya hep ya hiç ikili olarak düşünmemeliyiz. Bir uçuşun en başında ve en sonunda dakikaları saklamak büyük, büyük bir fark yaratır. Uçak durduğunda mutlaka o maskeyi takın; havada, onu soymak sorun değil. Allen, “Maskenizi bu kritik dönemlerde takmak, uçma riskini azaltmanın bir yoludur” diyerek, “seyahatinizin diğer bölümlerinden daha düşük” dedi.

Yüzünüzü nasıl uçak moduna alacağınızı göstereyim. İlk adım, bir N95 veya eşdeğerine sahip olduğunuzdan emin olmaktır. (İki yıllık bol bir bez maske onu kesmez.) Ardından, o maskeyi en azından uçağınız kapıdan ayrılana kadar yerinde tutun. Virginia Tech’te çevre mühendisi olan Linsey Marr, “Bunu uçağa binerken ve uçaktan inerken yaparsak, maske takarak paramızın karşılığını en iyi şekilde alacağız” dedi. Ayrıca havalandırma sisteminin her bir duran havayı dışarı atacak zamanı olduğundan emin olmak için çıkarmadan önce biraz daha beklemeyi de seçebilirsiniz. Marr, beş ila 10 dakika fazladan hile yapması gerektiğini söyledi. Veya dayanabiliyorsanız, uçuşunuz seyir irtifasına ulaşana kadar maskeyi açık tutun. Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bir aerosol uzmanı olan Joshua Santarpia, uçağın havalandırmasının en yüksek performansa ulaştığı zaman olduğunu söyledi. Dizüstü bilgisayarınızı kullanmak için güvenli olduğunuzda, maskenizi çıkarmanın da güvenli olduğunu söyledi.

Yüzünüzü uçak moduna almak herkes için bir anlam ifade etmeyecek. Yanınızda oturan adam bugün nasıl hiçbir koku alamadığına dair başıboş bir yorum yaparsa, tam aktif kabin havalandırması bile bulaşmayı engelleyemeyebilir. Ve aşısızsanız, yaşlıysanız veya bağışıklığı baskılanmışsanız, saatlerce uzun süreli maskeleme, zahmete değmeyebilir.

Ama sonu gelmeyen maskelemeyle yanıp tutuşan Amerikalılar için bu yaklaşımın fazlasıyla yapılabilir olmasının iyi tarafı var. Rakamları sıkıştıralım: ABD’de ortalama iç hat uçuş mesafesi 905 milve genellikle en az iki saat sürer. Harteveldt, birlikte uçağa binme ve uçaktan inmenin ortalama olarak yaklaşık 50 dakika sürdüğünü söyledi. Ancak o zaman maskeleme yapıyorsanız, seyahatinizin yüzde 70’inden fazlası için özgür ve temiz olacaksınız. Doğal olarak, matematik uluslararası, uzun mesafeli uçuşlar için daha da iyi hale geliyor. Dünyanın en uzun ticari uçuşlarından biri olan New York’tan Singapur’a yapacağınız bir yolculukta, hastalanma riskinizde yalnızca marjinal bir artışla, 17 saat veya yolculuğun yüzde 93’ünü maskesiz geçirebilirsiniz.

İdeal olarak, bu resmi bir havayolu kuralı olabilir. Belki Delta kapısı görevlileri size şirin bir Tırmanmaya devam et– biletinizi taradıklarında N95 damgalı ve sonra kabin sıranızın üzerinde, türbülans çarptığında ses çıkaran emniyet kemeri işaretinin yanında küçük bir maske logosu göreceksiniz. Sektörün ticaret grubu Airlines for America’ya bu tür çok sınırlı bir maskeleme politikasını desteklemeyi düşünüp düşünmediğini sordum. Bir sözcü bana bir e-postada, “CDC’nin bilim ve araştırmaya uygun olarak maske ve kalkış öncesi test gereklilikleri de dahil olmak üzere pandemi dönemi kısıtlamalarını kaldırmasından memnunuz” dedi.

Şimdilik uçak modu bir seçim, ancak yapması kolay. Uygulama, BA.5’in bu yazında ve ayrıca COVID vaka oranlarının çok daha düşük olduğu gelecekte de faydalı olacaktır. SARS-CoV-2 elbette hava yoluyla bulaşan tek virüs değil ve grip veya soğuk algınlığı nedeniyle tam karantinaya girmesek de, birkaç temel önlem yine de maliyetine değer olabilir. 1977’de bir Alaska Havayolları uçağı, bir motor sorununu çözmek için Alaska’nın Homer kentinde asfaltta üç saat oturdu. Üç gün içinde, Yolcuların yüzde 72’si grip oldu. Belki o gün Homer’da insanların yüzleri uçak modunda olsaydı, süper yayıcı bir olaydan kaçınılabilirdi. “Toplum içinde maske takmaktan hoşlanıyor muyum? Evet, biraz bile değil. Ama hasta olmaktan nefret ediyorum,” dedi Santarpia. “Yani grip mevsimiyse, uçakta maske mi takacağım? Evet, çok haklısın, gidiyorum.”
Kaynak : https://www.theatlantic.com/health/archive/2022/07/covid-omicron-ba5-wave-airplane-masks/670565/?utm_source=feed

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir