Meksika’da 2. eyalet ABD pazarına avokado ihracatına başladı


MEKSİKA ŞEHRİ — ABD’li tüketiciler, komşu Michoacan’ın yeşil meyveyi ABD pazarına göndermeye yetkili tek Meksika eyaleti olduğu 25 yıl sonra nihayet Jalisco’dan avokado deneme şansına sahip olacaklar.

Bu, Michoacan’daki üretimdeki düşüşün ortasında bu yıl meyve başına 2 doların üzerine çıkan fiyatlara yardımcı olabilir.

Michoacan’ın hemen kuzeybatısındaki Jalisco’daki yetiştiriciler ve paketleyiciler, eyaletlerinin mevsimsel arz kıtlığı nedeniyle geniş çapta dalgalanan avokado fiyatları için daha tutarlı üretim seviyeleri ve istikrar sağlayabileceğini umduğunu belirtti.

Jalisco’dan 200 ton avokado taşıyan on bir kamyon Perşembe günü Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için dağ kasabası Zapotlan El Grande’de sıraya girdi.

Jalisco Avokado İhracat Birliği başkanı Javier Medina Villanueva, “Bir ay önce çok yüksek fiyatlardan bahsettiğimizde, bunun nedeni pazarın yeterince arz almamasıydı” dedi. “Yani Jalisco’nun girişinin bu arz sıkıntısını kapatacağına inanıyoruz. … Fiyatların istikrar kazanacağını düşünüyorum.”

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüketiciler farkı hemen anlamayacaklar: Jalisco avokadoları herhangi bir özel etiket taşımayacak ve Michoacan’daki üreticiler tarafından yıllardır tanıtılan bir ifade olan “Meksika’dan gelen avokadolar” olarak etiketlenecek.

Michoacan merkezli Meksika Avokado Yetiştiricileri ve Paketleyicileri Derneği başkanı Jose Luis Gallardo, Jalisco’yu veya şu anda ABD ihracat sertifikası için yaygara koparan diğer Meksika eyaletlerini rekabet olarak görmediğini söyledi.

Gallardo, diğer eyaletler için “Bugün Jalisco’nun burada olduğunu bilen herkes için bir sevinç günü, ancak Meksika Eyaleti geldiğinde, Nayarit, Colima, Puebla, Morelos geldiğinde daha mutlu olacak” dedi. daha fazla ihracat için yer vardı; Geçen sezon Michoacan’daki üretim yaklaşık 200.000 ton düştü.

Meksika şu anda ABD’nin meyve ithalatının yaklaşık %92’sini sağlıyor ve Meksika’nın tarım departmanı daha fazla eyaletin sertifikalandırılması için çalıştığını söylüyor. Yaklaşık yarım düzine eyalet, Meksika’da daha yüksek rakımları ve daha soğuk iklimleri tercih eden önemli miktarda meyve yetiştiriyor.

Medina Villanueva, ABD’nin sıhhi gereksinimlerini karşılamanın kolay olmadığını kaydetti. “10 yıl sürdü” dedi. “Sabır aldı.”

ABD tarım müfettişleri, Meksika avokadolarının ABD meyve bahçelerine zarar verecek hastalık veya zararlıları taşımadığını onaylamalıdır. Meksika hasadı Ocak-Mart arasıdır, ABD üretimi ise Nisan-Eylül ayları arasındadır.

Teftişler, yetiştiricilerin uyuşturucu kartelleri tarafından rutin olarak gasp edildiği Michoacan’da ABD’li müfettişlerden birinin tehdit edilmesinden sonra Şubat ayında yaklaşık 10 gün süreyle durduruldu. Michoacan’daki bazı paketleyicilerin diğer, sertifikalı olmayan eyaletlerden avokado satın aldıkları ve onları Michoacan’dan olduğu gibi göstermeye çalıştıkları ve ABD müfettişinin bununla aynı fikirde olmayacağına kızdıkları bildirildi.

Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri, müfettişlerin “güvenliğini sağlayan önlemleri yürürlüğe koyma” konusunda anlaştıktan sonra ihracat yeniden başladı.

Meksika bitki ve hayvan güvenliği dairesi başkanı Francisco Trujillo, Michoacan ihracat yasağının Jalisco üreticileri için bir ders olması gerektiğini kaydetti.

Trujillo, “Bu şenlik gününün bir parçası dikkatli olmalı,” dedi ve ihracat için sertifikalandırılmış avokadoların iç pazarlara yönelik olanlardan dört veya beş kat daha değerli olduğunu belirterek, sertifikasız meyveleri dağıtmak için “cazibe” yarattı. ABD ihracatı tekrar yasaklarsa, “Bu bayram gününün bir trajedi haline gelme riskini alabiliriz” dedi.

2021’de Meksika’ya yapılan ihracat yaklaşık 2,8 milyar dolar değerindeydi. Meksikalı yetiştiricilerin mahsulleri için aldıkları fiyat – pound başına 1 dolar kadar – hala yetiştirebilecekleri diğer mahsullerden çok daha yüksek, o kadar ki avokado binlerce küçük üreticiyi kaldırdı yoksulluktan.

Jalisco Valisi Enrique Alfaro, devletinin, bazı yetiştiricilerin avokado ağaçları dikmek için yerli çam ormanlarını kestiği ve onları sulamak için yerel su kaynaklarını kuruttuğu Michoacan’daki avokadoların itibarını sarsan sorunlardan kaçınması gerektiğini kabul etti. Uyuşturucu kartelleri ayrıca avokado yetiştiricilerinden ve paketleyicilerinden zorla koruma ödemeleri aldı.

Alfaro, Jalisco’nun “bu ürünün meyve bahçelerinde üretilebilmesi, Jalisco aracılığıyla sevk edilmesi ve nihai varış noktasına güvenli bir şekilde ulaşması için bir güvenlik programı geliştirmeyi” planladığını söyledi.

Alfaro ayrıca, Jalisco avokadolarını ormansızlaşmadan arınmış olarak onaylamak için zorlayacağını, Michoacan’ın yapmakta yavaş olduğu bir şey olduğunu söyledi.

“Avokadoları ormansızlaşmadan arınmış olarak onaylamak için bir planı zorlama fikri, sadece bazı yetiştiriciler için bir sorun olmamalıdır. Bunu tüm endüstrinin iyiliği için bir zorunluluk olarak belirlemek istiyoruz” dedi Alfaro.

2021’de Michoacan’ın Villa Madero kasabasında silahlı kişiler tarafından kaçırılan ağaç kesme aktivisti Guillermo Saucedo, yeni temizlenmiş tarlalar, kuyular ve göletler dediği ormanla kaplı köyünde hükümetin veya yetiştiricilerin harekete geçeceğinden şüphe ettiğini söyledi. sulamak için kullanılan avokado tarlaları görünmeye devam ediyor.

Saucedo, “Yetkililer harekete geçmiyor” dedi. “İstediklerini yapmalarına izin verdiler.”

Bu noktada, Jalisco, Michoacan’daki yaklaşık 300.000 dönüm (120.000 hektar) ile karşılaştırıldığında, sadece 20.000 dönümlük (8.420 hektar) haşere içermediği sertifikalı avokado bahçelerine sahiptir. Ancak Alfaro, Jalisco’daki 65.000 dönümlük (26.000 hektar) alanın sertifikalandırılmak üzere olduğunu söyledi.


Kaynak : https://abcnews.go.com/International/wireStory/2nd-state-mexico-begins-avocado-exports-us-market-87562960

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir