Monkeypox Dalgalanma Ortasında, DSÖ “Cinsel Partner Sayısının Azaltılması” Çağrısında Bulundu


Vakaların yüzde 98’i erkeklerle seks yapan erkeklerde meydana geldi. (Dosya)

Cenevre:

Maymun çiçeği vakaları küresel olarak artarken, Dünya Sağlık Örgütü Çarşamba günü şu anda virüsten en çok etkilenen grubu – erkeklerle seks yapan erkekleri – cinsel partnerlerini sınırlamaya çağırdı.

Geçen Cumartesi maymun çiçek hastalığını küresel bir sağlık acil durumu ilan eden DSÖ başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus gazetecilere, enfeksiyona karşı korunmanın en iyi yolunun “maruz kalma riskini azaltmak” olduğunu söyledi.

“Erkeklerle seks yapan erkekler için bu, şu an için cinsel partner sayınızı azaltmayı, yeni partnerlerle seksi yeniden gözden geçirmeyi ve gerekirse takibi mümkün kılmak için yeni partnerlerle iletişim bilgilerini paylaşmayı içeriyor” dedi.

Maymun çiçeği enfeksiyonlarında, Mayıs ayının başından bu yana, hastalığın uzun süredir endemik olduğu Batı ve Orta Afrika ülkeleri dışında bir artış bildirilmiştir.

Tedros Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 78 ülkeden 18.000’den fazla maymun çiçeği vakasının DSÖ’ye bildirildiğini ve vakaların yüzde 70’inin Avrupa’da ve yüzde 25’inin Amerika’da rapor edildiğini söyledi.

Mayıs ayından bu yana salgında beş ölüm bildirildiğini ve enfekte olanların yaklaşık yüzde 10’unun ağrıyı yönetmek için hastaneye gittiğini söyledi.

‘Herkes’ maymun çiçeği alabilir

Erkeklerle seks yapan erkeklerde vakaların tam yüzde 98’i meydana geldi.

Geçen hafta New England Journal of Medicine’de yayınlanan bir araştırma, enfekte kişilerin yüzde 98’inin gey veya biseksüel erkekler olduğunu ve vakaların yüzde 95’inin cinsel aktivite yoluyla bulaştığını buldu.

Uzmanlar, kabarcıklı bir döküntüye neden olan hastalığın bulaşmasının esas olarak yakın, fiziksel temas sırasında gerçekleştiğini ve maymun çiçeğinin şimdiye kadar cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon (CYBE) olarak etiketlenmediğini söylüyor.

Uzmanlar ayrıca, düzenli cilt-cilt teması yoluyla ve ayrıca damlacıklar veya ev ortamında kontamine yataklara veya havlulara dokunma yoluyla yayıldığını vurgulayarak, hastalıktan yalnızca bir topluluğun etkilenebileceğini düşünmeye karşı uyarıda bulunuyorlar.

Tedros, ülkeleri çocuklar, hamile kadınlar ve bağışıklığı baskılanmış olanlar da dahil olmak üzere diğer savunmasız gruplara bulaşma riskini azaltmak için “hareket etmeye” çağırdı.

DSÖ, hastalıkla ilgili olarak, enfekte olanları tedavi aramaktan caydırabilecek damgalamaya karşı defalarca uyardı.

Tedros, “Damgalama ve ayrımcılık, herhangi bir virüs kadar tehlikeli olabilir ve salgını körükleyebilir.” Dedi.

DSÖ’nün cinsel yolla bulaşan enfeksiyon programından Andy Seale, gey ve biseksüel erkeklerin cinsel partner sayısını azaltma ihtiyacına ilişkin mesajların “topluluklardan geldiğini” vurguladı.

Bunun muhtemelen sadece “kısa vadeli bir mesaj olduğunu, çünkü salgının elbette kısa ömürlü olacağını umuyoruz” dedi.

Vaka sayısını azaltmak için, dikkat edilmesi gereken semptomlar hakkında bilgi yaymak ve hızlı bir şekilde tecrit etme ihtiyacı ve testlere ve ilaçlara erişim dahil olmak üzere başka önlemlere de ihtiyaç duyulacağını vurguladı.

Toplu aşı yok

DSÖ ayrıca, sağlık çalışanları ve birden fazla cinsel partneri olanlar dahil olmak üzere, maymun çiçeği olan birine maruz kalanlar veya maruz kalma riski yüksek olanlar için hedefli aşılama önermektedir.

Tedros, “Şu anda maymun çiçeğine karşı toplu aşı yapılmasını önermiyoruz.” Dedi.

Başlangıçta çiçek hastalığına karşı geliştirilen aşıların – maymun çiçeğinin kırk yıl önce ortadan kaldırılan çok daha ölümcül kuzeni – virüse karşı koruduğu bulundu, ancak aşılar yetersiz.

Tedros ayrıca “aşılamanın enfeksiyon veya hastalığa karşı anında koruma sağlamayacağını ve birkaç hafta sürebileceğini” vurguladı.

Tedarik zorluklarına gelince, Danimarkalı ilaç üreticisi Bavarian Nordic’ten yaklaşık 16 milyon doz ana aşı olduğunu, ancak bunların çoğunun toplu halde olduğunu söyledi.

“Kullanıma hazır olan şişeleri doldurup bitirmeleri birkaç ay alacak,” dedi ve halihazırda dozları paylaşmaya hazır olan ülkeleri çağırdı.

“Tüm ülkelerde, tüm bölgelerde maymun hastalığından etkilenen tüm bireyler ve topluluklar için aşılara eşit erişim sağlamalıyız.”

(Başlık dışında, bu haber NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)


Kaynak : https://www.ndtv.com/world-news/amid-monkeypox-surge-who-urges-reducing-number-of-sexual-partners-3200306

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir