Monkeypox’un Yayılmasını Önlemek için Sağlık Departmanları En Çok Risk Altında Olanların Ağlarına Giriyor


23 Temmuz’da Dünya Sağlık Örgütü, maymun çiçeği hastalığını uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu ilan etti. DSÖ genel müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ile son çağrıyı yapan ve DSÖ’nün acil durum komitesini geçersiz kılan tartışmalı bir karardı. bu danışma komitesinin anlaşmazlıkları son birkaç haftadır kamu görevlileri arasında, sosyal medyada ve fikir sayfalarında ortaya çıkan yansıyan tartışmalar. Maymun çiçeği, gey ve biseksüel erkekler ve trans kadınlar arasında “adil” bir şekilde yayılırken bir halk sağlığı acil durumu mudur? Diğer popülasyonların ne dereceye kadar endişelenmesi gerekiyor?

Bu soruların arkasında damgalanma ve kıt kaynakların en iyi nasıl tahsis edileceği ile ilgili endişeler var. Ama aynı zamanda bireyci bir halk sağlığı anlayışını da yansıtırlar. Halk, maymun çiçeği salgınının onlar için şu anda ne anlama geldiğini sormak yerine, maymun çiçeği salgınının gelecekte onları nasıl etkileyeceğini ve şimdi neden ve nasıl kontrol altına alınabileceğini sorabilir.

Maymun çiçeği bulaşması ne kadar uzun süre kontrol edilmezse, diğer popülasyonlara yayılma olasılığı o kadar artar. Ev içi bulaşma nedeniyle zaten kadınlar arasında bir avuç vaka ve çocuklarda birkaç vaka olmuştur. Aksi takdirde sağlıklı insanlarda maymun çiçeği son derece acı verici ve şekil bozucu olabilir. Ancak hamile kadınlarda, yeni doğanlarda, küçük çocuklarda ve bağışıklığı baskılanmış kişilerde maymun çiçeği ölümcül olabilir. Maymun çiçeği bu ülkede yerleşirse, bu grupların hepsi tehlikede olacak.

Erkeklerle seks yapan erkekler arasında bulaşmayı durdurmak, onları burada ve şimdi ve gelecekte daha savunmasız popülasyonları koruyacaktır. Ancak sınırlı bir maymun çiçeği aşısı kaynağı mevcutken, halk sağlığı yetkilileri etki için aşıları en iyi şekilde nasıl hedefleyebilir?

Yayılmayı durdurmak için maymun çiçeği olan kişilerin yakın temaslarını aşılamak yeterli olmayacaktır. Halk sağlığı yetkilileri, tüm bulaşma zincirlerini takip edemedi, bu da birçok vakanın teşhis edilmediği anlamına geliyor. Bu arada, maymun çiçeği (ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar) riski gey ve biseksüel erkekler ve trans kadınlar arasında eşit olarak dağılmamaktadır ve hepsini hedef almak arzı aşacaktır. Böyle bir strateji, bu grupları damgalama riskini de beraberinde getirir.

Yakın zamanda Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri genişletilmiş uygunluk Maymun çiçeği aşısı için, son 14 gün içinde bir cinsel partnere maymun çiçeği teşhisi konduğunu bilen veya bilinen maymun çiçeği vakalarının bulunduğu bir yargı bölgesinde son 14 gün içinde birden fazla cinsel partneri olan kişileri kapsamak üzere. Ancak bu yaklaşım, teste erişimi olan kişilere bağlıdır. Klinisyenler bazı yargı alanlarında diğerlerinden çok daha fazlasını test ediyor.

Alternatif olarak, halk sağlığı yetkilileri, HIV’i olan veya HIV açısından yüksek risk altında olduğu düşünülen ve HIV için uygun olan gey ve biseksüel erkek ve trans kadınlara maymun çiçeği aşılarını hedefleyebilir. temas öncesi profilaksiveya PrEP (HIV enfeksiyonunu önlemek için ilaç). Ne de olsa, bu popülasyonlar ve maymun çiçeği riski taşıyanlar arasında çok fazla örtüşme var. Ancak ABD’de PrEP için uygun olan kişilerin yalnızca %25’i reçete edilirve bu oran Hispanik ve Siyah insanlar arasında sırasıyla %16 ve %9’a düşmektedir. Bu yaklaşım, risk altındaki birçok insanı gözden kaçırma ve ırksal ve etnik eşitsizlikleri şiddetlendirme riski taşır.

Bu nedenle bazı LGBTQ+ aktivistleri daha agresif sosyal yardımları savunuyorlar. Yale Halk Sağlığı Okulu’nda epidemiyolog ve uzun süredir AIDS aktivisti olan Gregg Gonsalves, “İki tür sürveyanstan bahsediyoruz” dedi. “Doktorumun ofisine geldiğim pasif gözetim. Aktif gözetim, dışarı çıktığımız yerdir ve insanların bulunduğu yere giderek aktif olarak vakaları ararız. Maymun çiçeği testi yapabileceğimiz partiler, sosyal mekanlar, seks kulüpleri var.”

Bu özellikle kritik olacak eşcinsel dostu şehirlerin dışındahem hastaların hem de hizmet sağlayıcıların daha az bilgi sahibi olabileceği ve eşcinsel seksin daha fazla damgalanabileceği bir yer.

ABD’de maymun çiçeğinin merkez üssü olan New York’ta, maymun çiçeği aşılarına erişimdeki eşitsizlikler şimdiden ortaya çıktı. Şehrin sağlık departmanı, çevrimiçi bir portal aracılığıyla aşının ilk dozları için randevular verdi ve bunları Twitter’da tanıttı. Bu ilk dozlar, Chelsea semtindeki bir cinsel sağlık kliniğinde uygulandı.

Gonsalves, “Günün ortasındaydı” dedi. “Çoğunlukla eşcinsel beyaz bir mahalledeydi. … Gerçekten her şey için ilk sırada olacak bir demografiyi hedef aldı. Pasif gözetime ve size gelen insanlara güvenmenin sorunu budur.”

Drexel Üniversitesi’nde epidemiyolog olan Michael LeVasseur, “Bu popülasyonun demografisi aslında en yüksek risk grubunu yansıtmayabilir. Şu anda New York City’deki en yüksek riskli grubu bildiğimizden bile emin değilim.”

İmtiyazlı, üç çeyrek Şehirdeki vakaların çoğu, LGBTQ+ topluluğuyla tanınan Chelsea’de rapor edilmişti, ancak bu aynı zamanda farkındalığın ve testlere erişimin bir yansıması. Rağmen daha fazla laboratuvar maymun çiçeği testi sunuyorlar, birçok klinisyen Hala maymun çiçeği hastalığından habersizler veya hastaları bunun için test etmeye isteksizler. Test edilmek için kendinizin güçlü bir savunucusu olmalısınız, bu da zaten marjinalleşmiş popülasyonları dezavantajlı kılar.

Sağlık departmanı, renkli topluluklara daha iyi ulaşmak için Harlem’de ikinci bir aşılama sitesi açtı, ancak orada maymun çiçeği aşılarına erişenlerin çoğu, Beyaz adamlar. Ve sonra New York City fırlatıldı üç toplu aşılama bölgesi sadece bir günlüğüne açık olan Bronx, Queens ve Brooklyn’de. Aşıyı almak için bilgi sahibi olmanız, izinli olmanız ve halkın önünde sıraya girmeye istekli ve hazır olmanız gerekiyordu.

Halk sağlığı görevlileri, Gonsalves’in bahsettiği aktif sürveyansı, maymun çiçeği aşısını adil bir şekilde ve en yüksek risk altındakileri hedef almak için nasıl yapabilir? Cevabın bir kısmı, Monkeypox Enfeksiyonunun Hızlı Epidemiyolojik Çalışması, Ağlar ve Demografisi gibi cinsel ağları ve maymun çiçeğinin yayılmasını haritalama çabalarında ya da RESPND-MI. Maymun çiçeğine maruz kalma riskiniz, cinsel ağınızdaki birinin maymun çiçeği olma olasılığına bağlıdır. Çalışma, örneğin, maymun çiçeğinin cinsel ağlar arasında yayılmasında, partilerde ve büyük etkinliklerde grup seksinin göreceli önemini açıklığa kavuşturmaya yardımcı olabilir.

Moleküler mikrobiyolog Joe Osmundson, “Aşı çok kıt olduğu göz önüne alındığında, bir ağ haritası bize, sadece kendilerini korumak için değil, aslında yayılmayı yavaşlatmak için önce aşı alması gereken insanların en önemli demografik özelliklerini söyleyebilir” dedi. New York Üniversitesi ve RESPND-MI çalışmasının ortak araştırmacısı.

Covid-19 aşısının piyasaya sürülmesinin ilk aşamasında, aşılar eczanelerde ve toplu aşı merkezlerinde verilirken, aşı oranlarında ırk farkı ortaya çıktı. Halk sağlığı yetkilileri, örneğin, ulaşılabilir, toplum temelli ortamlarda ve mobil kamyonetler aracılığıyla insanlarla bulundukları yerde buluşarak bu açığı kapattı. Sağlık sistemine karşı temkinli olabilecek beyaz olmayan insanlara ulaşmak için güvenilir haberciler ile çok çalıştılar.

Benzer şekilde, cinsel sağlık klinikleri, maymun çiçeği testi ve aşılama için tek tip bir çözüm olmayabilir. Cinsel sağlık klinikleri bazılarına sıcak baksa da, diğerleri orada görülmekten korkabilir. Diğerleri cinsel sağlık kliniklerine gidemeyebilirler. sınırlı çalışma saatlerisadece hafta içi.

Halk sağlığı görevlilerinin LGBTQ+ topluluğunun üyeleriyle bulundukları yerde buluşması yeni değil. 2013 yılında gey ve biseksüel erkekler ve trans kadınlar arasında menenjit salgını sırasında, ülke genelindeki sağlık departmanları sahte ilişkiler menenjit aşılarını dağıtmak için topluluk temelli LGBTQ+ örgütleriyle. New York’tan farklı olarak, Chicago şimdi bu ilişkileri, maymun çiçeği için en yüksek risk altındaki insanları aşılamak için kullanıyor.

Chicago’nun hastalık kontrolünden sorumlu komiser yardımcısı Massimo Pacilli, “Aşı genel halk için endike değildir ve şu anda herhangi bir aşı için endike değildir. [man who has sex with men]” Chicago, maymun çiçeği aşılarını aşağıdaki gibi mekanlar aracılığıyla dağıtıyor: eşcinsel hamamları ve en yüksek risk altındakileri hedeflemek için çubuklar. Pacilli, “İnsanlar oradayken göz yummak zorunda değiliz çünkü bunu farklı bir şekilde yaparak yukarı yönde yapıyoruz” dedi.

Monkeypox aşısı “kasıtlı olarak ademi merkeziyetçi” dedi. “Ve bu nedenle, herhangi bir bireyin aşıya gelme biçimleri de çok çeşitlidir.”

LGBTQ+ topluluk örgütleriyle ortak olmanın bir başka nedeni de kapasiteyi artırmaktır. New York Şehri Sağlık ve Zihinsel Hijyen Departmanı, ülkedeki en büyük ve en iyi finanse edilen sağlık departmanlarından biridir ve hatta hızlı ve sağlam bir şekilde yanıt vermekte zorlanıyor maymun çiçeği salgınına.

Gonsalves, “Covid birçok halk sağlığı departmanını bunalttı ve açıkçası LGBTQ ve HIV/AIDS örgütlerinin yardımını maymun çiçek hastalığını kontrol etmede kullanabilirler” dedi.

Ancak halk sağlığı yetkilileri bu ülkede gey ve biseksüel erkekler ve trans kadınlar arasında maymun çiçeği bulaşmasını kontrol etmeye çalışsa da, maymun çiçeğinin Batı ve Orta Afrika’da yıllardır yayıldığını unutmamak önemlidir. Bu iletimin tamamı erkeklerle seks yapan erkekler arasında gerçekleşmedi. Maymun çiçeğini kontrol etme stratejilerinin yerel epidemiyoloji tarafından bilgilendirilmesi gerekecektir. Eşcinsel seksin yasa dışı olduğu Nijerya gibi ülkelerde sosyal ve cinsel haritalama daha da kritik ama zorlayıcı olacak. Ne yazık ki, daha zengin ülkeler, covid aşıları yaptıkları gibi maymun çiçeği aşısı arzını zaten biriktiriyorlar. Maymun çiçeği aşısına erişim adaletsiz kalırsa, tüm ülkeleri gelecekte yeniden canlanmalara karşı savunmasız bırakacaktır.

İlgili konular

Bize Ulaşın Bir Hikaye Gönderin İpucu
Kaynak : https://khn.org/news/article/monkeypox-health-departments-target-risk/

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir