Prostat Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Bu Haziran’da, erkek sağlığı için çok önemli olan konularda Dignity Health Medical Group’taki doktorların görüşlerini paylaşıyoruz. İlk olarak, Paul Lee, DoktorDignity Health Medical Group ile bir ürolog — Stockton.

Paul LeeDr. Lee erkeklerin prostat kanseri hakkında bilmesi gerekenleri tartışıyor. Erkeklerde en sık görülen kanser Amerika Birleşik Devletleri’nde, melanom dışı cilt kanseri dışında.

Prostat kanserinin yaygın belirtileri var mı?
Dr. Lee: Çoğu prostat kanseri hiçbir belirti göstermez, bu da taramayı inanılmaz derecede önemli kılar. Bununla birlikte, semptomlar gelişirse şunları içerebilir:

  • Yavaş idrar akışı
  • İdrar sonrası top sürme
  • Kesintili idrar akışı
  • Sık idrara çıkma
  • Geceleri idrar yapmak için birden çok kez kalkmak

İdrarınızda kan, idrar yaparken ağrı veya açıklanamayan kilo kaybı yaşıyorsanız, hemen birinci basamak doktorunuz veya üroloğunuzla iletişime geçin.

Erkekler prostat kanseri için hangi yaşta taranmalıdır?
Dr. Lee: bu Amerikan Üroloji Derneği Erkekler için prostat kanseri taramasını önerir:

  • Ailesinde prostat kanseri öyküsü olan 45-55 yaşında
  • 45-55 yaşında ve Afrikalı Amerikalı
  • 55-70 yaşında

En sık kullanılan tarama, “prostata özgü antijen testi” veya “prostat spesifik antijen testi” olarak adlandırılan bir kan testidir.PSA testi” PSA test sonuçlarından endişe edilecek bir durum varsa, doktorunuz tanısal görüntüleme veya biyopsi gibi ek testler yapabilir.

Erkekler risklerini azaltmak için ne gibi önlemler alabilir?
Dr. Lee: Sağlıklı bir kiloyu korumak, düzenli egzersiz yapmak ve kırmızı et tüketimini sınırlamak, riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleridir.

Özellikle yüksek risk gruplarında olanlar için düzenli kontrol ve taramaları sürdürmek önemlidir. Doktorunuz endişelerinizi giderebilir ve sonraki adımlarınızı yönlendirmenize yardımcı olabilir. Unutmayın, erken teşhis hayatınızı kurtarabilir. Prostat taraması hakkında birinci basamak doktorunuza danışmak için randevu alın.
Paul Lee, MD Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin
Kaynak : https://dhmgblog.dignityhealth.org/mens-health-month-series-what-you-should-know-about-prostate-cancer

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir