Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonundan Çekiliyor, ABD ile 24 Yıllık Ortaklığını Bitiriyor


ISS, 2000’den beri ABD-Rus liderliğindeki bir ortaklık altında sürekli olarak işgal edildi.

Washington:

Rusya’nın yeni uzay şefi Salı günü ülkesinin 2024’ten sonra Uluslararası Uzay İstasyonundan çekilmeyi planladığını duyurdu, ancak üst düzey NASA yetkilileri Moskova’nın ABD ile yirmi yıllık yörünge ortaklığını sona erdirme niyetini resmen iletmediğini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzerine Moskova ve Washington arasında artan gerilim, gelecekteki Amerikan-Rus uzay işbirliği hakkında aylarca şüphe uyandırırken, Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos’un yeni atanan genel müdürü Yuri Borisov’un açıklaması sürpriz oldu.

İki eski Soğuk Savaş muhalifi, iki haftadan kısa bir süre önce, ABD astronotlarının ve Rus kozmonotlarının, gelecekte Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ve Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) uçuşlarını paylaşmalarına izin veren bir mürettebat değişim anlaşması imzaladı.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, ABD’nin ISS’yi 2030 yılına kadar çalışır durumda tutma taahhüdünü yineleyen bir bildiri yayınladı ve uzay ajansının “ortaklarımızla koordine olduğunu” ekledi.

“Alçak Dünya yörüngesindeki ana varlığımızı sağlamak için gelecekteki yetenekleri oluşturmaya devam etmemize rağmen, NASA ortaklarımızdan herhangi birinin kararlarından haberdar edilmedi” dedi.

1998’de fırlatılan ISS, Kanada, Japonya ve 11 Avrupa ülkesini de içeren ABD-Rus liderliğindeki bir ortaklık kapsamında Kasım 2000’den beri sürekli olarak işgal ediliyor.

Borisov, Salı günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e verdiği demeçte, “Tabii ki ortaklarımıza karşı tüm yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz, ancak 2024’ten sonra karakoldan çekilme kararı alındı” dedi.

NASA’nın ISS direktörü Robyn Gatens, Rus meslektaşlarının yörüngedeki araştırma platformuna ilişkin hükümetler arası anlaşmanın gerektirdiği gibi bir niyet iletmediklerini söyledi.

Gatens, Washington’daki bir ISS konferansında verdiği röportajda, “Henüz resmi bir şey yok” dedi. “Resmi bir şey almadık”

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Peters de benzer şekilde Moskova’nın “ABD’ye ISS’den çekilme niyetlerini resmen bildirmediğini” söyledi.

Muhabirlere verdiği bir brifingde, “Rusya geri çekilirse, 2024’ün ötesinde ISS üzerindeki olası etkileri hafifletmek için seçenekler araştırıyoruz” diye ekledi.

Gergin Uzay İlişkileri

Uzay istasyonu, kısmen Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ve orijinal ABD-Sovyet uzay yarışını teşvik eden Soğuk Savaş düşmanlığının ardından Amerikan-Rus ilişkilerini iyileştirmeye yönelik bir dış politika girişiminden doğdu.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgali, Washington ile Moskova arasındaki ilişkileri Soğuk Savaş sonrası yeni bir en düşük seviyeye getirdiğinden, yıllar boyunca sayısız baskıya maruz kalan ISS düzenlemesi, sivil işbirliğinin son halkalarından biri oldu.

NASA ve Roscosmos, Rusya’nın ISS’ye katılımını 2030’a kadar uzatmak için görüşmelerde bulunuyordu. Beyaz Saray, bu yıl NASA’nın ISS’yi o zamana kadar işletmeye devam etme planlarını onayladı.

NASA yetkilileri daha önce uzay istasyonunda ikili işbirliğinin bozulmadığını söylemişti.

Borisov’un Salı günkü sözleri, görev süresi boyunca NASA ve Roscosmos arasındaki resmi görüşmelerin aksine, ISS’den çekilme niyetinin sinyallerini veren selefi Dmitry Rogozin’inkine benzer bir örüntü izledi.

Rusya’nın uzay istasyonu planları hakkında açıklama istendiğinde, bir Roscosmos sözcüsü, Reuters’e, ajansın resmi konumunu temsil edip etmediğini söylemeden Borisov’un sözlerine atıfta bulundu.

ISS’nin bir futbol sahası büyüklüğündeki ve Dünya’nın yaklaşık 250 mil (400 km) üzerinde yörüngede dönen ABD ve Rus bölümleri, kasıtlı olarak iç içe ve teknik olarak birbirine bağımlı olacak şekilde inşa edildi.

Örneğin, ABD jiroskopları uzayda ISS oryantasyonu üzerinde günlük kontrol sağlarken ve ABD güneş dizileri Rus modülüne güç kaynaklarını artırırken, Rus birimi istasyonu yörüngede tutmak için kullanılan itici gücü sağlar.

Emekli bir NASA astronotu ve şu anda Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde astronomi mühendisliği profesörü olan Garrett Reisman, bir röportajda Reuters’e verdiği demeçte, “Dostça bir boşanmaya sahip olamazsınız” dedi. “Bir şekilde birbirimize kenetlendik.”

Eski Rus uzay şefi Rogozin daha önce, Amerika Birleşik Devletleri şüpheli askeri ilişkiler için kara listeye alınan iki Rus şirketine yaptırımları kaldırmadıkça, Rusya’nın ISS rolünü 2024’ün ötesine taşımayı kabul edemeyeceğini söylemişti. Putin, 15 Temmuz’da Rogozin’i uzay şefi olarak görevden aldı ve yerine eski başbakan yardımcısı ve savunma bakan yardımcısı Borisov’u getirdi.

(Başlık dışında, bu haber NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)


Kaynak : https://www.ndtv.com/world-news/russia-to-withdraw-from-international-space-station-end-24-year-partnerhip-with-us-3200945

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir