Ukrayna’nın komşusu Güney Kore’nin şimdiye kadarki en büyük silah alıcısı oldu – RT World News


Polonya ve Güney Kore, Seul’ün şimdiye kadarki en büyük silah anlaşması olarak nitelendirilen anlaşma için Çarşamba günü bir çerçeve anlaşması imzaladı. Güney Koreli üreticiler Doğu Avrupa ulusuna yaklaşık 1.000 tank, 600’ün üzerinde topçu parçası ve yaklaşık 50 savaş uçağı tedarik edecek.

Polonya Savunma Bakanlığı bir basın açıklamasında, milyarlarca dolarlık anlaşmanın Polonya’nın son yıllardaki en büyük ve en önemli savunma siparişleri arasında yer alacağını ve ülkenin silahlı kuvvetlerini önemli ölçüde güçlendireceğini duyurdu.

Basın açıklamasına göre siparişler iki aşamaya ayrılıyor. İlk aşama, ilk teslimatlarının bu yıl yapılması beklenen 180 K2 tankı ve 48 K9 obüsünü kapsıyor. İkinci aşama, 800’den fazla geliştirilmiş K2PL tankı ve 600 K9 obüsünü içerecek ve teknoloji transferlerini içerecek: her iki silah da 2026’dan itibaren Polonya’da üretilecek.

Ayrı bir sözleşme kapsamında Polonya, hem eğitim hem de savaş için kullanılabilecek 48 adet FA-50 jeti satın alacak. Polonya Savunma Bakanlığı’na göre, ilk uçak gelecek yıl teslim edilecek. Bakanlığın basın açıklamasına göre, FA-50 Varşova’nın Sovyet sonrası uçaklarını hurdaya çıkarmasına ve Polonyalı pilotların eğitimini yoğunlaştırmasına olanak sağlayacak.

Rusya ve Çin'i bloke etmekten nükleer savaş riski – İngiltere

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, silah anlaşmasının Polonya’nın Ukrayna’daki ihtilafın ardından yeniden silahlanma çabalarının önemli bir parçası olacağını söyledi. “Ukrayna’da olanlardan dersler çıkarıyoruz. (…) Günümüzde savaş alanında zırhlı kuvvetlerin ve topçuların büyük önem taşıdığını görüyoruz, bu nedenle bu tür silahlı kuvvetlerin güçlendirilmesi kararı alındı” dedi. bakan, sözleşmeleri onayladıktan sonra gazetecilere verdiği demeçte.

Reuters’in bildirdiğine göre, Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin, Polonya ile işbirliğinin Seul’ün Kiev’e daha fazla yardım sağlamaya hazır olduğu anlamına gelip gelmediği sorulduğunda, anlaşmanın kesinlikle ikili bir mesele olduğunu vurguladı.

Satın almanın fiyatı kamuoyuna açıklanmasa da, Güney Kore tarafından geçen yıl küresel müşterilere satılan tüm silahların toplam 7 milyar dolarlık değerini aşması bekleniyor. Sadece savaş uçakları 3 milyar dolar olarak fiyatlandırıldığında, toplam miktarın 14-15 milyar dolar aralığında olduğu ve potansiyel olarak Polonya’nın mevcut yılki 14,1 milyar dolarlık tüm savunma tahsisini aştığı tahmin ediliyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz:


Kaynak : https://www.rt.com/news/559796-warsaw-seoul-arms-framework-agreement/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=RSS

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir