Yeni fon arayan Hamas, yoksul Gazze’de vergileri artırıyor


GAZZE ŞEHRİ, Gazze Şeridi — Gazze’deki Hamas yöneticileri, yeni eğitim yılının hemen öncesinde ithal edilen giysilere ve büro malzemelerine bir dizi yeni vergi getirerek, yoksul kıyı şeridinde sınırlı ancak nadir protestolara yol açtı.

Militan grubun bu hamlesi, Gazze’deki 2,3 milyon insanın yalnızca 15 yıllık İsrail-Mısır ablukasından değil, aynı zamanda küresel tedarik zinciri sorunları ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan fiyatlarda yeni bir sıçramadan muzdarip olduğu bir zamanda geldi. .

Çin ve Türkiye’den kıyafet ithal eden Nahed al-Sawada, “Bu, ülke ekonomisini mahveden yanlış, baskıcı bir karardır” dedi.

Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan bir liste, ton başına 2.000 şekel (yaklaşık 600 $) ithalat tarifesi ile paketlenmiş fındık gibi ürünler için planlanan vergileri içeriyor. Geçmişte fındık ithal edildi vergiden muaf. Bir ton tuvalet kağıdının tarifesi 90 dolardan 580 dolara yükseldi. Vergiler 1 Ağustos’ta yürürlüğe girecek.

Liste ayrıca bir kot pantolon için yaklaşık 3 dolar ve kağıtları saklamak için kullanılan bir ton plastik klasör için 230 dolar vergi içeriyor. Bu ürünlere olan talep, okul yılı öncesinde artar.

Gazze’deki giysi tüccarları birliği temsilcisi Emad Abdelhadi, yeni bir kot pantolonun 3 ila 10 dolara satıldığını ve yeni verginin zor durumdaki tüketiciler üzerinde haksız bir yük oluşturacağını söyledi.

Aşırı yoksulluk ve %50’ye yaklaşan işsizlikten mustarip bir bölgede, birçok Gazzeli’nin zaten kullanılmış kıyafet aradığını söyledi. Yeni vergiler, “onları satın alma yeteneğinden mahrum edecek” dedi.

Gazze ekonomisi, Hamas 2007’de iktidarı ele geçirdiğinde uygulanan İsrail-Mısır ablukası tarafından ağır bir darbe aldı. İsrail, ablukaya Hamas’ın silahlanmasını önlemek için gerekli olduğunu söylüyor, ancak eleştirmenler, ihracatta sıkı sınırlamalar da dahil olmak üzere kısıtlamaların toplu ceza anlamına geldiğini söylüyor .

Hamas hükümeti uluslararası alanda tanınmıyor ve İsrail ve Batılı müttefikleri, İsrail’in varlığına karşı çıkan ve geçmişte İsraillilere karşı ölümcül intihar saldırıları düzenleyen grubu bir terör örgütü olarak görüyor.

İsrail ve Hamas, Hamas’ın devralmasından bu yana dört savaşa girdi ve bu da bölgenin yıkık altyapısını daha da zorladı. Elektrik sıkıntısı, musluk suyu içilemez ve sağlık sistemi darmadağın.

Destekleyecek on binlerce memur ve askeri kanadına yaptığı yoğun harcamalar ile Hamas’ın yeni gelir kaynakları araması şaşırtıcı değil. Yine de, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dünya çapında tüketici fiyatlarını artırdığı bir zamanda gelen zamanlama sorgulanabilir.

Hamas yetkilileri, yeni vergilerin yerel endüstrileri koruma amaçlı olduğunu söylüyor. Ancak uzmanlar ve iş adamları bu argümana meydan okuyor, çünkü çok ihtiyaç duyulan hammaddeler artık vergilendiriliyor.

Ekonomist Mohammed Abu Jayyab, hükümetin hala hammadde ve üretim hatlarına vergi vermesi nedeniyle vergilerin yerel üreticileri koruyamadığını söyledi.

Ekonomi Bakanlığı sözcüsü yorum taleplerine geri dönmedi.

Hamas, finansman kaynakları veya bütçeleri hakkında rakamlar açıklamıyor, ancak son adımlar, sıcak içecek satan sokak satıcılarından restoranlara, ev inşaatına ve arabalara kadar çok çeşitli sektörleri hedefleyen bir dizi verginin parçası.

Hükümet karşılığında birkaç hizmet sunuyor ve çoğu yardım ve yardım projesi uluslararası toplum tarafından karşılanıyor. Fonlar, Hamas’ın bir hükümet ve güçlü bir silahlı kanadı yönetmesine yardımcı oluyor.

Hamas’a karşı protestolar nadirdir ve çoğu zaman zorla karşılanır. Ancak bu ayın başlarında, giyim tüccarları sendikasının yaklaşık iki düzine üyesi kamuoyunda hayal kırıklıklarını dile getirdi. Gazze Şehrindeki sendikalarının bulunduğu binanın içinde durdular ve üzerinde fiyat etiketleri olan yeni kot pantolonları yaklaşık yarım saat boyunca havada tuttular.

İki gün sonra tüccarlar Hamas milletvekillerinin ofislerinin önünde toplandılar. Polis, içerideki sendika temsilcilerinin milletvekilleriyle konuşmasına izin verdikten sonra medyanın çekim yapmasını engelledi ve protestonun durdurulmasını emretti. Protesto barışçıl bir şekilde sona erdi.

Sendika temsilcisi Abdelhadi, “Parlamenterler vergilerin yüksek olduğunu kabul ettiler ve bunu araştıracaklarını söylediler” dedi.

Ancak olumlu bir sonuç beklemediğini söyledi. “Bu kararlarla sektöre ölüm cezası verdiler.”


Kaynak : https://abcnews.go.com/International/wireStory/seeking-funds-hamas-raises-taxes-impoverished-gaza-87533069

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir