Yeni Zelanda Okulları Bomba Tehdidi Aldı, Birçoğu Tahliye Edildi: Rapor


Olaya karışan okulların çoğu ya kilitlendi ya da tahliye edildi.

Wellington:

Yeni Zelanda genelinde en az bir düzine okul Perşembe günü bomba tehditleri aldı ve denizaşırı bir siber saldırı olduğuna inanılan olayda büyük çaplı aksamalara neden oldu.

Olaya karışan okulların çoğu ya kilitlendi ya da tahliye edildi.

Yeni tehdit dalgası, Çarşamba günü Kuzey Adası’ndaki Waikato, Thames ve Gisborne’daki dört Yeni Zelanda okuluna yapılan sahte aramalardan 24 saat sonra geldi.

Yeni Zelanda Müdürler Federasyonu başkanı Cherie Taylor-Patel, RNZ’ye “bunun aslında denizaşırı ülkelerden gelen bir siber robot olduğunu anlayan” Eğitim Bakanlığı ile konuştuğunu söyledi.

Yeni Zelanda polisi yaptığı açıklamada “güvenlik riski olduğuna inanmadıklarını” söyledi.

Ancak yetkililer, Marlborough, Masterton, Kaikoura, Greymouth, Queenstown, Levin, Whanganui, Rolleston, Takaka, Geraldine, Dunstan, Ashburton ve Palmerston North’daki okullara yönelik tehditleri hala araştırdıklarını söyledi.

Tasman bölge komutanı Simon Feltham, Marlborough Kız Koleji’ne yönelik bir tehdit üzerine “iki gençle” konuştuklarını söyledi.

Şu ana kadar hedeflenen okulların hiçbirinde patlayıcı cihaz bulunduğuna dair bir rapor yok.

Benzer bir olay, 2016 yılında Yeni Zelanda ve Avustralya’daki okulların, tesislerde canlı bombalar olduğuna dair sahte çağrılar aldığında yaşandı.

2018’de bir İsrailli-Amerikalı, Kuzey Amerika, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Norveç ve Danimarka’da yaklaşık 2.000 sahte tehditte bulunduğu için İsrail’deki bir mahkeme tarafından 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

(Başlık dışında, bu haber NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)


Kaynak : https://www.ndtv.com/world-news/new-zealand-schools-receive-bomb-threats-many-evacuated-report-3201926

SMM Panel Viski Fiyatları Geçici Mail pdf indir pdf kitap indir ilahi sözleri 1984 pdf türkçe pdf minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir