Akıllı Telefonlarda Numara Engelleme Nasıl Yapılır? (Android, iPhone, Windows Phone)

26 Ocak 2021 - 03:23

Akıllı Telefonlarda Numara Engelleme Nasıl Yapılır? (Android, iPhone, Windows Phone)

Akıllı Telefonlarda Numara Engelleme Nasıl Yapılır? (Android, iPhone, Windows Phone)
Son Güncelleme :

12 Ocak 2021 - 23:04

Akıllı telefonlarımızda birçok işlemi kolayca yaparken aynı zamanda dilerseniz sizi rahatsız eden ya da arasa bile ulaşmasını istemediğiniz numaraları kolayca engelleyebilirsiniz.

Webtekno’da yer verilen bilgiye göre bunun için hem Android ’de hem de iOS ’te ve tabiki Windows Phone ’da sadece birkaç adımda sizi aramış olan o numarayı engelleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki görsellere ve adımlara bakmanız yeterli.

ANDROID ’DE NUMARA ENGELLEME NASIL YAPILIR?

Android telefonlarınızda sizi aramış olan numarayı engellemek için Çağru Geçmişi/Son Aramalar ekranından istemediğiniz numaraya tıklayarak “Çağrı Ayrıntıları” bölümüne geçin. Açılan sayfada direkt olarak “Numara Engelle” bölümüne tıklamanız halinde artık bu numara size ulaşamayacaktır. Telefonunuzun üreticisine göre değişebilen bu durum temel olarak bu şekilde çalışmakta.

Ayrıca sizi aramamış birini engellemek istiyorsanız eğer, Kişiler/Telefon bölümünü açıp sağ üstteki bölümden Ayarlar diyerek açılan bölümden Çağrı Engelleme kısmına gelerek dilediğiniz kişiyi ya da numarayı engelleyebilirsiniz.

iPHONE ’LARDA NUMARA ENGELLEME NASIL YAPILIR?

iPhonelarda da benzer şekilde yapılan bu sistemde “Son Aramalar”bölümünden engellemek istediğiniz numaranın yanındaki bilgi (i) işaretine tıklayarak açılan bölümde en altta bulunan “Bu Arayanı Engelle” kısmından numara engelleme işlemini başarıyla yapabilirsiniz.

Ayrıca sizi daha aramamış birini engellemek istiyorsanız Ayarlar bölümüne gelip Telefon kısmından Engellenenler yerine geçerek Yeni Ekle dediniz mi istediğiniz numarayı sizi aramasa da engelleyebilirsiniz.

WINDOWS PHONE ’DA NUMARA ENGELLEME NASIL YAPILIR?


Son olarak Windows Phone platformunda ise bu işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak Ayarlar bölümünde yer alan “Arama+SMS filtreleme” bölümüne gidip bu bölümde Engelli Numaralar kısmından istediğiniz numaraları seçerek engelleme işlemini yapabilirsiniz. Bu şekilde buraya eklenen numaralar bir daha sizi rahatsız edemiyor.