ALLAH’IN HURMAYA VERDİĞİ AKILALMAZ MUCİZE

7 Mayıs 2021 - 13:50

ALLAH’IN HURMAYA VERDİĞİ AKILALMAZ MUCİZE

ALLAH’IN HURMAYA VERDİĞİ AKILALMAZ MUCİZE
Son Güncelleme :

26 Nisan 2021 - 0:02

ALLAH’IN HURMAYA VERDİĞİ AKILALMAZ MUCİZE

KAYNAKLAR;

Nahl Suresi – 66  Sizin için sağmal hayvanlarda da kesin olarak ibret vardır. Nitekim size hayvanın karnında, besin artıklarıyla kan arasında (oluşan), içenlere lezzet veren saf süt içiriyoruz.  Efendimiz Aleyhissalâtu Vesselâm, hurma ile süte “atyabân” derdi yani “iki en güzel şey” demektir. (Hakim, el-Müstedrek 4/119)

Ebu Hureyre‘den rivayetle; “Acve denen hurma cennetdendir ve zehire karşı şifadır.” (Tirmızi,tıb 22 Hz. Aişe (RA)’dan rivayetle ; “Resulullah (sav) buyurdular ki: “(Medine’nin necd cihetinde yer alan) Aliye acvesinde şifa vardır. O sabahın ilk vaktinde (yenirse) panzehirdir.” Yine başka bir rivayette “Aç karnına hurma yiyiniz zira aç karnına yenen hurma asalakları öldürür.” (Buhari,et’ime43; Müslim,et’ime 154)

Hz. Peygamber (SAV) şöyle buyurmuştu: “Mü`min, yaprağını hiç dökmeyen yeşil bir ağaca benzer.” Halk falanca ağaç, fişmekanca ağaç diye taliminde bulundular, (fakat isabet ettiremediler). Ben, “Bu, hurma ağacıdır” demek istedim, ancak (yaşım küçük olduğu için) utandım. Sonra Hz. Peygamber (SAV): Bu hurma ağacıdır” diye açıkladı. (Ravi : İbnu Ömer (R.A)) “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), Ramazan bayramında, sayıca tek olan birkaç hurma yemedikçe namaza gitmezdi.” (Buhârî, Îdeyn 4; Tirmizî, Salât 390, (543))

Hazret-i Âişe (ra) Validemiz der ki: “Yeni doğan çocuklar Resulullah‘a (sallallahu aleyhi ve sellem) getirilirdi. O da onlara mübarek olmaları için dua eder ve ağzında yumuşattığı hurmanın suyunu çocuğun ağzına sıkardı.” (Müslim: 2147) Hz. Peygamber (SAV) şöyle buyurmuştu: “Mü`min, yaprağını hiç dökmeyen yeşil bir ağaca benzer.” Halk falanca ağaç, fişmekanca ağaç diye taliminde bulundular, (fakat isabet ettiremediler). Ben, “Bu, hurma ağacıdır” demek istedim, ancak (yaşım küçük olduğu için) utandım. Sonra Hz. Peygamber (SAV): Bu hurma ağacıdır” diye açıkladı. (Ravi : İbnu Ömer (R.A))

İLGİLİ KONULAR

İNLEYEREK AĞLAYAN HURMA KÜTÜĞÜ

İNLEYEREK AĞLAYAN HURMA KÜTÜĞÜ
İNLEYEREK AĞLAYAN HURMA KÜTÜĞÜ