İçişleri’nden market genelgesiyle ilgili yeni açıklama

7 Mayıs 2021 - 19:15

İçişleri’nden market genelgesiyle ilgili yeni açıklama

Son dakika haberi… İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine, ‘market tedbirleri’ konulu genelge gönderdi. Genelgede, vatandaşların zorunlu ihtiyaçları dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyeceğinin altı çizildi. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, ”Yeni bir genelge yayınladık. Hangi ürünlerin alınıp satılabileceğini belirledik. Minimum yoğunluk temel amaç” dedi. Yasaklar 7 Mayıs’ta başlıyor, işte ayrıntılar…

Son Güncelleme :

05 Mayıs 2021 - 4:01

<
1 İçişleri'nden market genelgesiyle ilgili yeni açıklama

Bakanlık tarafından 81 il valiliğine gönderilen "Market Tedbirleri" konulu genelge ile tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usul ve esasların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı. Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan yeni tedbirler açıklandı.

2 İçişleri'nden market genelgesiyle ilgili yeni açıklama

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan yeni tedbirler açıklandı.

3 İçişleri'nden market genelgesiyle ilgili yeni açıklama

Yeni alınan kararlarla birlikte, marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

4 İçişleri'nden market genelgesiyle ilgili yeni açıklama

BU ÜRÜNLER SATILMAYACAK! 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri satılabilecek. Parfüm ve kozmetik ürünleri ise satılamayacak.

5 İçişleri'nden market genelgesiyle ilgili yeni açıklama

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

6 İçişleri'nden market genelgesiyle ilgili yeni açıklama

'SİGARA YASAĞI SÖZ KONUSU DEĞİL' "Sigara yasağına" ilişkin iddiaları da AA muhabirine değerlendiren İçişleri Bakanlığı Yardımcısı İsmail Çataklı, market tedbirlerine yönelik son yayınlanan genelgede, sigara yasağına ilişkin bir kısıtlama olmadığını belirtti.Çataklı, bu yöndeki tezviratların sosyal medya dedikodusundan ibaret olduğunu söyledi.

7 İçişleri'nden market genelgesiyle ilgili yeni açıklama

Yeni alınan tüm kararlara, süpermarket ve zincir marketlerin de uymak zorunda olduğu vurgulandı.

8 İçişleri'nden market genelgesiyle ilgili yeni açıklama

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

9 İçişleri'nden market genelgesiyle ilgili yeni açıklama

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

10 İçişleri'nden market genelgesiyle ilgili yeni açıklama

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

11 İçişleri'nden market genelgesiyle ilgili yeni açıklama

İçişleri Bakanlığı'ndan 'Market Tedbirleri' genelgesi