Konut Sigortası Nasıl Yapılır? Ev Sigortası Yaptırırken nelere dikkat edilir?

7 Mayıs 2021 - 13:50

Konut Sigortası Nasıl Yapılır? Ev Sigortası Yaptırırken nelere dikkat edilir?

Konut Sigortası Nasıl Yapılır? Ev Sigortası Yaptırırken nelere dikkat edilir?
Son Güncelleme :

04 Mayıs 2021 - 13:21

Deprem bölgesinde yaşayan ülkemizde her geçen gün konut sigortası yaptıran kesim sürekli artmakta. İnsanlar yaptıkları yatırımların doğal afetlerle gitmesinin önüne geçmek için kendilerini koruma altına almaya çalışmaktadır.

En uygun konut sigortası yerine ihtiyaçlarınızı karşılayan ve her anınızda yanınızda olacak bir ev sigortası yaptırmak daha mantıklı. Bir ömür çalışarak kenarda biriktirdiğimiz paraların bir anlık afetlerle yerle bir olmasını istemiyor iseniz yazımızı dikkatle okuyunuz.

Konut Sigortası Nedir?

En iy Konut sigortası; sigortalanan evi’in teminat kapsamına göre yangın, deprem, sel, su baskını, dolu, hırsızlık, cam kırılması ve daha birçok olası duruma karşı güvence altına alan sigorta türüdür.

Eşya Sigortası Nedir?

En iyi Eşya sigortası; belirtilen ikamet adresi içerisindeki eşyaları teminat kapsamına göre hırsızlık, yangın, deprem, sel, su baskını, dolu ve daha birçok olası duruma karşı güvence altına alan sigorta türüdür.

Neden Konut ve Eşya Sigortası Yaptırmalısınız?

Ev sigortası, teminat kapsamına göre uygun fiyatlarla evinizi ve varsa eşya teminatınız eşyalarınızı yangın, deprem, sel, su baskını, dolu, hırsızlık ve daha birçok olası duruma karşı güvence altına alır. Ayrıca konut ve eşya sigortası teminat kapsamında olması durumunda aşağıdaki hasar ve imkanları da karşılar;

  • Konutta ya da eşyalarda oluşabilecek hasarlar (cam kırılmaları dâhil)
  • Hırsızlık sırasında ve sonrasında verilen zararları
  • Zorunlu Deprem Sigortasının karşılamadığı durumları
  • Poliçede belirtilen şartlarda kombi ve klima bakımı, ücretsiz halı yıkama, çilingir hizmeti
  • Tesisat, elektrik, çilingir işleri teminatı veya anlaşmalı kurum kapsamında indirim imkânı
  • Konutta hasar oluşması durumunda poliçede belirtilen şartlar kapsamında otelde konaklama, tıbbi destek imkânları
  • Teminat şartları kapsamında ölüm, sürekli sakatlık ve tedavi teminatları

Konut İnşa Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Konut inşa bedeli; konutun metrekare inşa maliyetinin, konutun dıştan dışa hesaplanan toplam yüz ölçümü ile çarpılması sonucunda elde edilen maliyete denir. Yani konut inşa bedeli evin satış değeri değil, yeniden inşa maliyetidir. Konutun metrekare inşa maliyetinde referans olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının ortak olarak tespit ettikleri konut inşaat maliyeti cetveli dikkate alınır.

Eşya Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Konut içerisinde sigortalıya ve onunla birlikte oturan aile bireylerine ait, konutun demirbaşlarına dahil olmayan şeyler genel bir tanımlama olarak eşya kabul edilir.

Eşya bedeli; sigorta yaptırılan tarihteki eşyaların yeniden satın alınması ve yerine konulması için hesaplanan maliyettir. Bu maliyetin doğru hesaplanıp eşya teminatının bu maliyet esasında belirlenmesi mağduriyet yaşamamak adına önemlidir.

Konut ve Eşya Sigortası Yenileme

Konut ve eşya sigortaları neredeyse tüm sigorta türleri gibi yıllık olarak yenilen sigortalardır. Konut sigortası yenilemesi mevcut sigorta şirketinden yapılabileceği gibi farklı bir sigorta şirketi üzerinden de yapılabilir. Tüm sigortalarda olduğu gibi önemli olan var olan teminat ve limitleri ile bunun karşılığın oluşan sigorta prim teklifidir. Bu nedenle farklı sigorta şirketlerinden konut ve eşya sigortası teklifleri alıp, teminat ve prim kıyaslaması yapmak en doğru bir yöntemdir.

Konut ve Eşya Sigortası Fiyatları – 04 Mayıs 2021

Teminat TürüKonut İnşa BedeliEşya BedeliYıllık Fiyat
Sadece Konut200 -250 bin TL arasıEşya Teminatı Yok146 TL
Sadece EşyaKonut Teminatı Yok10 – 100 bin TL arası167 TL
Konut + Eşya200 -250 bin TL arası10 – 100 bin TL arası275 TL
Tabloda yer alan konut ve eşya sigortası fiyatları, son 1 ay içerisinde alınan ve “günlük olarak güncellenen” prim tekliflerinin ortalamasıdır. Konut sigortanız için verilecek teklifler, konutunuz ili, ilçesi, yaşı ve bulunduğu kata göre değişiklik gösterebilir.

Zorunlu DASK Sigortası Fiyatları – 04 Mayıs 2021

Metrekare / Yapı TarzıBina İnşa YılıİstanbulDiğer İller
100 m² / Betonarme1975 ve öncesi276 TL199 TL
100 m² / Betonarme1976-1999229 TL162 TL
100 m² / Betonarme2000-2006228 TL121 TL
100 m² / Betonarme2007-2018211 TL172 TL
100 m² / Betonarme2019 ve sonrası186 TL144 TL
Ortalama Fiyat226 TL160 TL
Tabloda yer alan DASK sigortası fiyatları, son 1 ay içerisinde alınan ve “günlük olarak güncellenen” prim tekliflerinin ortalamasıdır. DASK sigortanız için verilecek teklifler binanızın inşa yıl ile yapı tarzı, konutunuzun metrekaresi ve konutunuzun yer aldığı il/ilçeye göre farklılık gösterebilir.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Nedir?

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Türkiye’deki tüm konutları devlet güvencesi altına alan Zorunlu Deprem Sigortası poliçelerini düzenlemek ve yönetmek amacıyla 2000 yılında kurulmuş bir kamu kurumudur.

DASK Prim Fiyatı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Zorunlu Deprem Sigortası prim hesaplamasında, Türkiye 7 risk bölgesine ve 2 farklı yapı tarzına göre, her yıl yenilenen 14 farklı fiyat tarifesi bulunur.

DASK primi, “teminat tutarı*tarife fiyatı” formülü ile hesaplanır. Teminat tutarının hesaplanması ise “yapı tarzına göre tespit edilen metrekare birim maliyeti*dairenin brüt metrekaresi” formülü ile yapılır.

Kat Sayısına Göre DASK İndirimleri

Kat Sayısı*İndirim/Sürprim
01-03 Arası Kat%10 İndirim
04-07 Arası Kat
08-18 Arası Kat%10 Sürprim (Artırım)
19 ve Üzeri Katlar%10 Sürprim (Artırım)
*Kat sayısı hesaplanırken zemin kat da dâhil olmak üzere altında kalan bodrum katlar dâhil değildir.

DASK Poliçe Sorgulama

Zorunlu Deprem Sigortası sorgulaması, DASK internet sitesinden veya e-Devlet platformu üzerinden yapılabilir. Yeni poliçe ise sayfamızda yer alan DASK sigortası teklifleri butonuna tıklanıp gerekli bilgiler doldurularak online olarak anında edinilebilir.