VPN nedir? İnternet erişim engelini VPN ile aşılabilir mi?

26 Ocak 2021 - 02:31

VPN nedir? İnternet erişim engelini VPN ile aşılabilir mi?

VPN nedir? İnternet erişim engelini VPN ile aşılabilir mi?
Son Güncelleme :

12 Ocak 2021 - 22:53

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerine girmek için farklı alternatifler bulunmaktadır. Bunun için DNS değiştirme yapılabilir veya VPN kulllanabilirsiniz. Piyasada gerek masaüstü gerekse de mobil cihazlar için pek çok VPN programı bulunmaktadır. Google Play ’de kullanıcı değerlendirmeleri ve yorumları yüksek olan VPN uygulamaları daha güvenilir olarak görülmektedir.

VPN NASIL KULLANILIR?

Google Play ya da AppStore ’dan indireceğiniz VPN programı diğer normal programlar gibi bilgisayarınıza indirip kurduktan sonra programı çalıştırdığınızda internet trafiğiniz yönlendirilir ve istediğiniz sitelere giriş yapabilirsiniz. iPhone için Appstore ve Android için Google Play ’de onlarca farklı VPN uygulamasını bulabilirsiniz.

DNS NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

DNS sunucusu modemden ve internete bağlanılan cihazın ayarlarını değiştirilerek değiştirilebilir. Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızın Yerel ağ Bağlantısı ayarlarına girip DNS numaralarını değiştirerek de Youtube, Facebook ve Twitter gibi sitelere giriş yapabilirsiniz. Bunun için Windows ’ta Ağ ve Paylaşım Merkezi ’ni açın ve Yerel Ağ Bağlantısı ’na tıklayın. Açılan pencerede “Özellikler”e girin. Yeni açılan pencerede listeden İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) satırını seçip yine “Özellikler”e tıklayın.
Son olarak açılan pencerede “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan:” şıkkını işaretleyip tercih ettiniz DNS numaralarını girip “Tamam”a tıklayararak DNS değiştirebilirsiniz.